animasyon dizi bilimkurgu

Rotten Tomatoes’a Göre En İyi 10 Bilimkurgu Animasyonu

Bilimkurgu, animasyon kategorisinin de en üretken türlerinden biri. Yıllardır şahane diziler ekranlarda boy gösterirken aralarından öncelikli olarak izlenecekleri ayırabilmek gün geçtikçe zorlaşıyor.

Böyle bir durumdaysanız, klasiklerden modern yapımlara kadar uzanan bir yelpazede, Rotten Tomatoes kullanıcı oylarıyla belirlenen en iyi 10 bilimkurgu animasyonuna göz atmak isteyebilirsiniz. İşte karşınızda Rotten Tomatoes’a göre en iyi 10 bilimkurgu animasyonu…

10- Star Wars: The Clone Wars – Oy oranı: %93

The Clone Wars

Star Wars serisinin ilk ful animasyon filmi olan Star Wars: The Clone Wars, Attack of the Clones filminin sonrasında ve ünlü Clone Wars serisinin de başlangıcında geçiyor. Filmde, Kont Dooku ve Hutt Jabba’nın amcası Ziro, oğlunun kaçırılmasından Jedi’ları suçlayarak Jabba’yı Galaktik Cumhuriyet’e karşı döndürecek bir plan düzenliyor. Anakin Skywalker ve yeni atanan çırağı Ahsoka Tano, çocuğu babasına teslim etmeye çalışırken Obi-Wan Kenobi ve Padmé Amidala da Dooku ve Ziro’nun planını ortaya çıkarmak için soruşturmalara öncülük ediyor.

Animasyonla ilgili eleştiriler negatif yönde olsa da, ilk yayımlandığı hafta sonu gişede 14.6$ milyon dolar hasılat elde etmeyi başardı ve dünya çapında gişe hasılatı 68.3$ milyon dolara ulaştı.

9- Samurai Jack – Oy oranı: %93

Samurai Jack

Efsanevi animatör Genndy Tartakovsky tarafından yaratılan Samurai Jack, tehlikeli bir geleceğe sürüklenen kahraman bir samuray savaşçısını ve geçmişe dönmek gibi tek bir hedef peşinde koşmasını anlatıyor.

Samuray Jack’in dünyanın dört bir yanındaki animasyon meraklıları için bir klasik hâline gelmesi, animasyon stili ve zengin hikâyesinden dolayı çok da uzun sürmedi.

8- Rick and Morty – Oy oranı: %95

Rick and Morty 3

Eğer Adult Swim’in Rick ve Morty‘si bu listede olmasaydı, Rotten Tomatoes listelerine güvenimiz de kalmazdı. Seslendirmenliğini Justin Roiland ve Dan Harmon’ın üstlendiği dizi, çılgın bir bilim adamı ve torununun her türlü marazi duruma düşmesinin etrafında dönüyor.

Yedinci sezonunun geleceği duyurulan Rick and Morty’nin son on yılın en etkili animasyonlarından birine dönüşmesinde barındırdığı kara mizah büyük rol oynuyor. Kuşkusuz eleştirmenlerin de diziyle ilgili en sevdiği şey  tam olarak bu.

7- Solar Opposites – Oy oranı: %97

Rick and Morty, Justin Roiland’ın dâhil olduğu tek beğenilen animasyon dizisi değil; 2020’de gezegene kazayla iniş yaptıktan sonra Dünya’da hayatta kalmaya çalışan uzaylı bir ailenin ekranlarımıza konuk olduğu Solar Opposites da var.

Bazıları diziyi Rick and Morty’den biraz daha fazlası olarak görse de, daha klasik bir sitcom yaklaşımından beslenen Solar Opposites için böyle hissedilmesinin nedeni barındırdığı kara mizah ve harika seslendirmeler olabilir.

6- Invincible – Oy oranı: %98

Invincible

The Boys kasabanın en güzeli olsa da, Amazon Prime’ın sahip olduğu tek hiper-şiddet çizgi roman uyarlaması değil. Lise öğrencisi Mark Grayson’ın süper kahraman güçleri kazanırken hiçbir şeye benzemeyen bir dünyaya giriş yaptığı Invincible’ı da var.

Robert Kirkman’in çizgi romanına dayanan ve yıldızlarla dolu bir kadroya sahip olan Invincible, harika animasyonu, göz kamaştırıcı dövüş sahneleri ve şok edici hikâyesiyle hepimizi büyüledi. Artık ufukta ikinci bir sezon olduğuna göre listede önceliklendirmenin tam zamanı.

5- Gravity Falls – Oy oranı: %100

Alex Hirsch’in global bir üne kavuşmasını sağlayan Gravity Falls, hikâye anlatıcılığı ile eleştirmenlerin kolayca kalbini kazandı.

Ebeveynleri, yaz tatilini geçirmeleri için ikiz kardeşler Dipper ve Mabel Pines’ı babalarının erkek kardeşi olan Harika Amca Stan’in yanına Gravity Falls, Oregon’a gönderir. Dipper bir gün ormanda Gizemli Kulübe’nin tabelalarını asarken, Gravity Falls’taki gariplikleri ve gizemleri anlatan 30 yıllık bir günlük bulur.

4- Batman Beyond – Oy oranı: %100

Batman: The Animated Series’i yaratan ekibin büyük kısmı Batman Beyond kadrosunda da yer aldı. Siberpunk bir gelecekte Batman’ı kim izleyecekti? Bu yapıma kesin bir felaket gözüyle bakılıyordu.

Gösterişli prodüksiyonu, orijinal seriye çaktığı selamları sayesinde Batman Beyond, selefinden daha iyi olmasa da en az onun kadar göz dolduran ender bir devam yapımı hâline geldi.

3- Infinity Train – Oy oranı: %100

HBO Max’ten talihsiz bir şekilde çıkarılmasına rağmen Infinity Train, son birkaç yılın en heyecan verici animasyonlarından.

Şimdilik dört sezonu olan Infinity Train’de her vagon farklı bir dünyaya açılıyor. Travmatik ve duygusal sorunları olan insanların trenden çıkabilmek için sorunlarını çözmelerine odaklanıyoruz.

2- Cowboy Bebop – Oy oranı: %100

İnsanlığın diğer gezegenleri kolonileştirmeye başladığı bir gelecekte geçen dizi, suçla dolu bir galakside hayatta kalmaya çalışan bir grup ödül avcısını konu alıyor.

Birçok kişi tarafından anime dünyasına açılan kapı görevi gören Cowboy Bebop, unutulmaz karakterleri, film müziği ve muazzam İngilizce dublajıyla çokça övüldü. İlk yayınından bu yana, sayısız yaratıcının ilham kaynağı da olan Cowboy Bebop, hem animasyona hem de bilimkurguya damgasını vurmuş yapımların başında geliyor.

1- Arcane / Oy oranı: %100

2021’de yayımlanan Arcane, animasyon hayranlarının favorisi hâline geldi. League of Legends oyunundan uyarlanan dizi, bir çatışma ve huzursuzluk döneminde hayatları zıt yönlere sapan iki kız kardeşin hikâyesini anlatıyor.

Dizi, bir video oyununa dayansa da keyfini çıkarmak için baz aldığı oyun hakkında bilgi sahibi olmanıza gerek yok. Olağanüstü aksiyon sahneleri ve baş döndüren animasyonu, dizinin temel başarı faktörleri.

Peki, Rotten Tomatoes kullanıcılarının oyları ile oluşturulmuş bu liste hakkında siz ne düşüyorsunuz?

Kaynak: Collider

Yazar: Serpil Şahin

"Eşek kadar kadın çizgi film mi izlermiş?" isyanına cevap olarak doğdum. Radyo ve TV ile başlayan iş hayatı, dergi ile devam etti ve 2006'dan bu yana dijital reklam sektöründe çalışıyorum. Hikâye kitapları (Aşk Yemeği Acılı Sever ve Yakıngörmez) yazdıktan sonra, şimdilerde bir roman üzerine çalışıyorum.

İlginizi Çekebilir

sign

Popüler Bilimkurgu Filmlerinden Bazı Mantık Hataları

Karmaşık konular ve karakterler, birçok bilimkurgu eserinde bazen görmezden gelinen bazen de şaşkınlıkla karşılanan mantık …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin