Salı , 27 Şubat 2024
the-mandalorian-ahsoka-tano

Rosario Dawson ile Ahsoka Tano Üzerine Bir Röportaj

“Kesinlikle Güç’ün işiydi bu!”

Rosario Dawson, Ahsoka Tano rolünü almasını böyle açıklıyor. Haklı olabilir. Şubat 2017’de bir Star Wars hayranı, Dawson’a bir tweet attı ve o sıralar Star Wars: Clone Wars ve Star Wars Rebels adlı animasyonlarda görülen ve izleyenlerin çok sevdiği bir Jedi olan Ahsoka Tano‘yu oynamak isteyip istemediğini sordu. Dawson çoğu kişiyi şaşırtarak kesin bir yanıt verdi: “Eeeee… Evet lütfen?!” İnternet camiası bunu fark etti ve hayran topluluğunda Ahsoka’nın canlı aksiyona geçiş yapma olasılığı heyecan yarattı; Dawson’ın coşkusu da bu heyecana eklendi.

Lucasfilm de bu durumu fark etti tabii.

Dawson, “Galiba Star Wars’un medya işlerini yürüten biri bu internet etkileşimini gördü ve The Mandalorian yönetici yapımcısı Dave Filoni’ye iletti. Filoni de ‘olabilir’ demiş olmalı ki sonra beni Twitter”dan takip etmeye başladı.” diyor. “Ardından da Star Wars hesabı beni takibe başladı!” “İnanılmazdı. Çok heyecanlandım. ‘Bir dakika, oldu mu ne?’ dedim. Sonra hiçbir şey olmadı. [Gülüyor] Uzun süre hiçbir şey olmadı.”

Hayranların İsteği Gerçekleşiyor

Bir süre için, hayranların bu isteği gerçekleşmeyecekmiş gibi görünüyordu. Ancak Lucasfilm ve Filoni, hayranların isteğini unutmadı. “Dave ile konuşuyorduk, dizinin hangi yılda geçtiğinin matematiğini yaparken, Ahsoka’nın yaşını ve benim yaşımı karşılaştırdı ve ‘gerçekten de yapabiliriz bunu’ dedi.” Mandalorian’ın yaratıcısı ve yönetici yapımcısı Jon Favreau, Dawson’ı biraz tanıyor ve çalışmalarına çok değer veriyordu. Ancak Dawson’a göre Favreau ve Filoni, Ahsoka’yı 1. sezonda ekrana getirmek istemedi. “Ama işler ilerledi ve bu fikir hep Filoni’nin zihnindeydi. Dave Filoni, Ahsoka’nın hikayesini devam ettirmeyi ve Ahsoka’yı canlı aksiyonda görmeyi hep istemişti.”

Güç kaynaklı bir tesadüf daha vardı. Ahsoka Tano, Jedi kariyerine Anakin Skywalker’ın Padawan’ı olarak başlamıştı; Dawson da Lee Strasberg Tiyatro ve Film Enstitüsü’ne devam ederken Shattered Glass’ta Star Wars öncül üçlemesinde Anakin’i oynayan Hayden Christensen ile birlikte yer almıştı. “Şunu söylemeliyim. Dave, internete girmiş bir şeyler ararken Hayden ile sarıldığımız bir fotoğrafla karşılaştığında çok şaşırmış. ‘Bu nasıl olur? Demek ki senin bu rolü oynaman gerekiyormuş’ dedi.”

Ahsoka Yaşıyor

Ahsoka Tano, dizinin The Jedi bölümünde görünmesinden çok önce, ilk kez The Clone Wars animasyon filminde sahneye çıktı. Anakin Skywalker’ın çırağı olarak atanan Ahsoka gençti ve hatalar yaptı, hatta unutulmaz bir bölümde ışın kılıcını bile kaybetmişti. Ama Ahsoka öğrendi ve büyüdü. Sonunda gençlere ışın kılıçlarını bir araya getirmeyi öğreten, ustasını kurtaran ve Maul ile kılıç kılıca dövüşebilen bir karakter oldu. Bu, eski hayranların sevdiği bir gelişimdi. The Clone Wars’un genç izleyici kitlesi de onunla birlikte büyüdü. Ahsoka sonunda, orijinal üçlemenin zaman çizgisinde geçen Star Wars Rebels’da göründüğünde, hayranlar için filmlerdeki herhangi bir Star Wars kahramanı kadar anlam ifade eder olmuştu. Bu süre boyunca Tano karakteri, onu seslendirmekten gurur duyan aktör Ashley Eckstein tarafından seslendirildi.

Kids”, “Death Proof” filmlerinden, Marvel sinematik evrenindeki “Claire Temple” rolüne kadar her işinde beğenilen performanslarıyla tanınan Dawson, Ahsoka rolünü çevreleyen çok katmanlı tarihin farkındaydı. Dawson, “Ashley’nin harika bir iş çıkardığını ve kendini bu role ne kadar çok verdiğini biliyorum,” diyor. “İnsanların yıllardır sevdiği bu karakteri canlı aksiyona getirmenin çok farklı bir duygu olduğunun farkındayım. Gerçekten, insanların zevk alabileceği ve içine girebilecekleri başka bir Ahsoka hikayesi olmasını amaçladım.”

Ahsoka Tano Hayranı Dawson

Rolle ilgilendiğini doğrulayan tweet’inden de anlaşılacağı üzere Dawson, The Clone Wars hayranıydı ve diziyi kızı ile birlikte izliyordu. Ahsoka’yı oynamak için ekibe katıldıktan sonra oyuncu, hazırlanmak için The Clone Wars, Star Wars Rebels ve destanın diğer parçalarını dikkatle izlemeye girişti. “Üzerinde çalışılacak çok fazla malzeme vardı. Bunun benim için kesinlikle büyük bir kazanç olduğunu düşünüyorum. Bütün yapımları başından sonuna kadar maraton usulü izledim,” diyor. “Görünüşünün, yüz ifadelerinin ve sesinin karakter geliştikçe nasıl değiştiğini görmek gerçekten eğlenceliydi.”

Tüm bunlar ve Yüzüklerin Efendisi’ndeki Gandalf’ı işaret edercesine Filoni’nin şaşırtıcı rehberliğinin karaktere temas edişi, Dawson’ın Ahsoka’yı ele alışında rol oynayacaktı. Dawson, “Tüm bunların bir karışımı ile oynamak ilginçti,” diyor. “Onun şakacılığına ve eğlencesine sahip olmak istedim. Mesela yaptığı o ukala kaş hareketi. Çok hareketli olduğunu bilirsiniz. Yapılması gerekenleri elde etmek için kuralları biraz zorlamaya isteklidir de. Ama aynı zamanda bilgeliğe sahip olmasını da çok seviyorum. Gerçekten pek çok şey yaşadı. Ve onunla ilk olarak tanıştığınız genç kız haline nazaran çok aklı başında biri. Farklı yönlerini takdir ettiğim anlar bulmak gerçekten eğlenceliydi.”

Samuray Göndermesi

The Jedi bölümünü Filoni yazdı ve yönetti. Filoni’nin Dawson’a söylediği gibi, Ahsoka bir nevi gezginlik içinde. Dave’in tarzını tanıyorsanız, onun Yojimbo gibi birçok klasik samuray filmine gönderme yapmaktan hoşlanan biri olduğunu da biliyorsunuzdur. Ahsoka ihtiyacı olanlara yardım ederek galakside dolaşan biri. Dawson’a göre bu durum, tam da kendisinin karaktere getirdiği yoruma uyuyordu. “Teknik olarak artık bir Jedi olmasa bile, benim için her zaman gerçek bir Jedi’dı. Jedi Düzeni’nin nasıl olması gerektiğinin en iyi temsiliydi,” diyor Dawson. Dawson için en unutulmaz anlardan biri, rolünün gerçeğe dönüştüğü, kostümü giydiği zamandı: “Fotoğraflarım ve videolarım var. Sevinçten zıplıyordum,” diyor. “Çok heyecanlanmıştım.”

Dawson, Ahsoka’nın animasyondaki haline olabildiğince yakın görünmek için kararlıydı ve ona göre tek bir belirgin özellik dışında bu görünümü de sağladı. “Aslında, Dave’in mavi kontakt lensleri takıp takmamam gerektiğini merak ettiği bir nokta vardı. Onları denedim ve ne kadar büyük bir fark yarattığını anladım. Hayranlar hakkında konuşurken, ‘bunu bana yapamazsın. Mavi gözlerim olamaz. Bu doğru olmayacak,” dedim.” [Gülüyor] “Lensler gerçekten her şeyi değiştirdi. Çünkü biliyorsunuz başlık, kostüm vs. hepsi üstünüzde ve settesiniz. İnanılmaz, bu devasa ekranlarla hepsini orada hissediyorsunuz. Işın kılıçlarınız var. Tüm bunlara rağmen ancak kontakt lensleri takınca karaktere tam oturuyorsunuz. Ben kostümlü cosplay oynayan Rosario değildim. Ben artık Ahsoka’ydım.”

Gezgin Jedi

The Jedi” bölümünde Mando, puslu orman gezegeni Corvus’ta Ahsoka’nın izini sürüyor ve onun “çocuğu” gözetimine alacağını ve eğiteceğini umuyor. Ancak Ahsoka, Rebels dizisinin sonuyla bağlantılı olarak bilgileri arayan acımasız Yargıç ile yüzleşmek için orada. Ahsoka ve Mando güçlerini birleştiriyor, ancak Ahsoka, Mando’nun sevimli küçük arkadaşının adının aslında “Grogu” olduğunu söyledikten sonra kahramanımızı başka bir yöne gönderiyor. Kendisi de gezginliğe devam edecek gibi. Dawson’ın Ahsoka’yı canlandırışı, unutulmaz ve gözalıcı bir performansla, sakin bilge ile vahşi savaşçı arasında gidip geliyor. Oyuncu, ikili beyaz ışın kılıcını bir kez daha ellerine alıyor.

“Yani , bu fırsatı çok isterim,” diyor. “Bence bu şovun var olması çok güzel. Herkesin çok sevdiği bir karakter olan Bebek Yoda hakkında ortaya çıkıp bilgi vermem çok havalı. Biliyorsunuz, bölümde Ahsoka çok fazla görünmüyordu. Büyüyüşünü izleyeceğimiz bir başka yeni karakter için hikaye anlatma aracıydı. Küçük Grogu tek kelimeyle harika. The Mandalorian’ı izlemek ilginç. Işın kılıçlarını, Star Wars’ta sevdiğimiz şeylerin çoğunu pek görmediğinizi fark ediyorsunuz. Star Wars havasını diziye getirme ödülüne sahip olmak gerçekten harikaydı ve bu fırsat için gerçekten minnettarım.”

Kahramanla Birlikte Büyümek

“Onunla birlikte büyümeye devam edebileceğimiz için yaşamasına gerçekten çok sevindim. Onun çok özel olduğunu düşünüyorum, ”diyor.

“Sevdiğimiz ve hikayeleri anlatılan müthiş Jedi’ların çoğu erkek ve onları yaşlı hallerinde gördük. Anakin’in büyüyüşünü görmek çok büyük bir fark yarattı. Bence insanlar Ahsoka ile büyüdükçe, onunla ve hikayeyle yaşlandıkça, kendilerini de büyütmüş ve geliştirmiş oldular. Bence bu durum, iyi ve kötü, doğru ve yanlış kavramlarına, hikâye anlatımıyla veremeyeceğimiz şekilde karmaşıklık veriyor. Bu sadece bir fantezi. Ve bence Ahsoka bundan daha güçlü bir şeyi temsil ediyor: İrade ve kararlılık, cesaret ve azim…. Gerçekten kendini zorladı ve gelişti. Onun hikayesinin, başka alanlarda bulunması kolay olmayan bir kahramanlık hikayesi olduğunu düşünüyorum. Onun hala görev peşinde koştuğu dünyanın canlılığını koruduğunu görmek gerçekten harika.” Yine de Dawson’ın Ahsoka’yı sevmesinin tek nedeni bunlar değil:

“Her şeyin ötesinde iki ışın kılıcı var. Daha ne olsun?!”

Hazırlayan: Gökhan Karagül | Kaynak

Yazar: Konuk Yazar

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...

İlginizi Çekebilir

Return of the Jedi

Star Wars: Return of the Jedi

Yıldız Savaşları orijinal üçlemesinin sonuncusu ama aslında hikâyenin altıncı bölümü olan Return of The Jedi …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et