The_Cult_of_Skaro

Seçkin Dalek Birliği: Skaro Kültü

Skaro Kültü, üç bronz ve bir siyah tip olmak üzere dört Dalek’ten oluşan, kendilerini “İmparatorun üstünde ve ötesinde” gören, “düşman gibi düşünebilmek” üzere tasarlanan seçkin bir organizasyondur. Yeni ve alışılmışın dışında stratejiler geliştirerek amaçlarını tam bir gizlilik içinde yürütmekle görevlidirler. Özellikle kültün lideri Dalek Sec, “Yeni hayatta kalma yöntemleri hayal etmek” için yaratıldıklarını ileri sürer. Yabancı düşünce tarzlarını benimseme istekleri, Dalekler için alışılmışın dışında bir kavram olan bireysel isimlere sahip olmalarıyla sonuçlanmıştır. Saygı duymakla birlikte, İmparator dahil hiç kimseye boyun eğmemeleri ile ünlüdürler.

Skaro Kültü ilk başta sadece dört sıradan Dalek’ten oluşuyordu. Dalek Sec, yapmayı başardıkları Mekanoidlerin kalıntılarını ortadan kaldırmak için gönderilen Yedinci Akın Ekibi‘nin komutanıydı. Dalek Caan, Otuzuncu Saldırı Ekibi‘nden sorumluydu. Dalek Thay, en gizli Dalek araştırma tesisi olan Alfa İstasyonu‘nun başındaydı. Dalek Jast ise Dış Hat Savunma Taburu‘nun kuvvet lideriydi. Bu görevlerinden sonra dördü de Skaro Kültü olarak terfi ettirildi. Kendilerine isim atadılar ve bu da onları isimleri olan yegane Dalekler haline getirdi.

Skaro Kültü’nün dört üyesi

Asıl amaçları hayatta kalmanın yeni yollarını hayal etmek olsa da, aynı zamanda düşmanları gibi düşünmeleri de gerekiyordu. Son Büyük Zaman Savaşı sırasında, son bir stratejik rezerv olarak faaliyet gösterdiler. Bunun Dalekler’in kazanabileceği bir savaş olmadığının farkına vararak, esasında bir hapishane işlevi gören Genesis Ark adlı Zaman Lordu teknolojisinden faydalanarak milyonlarca türdeşiyle birlikte evrenler arasındaki boşluğa kaçtılar. Bu sayede Dalek filosunun yok edilmesinden etkilenmediler.

İncelenmek üzere Torchwood Enstitüsü‘nde tutulan Void adlı bir kürenin içinde saklanan kült üyelerinin yegane amacı, Genesis Ark’ı açmak ve türdeşlerinin serbest kalmasını sağlamaktı. Bunun için bir zaman yolcusunun küreye dokunması yeterliydi. Öte yandan Cyberman‘ler de paralel evrenler arasındaki boşluğu aşmak ve bizim evrenimize sızmak için öteden beri uğraş veriyordu. Sonunda evrenimize ulaşmayı başaran Cyberman’ler ile Skaro Kültü karşı karşıya gelecek ve dünyamız aynı anda iki ölümcül düşmanla baş etmek zorunda kalacaktı. Dahası, Mickey Smith’in yanlışlıkla Genesis Ark’a temas etmesiyle, kült nihai amacına kavuştu ve milyonlarca Dalek esiri sonunda özgür kaldı. Ancak devreye giren Doctor’un dahiyane planı sayesinde hem Cyberman’ler hem de milyonlarca Dalek, amaçlarına ulaşamadan evrenler arasındaki boşluğa geri püskürtüldü. Ne var ki kültün dört üyesi kaçmayı başardı.

Kültün lideri Dalek Sec’in dönüşümü

Kült üyeleri, 1930’da New York’ta bir kez daha ortaya çıktı. Empire State binasının inşasına sızdıkları ve yeni bir Dalek ırkı yaratmayı amaçladıkları anlaşıldı. Gizlice kurup işlettikleri laboratuvarlarda yeni Dalek embriyoları yaratmaya çalıştılar. Deneyin başarısız olması sonucu, çalışmalarını insanlara yönettiler ve İnsan-Dalek melezi bir türe evrilmeyi denediler. Kültün lideri Dalek Sec, deneyin ilk ürünüydü ve Doctor tarafından “Gelmiş geçmiş en akıllı Dalek” olarak nitelendirildi. Buna rağmen Dalek Sec’in ağır basan insani tarafı, diğer kült üyelerini rahatsız etti ve liderlerine darbe yapmalarıyla sonuçlandı. Çünkü her ne kadar Sec’e itaat etmek için yetiştirilmiş olsalar da, bunun Dalek davasına aykırı olduğu görüşündeydiler. Doctor’un müdahalesi sonucu ortaya çıkan karmaşa sırasında Dalek Sec, Dalek Thay ve Dalek Jast hayatını yitirdi.

Doktor, hayattaki son Dalek olan Dalek Caan’a yardım etmeyi önerdi, ancak Caan kabul etmek yerine, bir kez daha kaçmayı yeğledi. Sonrasında Caan, Son Büyük Zaman Savaşı’ndaki zaman kilidine girmeyi başardı ve Davros‘u mahkum edildiği komuta gemisinden kurtardı. Ancak Caan, Davros’u kurtarmaya yönelik başarılı girişimi sırasında aklını kaçırdı. Dalekler’i kötü olarak görmeye ve faaliyetlerinden tiksinmeye başladı. Yeni Dalek İmparatorluğunu yok etmeyi planlayan Caan, Crucible patladığında kendini kurtarmak için hiçbir çaba sarf etmedi.

Yararlanılan Kaynaklar:

Yazar: Can Kaçan

Asimov ve Stargate hayranı...

İlginizi Çekebilir

Ncuti Gatwa

Doctor Who’nun Yeni Doktor’u Ncuti Gatwa ile Tanışın

Açılın, o “Doktor”! Yeni Zaman Lordumuz Ncuti Gatwa, bayrağı Jodie Whittaker’dan devralarak 14. Doktor’umuz olacak. …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et