Salgın Temalı 9 Bilimkurgu Dizisi

Salgınlar öteden beri korkutucu bir gerçeklik olageldi, hâliyle ölümcül salgınları konu alan diziler de sık sık karşımıza çıktı. Salgın teması özellikle 2014 ve 2015 yıllarında zirve yaptı, bu dönemde başlayan dizilerin bazıları birkaç sezon sürdü.

Bununla birlikte son yıllarda virüs salgını sonrası insanlığın yok olduğu post-apokaliptik diziler de yayımlandı. Virüs yüzünden zombiye veya vampire dönüşen insanları konu alan diziler olduğu gibi, hayatta kalmaya çalışan bir avuç insanı konu alanlarını da izledik. Elbette garip komplo teorilerini ve gizli testleri de es geçmemek gerek.

Konuyu ele alma biçimlerinden bağımsız olarak, sizler için virüs salgınlarını işleyen 9 diziyi listeledik…

The Walking Dead

Bu listede yer alması kimseyi şaşırtmayan bir diziyle başlayalım. Virüs salgınını konu alan en bilindik dizi The Walking Dead olabilir. Aynı zamanda en uzun süreli dizilerden biri de olan yapım, yanına başarılı spin-off’u Fear the Walking Dead’i de alarak yayın hayatına devam ediyor.

Bu post-apokaliptik öykü, kaynağı belirsiz bir virüsün dünya nüfusunun çoğunluğunu zombiye çevirmesiyle başlıyor. Virüsten herkes etkileniyor ve ölen enfekte kişiler, vahşi ve karınları epey aç bir şekilde diriliyor. Hayatta kalan bir avuç insan virüse neyin sebep olduğunu da, bunu nasıl durduracaklarını da bilmiyor. En azından enfeksiyona kesin çözümün hastanın kafasını patlatıp beynini etrafa saçmak olduğunu öğrenmiş durumdalar!

12 Monkeys

1995 tarihli aynı adlı yapımdan uyarlanan bu Syfy dizisinde, hayatta kalanların zamanda yolculuk yapıp 12 Maymun Ordusu’nu gerçeğe dönüştürmeye çalışan şeytani bir yapıyla mücadele etmelerini izledik.

2015 – 2018 arasında toplam dört sezon süren dizide, aralarında bilim insanları da yağmacılar da bulunan ve virüsten etkilenmeyen bir grup kişi, bir salgına dönüşüp yedi milyar insanın ölümüne neden olan virüsün daha fazla yayılmasını engellemeye çalışıyordu. Üstelik virüs mutasyona uğramaya devam ettikçe, daha önce virüsten etkilenmeyen kişilerin de sonradan virüse yakalanma ihtimalleri vardı.

Containment

2015’te yayımlanan bir başka dizi olan Containment, yalnızca bir sezon sürse de akıllarda yer etmeyi başardı. Dizi, Atlanta’da ortaya çıkan bir salgınla birlikte şehrin bir kısmının katı bir karantinaya alınması sonrası, içeridekilerin hayatta kalma çabasını konu edinen Cordon isimli Belçika yapımı dizinin uyarlamasıydı.

Dizi, enfekte olan Suriyeli bir adamın virüsü doktoruna ve ailesine bulaştırmasıyla başlıyordu. Yetkililer Cordon sanitaire, yani ‘Karantina hattı’ oluşturmaya çalışırken, hattın dışında da enfekte kişilerin olduğunu ve hastalığı başkalarına yaymaya çoktan başladıklarını fark eder.

Helix

Bu bilimkurgu temalı korku – drama dizisi, 2014 ve 2015 yıllarında iki sezon devam etti. Dizide CDC’den (Centers for Disease Control and Prevention – ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri) bir bilim insanı grubunun kutup noktasına seyahat edip olası bir salgına neden olabilecek bir virüsü incelemeye gitmelerine şahit olduk.

Ne var ki (tahmin edebileceğiniz gibi) oraya vardıklarında bir şeyler ters gitti ve tüm insanlığı tehlikeye atan bir durumda kapana kısılı kaldılar. Dizide genetik mühendisliğin yanı sıra, yaptıklarının kamu tarafından duyulmasındansa global bir salgını tercih eden gizemli bir şirket gibi heyecan verici başka öğeler de bulunuyordu.

The Strain

FX’te 2014 – 2017 arası dört sezon yayımlanan, Chuck Hogan’ın aynı adlı roman serisinden uyarlanan ve yönetmenliğini Guillermo del Toro’nun yaptığı bu dizi hakkında başlarda umutlar yüksekti. CDC’yi konu alan bir diğer dizi The Strain’de, organizasyonun yöneticisi şüpheli bir uçak kazasını incelemeye gidiyordu ve enkazdaki herkesin ölmüş olduğunu görüyordu.

Kısa süre sonra ise bu ölümlere neden olan şeyin, vampirlik benzeri semptomlara yol açan bir virüs salgını olduğunu keşfediyordu. Virüs yayılmaya başladıktan sonra, doktor ve ekibi tüm insanlığı kurtarmak için bir an önce işe koyulmak zorundaydı.

Z Nation

2014 tarihli bir diğer yapım olan Z Nation da zombi temasını işleyen post-apokaliptik bir diziydi. Virüs salgını insanlığın büyük çoğunluğunu yeryüzünden silmiş, fakat hapisteyken devlet destekli bir deneyde plasebo ilaç alan bir adam hayatta kalabilmişti.

Üstelik zombiye dönüşmekten kurtulmakla kalmayıp, kanının virüse karşı aşı geliştirilmesini sağlayabilecek antikorlar ürettiği ortaya çıkmıştı. Kahramanımız hastalığı iyileştirmeye çalışırken, diğer yandan da garip bir şekilde zombileri kontrol edebilen yarı insan yarı zombi bir yaratığa dönüşmeye başlamıştı.

Z Nation beş sezon yayımlandı.

ReGenesis

2004 – 2008 arası dört sezon yayımlanan Kanada yapımı dizi, biyoterörizmden gizemli hastalıklara pek çok bilimsel araştırmadan sorumlu olan kurgusal organizasyon Kuzey Amerika Biyoteknoloji Danışma Kurulu’nu (NorBAC) konu alıyordu.

Listedeki diğer diziler kadar uçuk olmayan ve daha gerçekçi konulara odaklanan dizi, bir moleküler biyolog ve Structural Genomics Consortium (SGC – Yapısal Genom Konsorsiyumu) yöneticisi olan Aled Edwards’ın da danışmanlığını almasıyla öne çıkıyordu. Yayımlandığı dönemin sosyal, politik ve etik sorunlarına da değinmesiyle epey ses getirmeyi başarmıştı.

Survivors

Bu 2008 tarihli İngiliz yapımı bilimkurgu dizisi, “Avrupa Gribi” adı verilen ve dünya nüfusunun büyük çoğunluğunun ölümüne neden olan virüsten etkilenmeyen bir avuç kişinin yaşadıklarını konu alıyordu. 1970 tarihli aynı adlı dizinin aksine bu yapım, orijinal dizinin yayımlanmasının ardından Terry Nation tarafından yazılan romandan uyarlanmıştı.

Virüs insanların bağışıklık sisteminde sitokin uyarımına yol açarak bağışıklığı çökertiyor ve ölüme neden oluyordu. Gizemli bir şekilde hayatta kalabilenler ise artık toplumun, kanunların veya polisin olmadığı bir dünyanın tehlikelerine karşı savaşmak zorundaydı

Between

Citytv ve Netflix ortak yapımı olan ve kısa bir yayın hayatına sahip bu Kanada dizisinde, Pretty Lake adlı küçük bir kasabada ortaya çıkan gizemli bir hastalık yalnızca 22 yaşından büyük kişileri öldürmeye başlıyordu. 2015’te başlayan ve iki sezon süren dizi, hayatta kalan Milenyum kuşağı çocuklarına odaklanıyor ve onların bir yandan virüsün sebebini çözmeye çabalarken bir yandan da yaşadıkları kayıpla yüzleşmeye çalışmalarını konu alıyordu.

Bu sırada devlet tarafından karantina altına alınmalarıyla, bu virüsün gerçekten doğal sebeplerle ortaya çıkan bir hastalık mı olduğu, yoksa altında çok daha meşum bir sebep mi yattığı sorusu akılları kurcalamaya başlıyordu.

Bonus: Pandemic: How to Prevent an Outbreak

Belgeselde, grip ve benzeri salgınlarla mücadele eden ve küresel bir salgının ortaya çıkmasını engellemeye çalışan kişilerle yapılan röportajları izliyoruz. Röportajlar arasında ABD ve Asya’daki doktorlarla, Kongo’daki Ebola salgınlarıyla mücadele eden sağlık görevlileriyle, hayvanlar üzerinde bilimsel araştırmalar yürüten bilim insanlarıyla yapılan röportajlar gibi birçok içerik mevcut.

Dizi ayrıca aşılar ve aşı karşıtları, din, dua ve inanç temelli şifa konsepti, dünya çapındaki virüs salgınları gibi güncel tartışmalı konulara da değiniyor. Altı kısa bölümden ulaşan tek sezonuyla bir oturuşta izlemek için ideal.

Kaynak

Yazar: Erkam Ali Dönmez

Oyun sever, oyun oynar, oyun çevirir, oyun yapar.

İlginizi Çekebilir

ludizm ve bilimkurgu

Bilimkurgu ve Ludizm

1811-1816 yılları arasında, kendilerine “Ludistler” adını veren gizli bir topluluk İngiltere’deki fabrikalarda tekstil makinelerini parçalamıştı. …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin