Romulan İmparatorluğu Bayrağı

Star Trek Devletleri #3: Romulan İmparatorluğu

Romulan’lar Samanyolu Galaksisi’nin Beta Çeyreğinde Romulus isimli gezegende yaşayan insansı bir türdür. Romulus Gezegeni, galaksinin Beta çeyreğindeki Tarod sektöründe bulunan Eisn Yıldız Sisteminin bir üyesidir. Bu sistemde Eisn (Ket-Cheleb veya Stelam Rom’Inz olarak da bilinir) ve Romulus B (Ket-Cheleb B veya Stelam Rom’ınz B olarak da bilinir) olmak üzere iki yıldız vardır. Eisn, sistemin birincil yıldızı konumundadır. Gezegenin nüfusu 18 milyardır. Romulus gezegeni, Pirek ve Elvreng adında iki doğal uyduya sahiptir.

Gezegenin yer çekimi 1.0 G’dir. Yani Dünya ile aynıdır. Yüzeyinin %31 kara ile kaplıdır. Ekvator çevresi 14.000 kilometredir. Gezegenin dominant türü Romulan’lar, baş şehri Ki Baratan’dır. Bu gezegende bir gün 25 dünya saatidir. Romulus M sınıfı bir gezegendir, yani atmosferi çoğunlukla oksijen ve nitrojenden oluşur. İnsan yaşamına elverişlidir. Romulus gezegeninin bir ilginç özelliği de ikili bir gezegen olmasıdır. Romulus ve Remus isimli gezegenler birbirlerinin etrafında dönerler. Romulus gezegeni ve Romulan Sistemi, 2387 yılındaki bir süpernova patlaması sonucu yok olmuştur.

Romulus and Remus
Romulus ve Remus

Romulan’lar kendi başlarına bir tür olmayıp Vulcan’lıların soyundan gelirler. Dünya tarihi ile 4.Yüzyılda Vulcan gezegeninde başlayan iç savaş kısa sürede bir yıkıma dönüştü. Daha sonra Surak adlı Vulcan’lı bir felsefe geliştirdi. Bu felsefe Vulcan’lıların duygularını bastırmasına dayanıyordu. Bazı Vulcan’lılar bunu kabul etmedi ve gezegenden ayrıldılar. Romulus ve Remus gezegenlerine yerleştiler. İşte bu savaşta gezegenden ayrılanlar kendilerini Romulan olarak ilan ettiler ve Romulan Yıldız İmparatorluğunu kurdular.

Romulan’ların ortaya çıkış hikayesi böyledir. Romulanlar insansı canlılardır. Dış görünüş itibariyle insanlardan bazı farkları bulunmaktadır. Romulanların derileri yeşile çalan bir renge sahiptir. Kaşları yukarıya doğru çıkmıştır ve Vulcan’lardan farklı olarak alınlarında bir çıkıntı bulunmaktadır. Kulakları Vulcan’lılar gibi sivridir. Çok sinsi ve tehlikeli bir türdür. Duygularını doruk noktasına kadar yaşarlar. Bir anda ortaya çıkıp saldırırlar. Gelişmiş bir istihbarat örgütüne sahiptirler. Saldırganlık doğalarından gelir.

romulans3
Bir Romulan kadını ve erkeği.

Romulan’ların Uzay Yolu serisinde ilk defa seyirci karşısına çıkışları ‘’Balance of terror’’ isimli 1. sezon 14. bölümde gerçekleşmiştir. Bu bölümde bir Romulan savaş gemisi, Tarafsız Bölge sınırındaki Dünya karakollarına saldırmış ve karakollar Dünya’dan yardım istemişlerdi. Yardıma gelen Federasyon gemisi Atılgan, Romulan gemisiyle çarpışmış ve düşman gemisini yok etmiştir. Fakat henüz Federasyon’un kurulmadığı zamanlarda Birleşik Dünya ve Romulan Yıldız İmparatorluğu arasında 2155-2160 yılları arasında 5 yıl süren bir savaş patlak vermiştir.

Bu savaşın gelişmemiş teknolojilerle yapılması sonucu hiçbir İnsan ve Romulan birbirlerini görmemişlerdir. Bu savaşta Dünya’yı Vulcan Konfederasyonu, Andorian İmparatorluğu ve Tellarite devleti desteklemiştir. Bu destekler sayesinde Birleşik Dünya savaştan küçük bir farkla galip çıkmış ve bir anlaşma ile 1 ışık yılı genişliğinde bir Romulan Tarafsız bölgesi oluşturulmuştur. Bu antlaşmadan sonra Romulan İmparatorluğu yaklaşık 100 yıl sürecek bir sessizliğe ve içe kapanıklığa bürünmüştür. Fakat Romulan’lar ara sıra görünmez gemileri ile tarafsız bölgeye girip alanı kontrol etmişler ve bazı küçük çatışmalar yaşanmıştır.

Scimitar
Atılgan E ve Savaş Kuşu Scimitar.

Romulanlar savaş gücü yönünden büyük bir filoya sahipler. Bu gemilerden bazılarını inceleyelim.

D7 sınıfı Romulan Yıldız Gemisi: Bu savaş gemisini Klingon imparatorluğu ve Romulan İmparatorluğu ortak bir şekilde kullanmışlardır. 228 metre uzunluğunda olan bu gemi, 430 mürettebat taşır. Hem savaş kruvazörü hem de keşif gemisi olarak görev yapmıştır. Warp 9 hızına çıkabilme kapasitesine sahiptir. 2 parçalayıcı topu, 1 foton torpidosu tübü, 1 manyetik darbe silahı, 1 parçalayıcı ve fazer bankası bulundurur. Oldukça güçlü bir gemidir. Savunma olarak yansıtıcı kalkan teknolojisi kullanır.

Romulan Yırtıcı Kuşu: Bu savaş gemisi 23. yüzyılda Romulan filosunun standart gemisi konumundadır. 2260 yılına kadar kullanılmış, daha sonra tedavülden kalkmıştır. 1 plazma torpido tübüne ve nükleer füzelere sahiptir. Teknoloji olarak fazla gelişmiş değildir. Savunma olarak güç kalkanı ve görünmezlik cihazı kullanır.

Romulan Bayrak Gemileri
Farklı dönemlerde Romulan filosunun bayrak gemileri

D’deridex Sınıfı Savaş Kuşu: Bu savaş gemisi Romulan filosunun en gelişmiş savaş gemisi sınıfıdır. 24. yüzyılda kullanılmıştır. Savaş kuşu tipi bir gemidir. 45’ten fazla güverteye, 1041.13 metre uzunluğa, 772.4 metre genişliğe ve 285.5 metre yüksekliğe sahiptir. 4.320.000 metrik ton kütlesi bulunmaktadır. 1.500 mürettebata hizmet verir. 16 mekik ve 8 pod mekiği taşır. Savunma tarafına bakacak olursak, klasik güç kalkanları ve görünmezlik cihazı kullanmaktadır. Saldırı olaraksa, 6 parçalayıcı bölmesine, 2 torpido tübüne, 1 ters ışın kalkanına ve birincil parçalayıcı topuna sahiptir. Görünmez olarak en fazla Warp 6 hızına çıkabilir. Gözlemlenmiş en yüksek hızı Warp 9’dur. Eğer Warp 9.6 hızına çıkarsa itiş sistemleri için onarılamaz hasarlar doğabilir. Fakat bu geminin arkası kör noktasıdır. Arkasına geçip silahlar ateşlenirse Galaksi sınıfı veya Yırtıcı Kuş sınıfı bir gemi tarafından kolaylıkla yok edebilebilir. Klingon İmparatorluğu’nda rakibi Vor’cha sınıfı kruvazör, Birleşik Gezegenler Federasyonu’ndaki rakibi ise Galaksi Sınıfı Yıldız Gemisidir. Bu geminin tasarımı 70 yıldan eskidir. Bu yüzden çok gelişmiş değildir. Hükümdar Sınıfı Federasyon gemisi veya Negh’var Sınıfı Klingon gemisine karşı koyması imkansızdır.

Romulan Savaş Kuşu Scimitar: Bu gemiden Romulanlarda sadece bir tane vardır. Galaksinin Alfa ve Beta çeyreklerinde teke tekte rakibi yoktur. 890 metre uzunluğa ve kanatları sayesinde 1.350 metre genişliği vardır. Savaş kuşu tipi bir gemidir. Warp 9.7 azami hızıdır. 57 darbe parçalayıcı topuna, 27 foton torpidosu tübüne ve Thalaron ardışıklaştırma biyojenik darbe silahına sahiptir. Savunma olarak birincil ve ikincil rejeneratif kalkanlara ilaveten, gelişmiş bir görünmezlik cihazı kullanır. Bu geminin bilinen tek rakipleri Borg Küpü ve Borg Taktik Küpü’dür. Aslen Remanlara aittir. Fakat Kaptan Picard’ın klonu Shinzon, Romulan Praetor’u olunca Romulanlara geçmiştir. 2379 yılında Atılgan E ve birkaç Romulan gemisi tarafından zorlukla yok edilmiştir.

romulan

Romulan’lar tıpkı Klingonlar gibi imparatorluk mantığı ile yönetilirler. Romulan Yıldız İmparatorluğun bilinen ilk imparatoru ‘’Amiral Valkis’tir’’. Son imparator ise ‘’ İmparatoriçe Sela’dır’’. İmparatorluğun baş gezegeni 2387 yılına kadar Romulus gezegenidir. Romulus’un yıldızının süpernova olarak patlamasından sonra başkent 2391 yılında Rator Prime (Rator III olarak da bilinir) olmuştur. Devlet Başkanı İmparator veya İmparatoriçe Hükümet Başkanı ise Praetor’dur. Son Praetor ‘’Gell Kamemor’dur’’. Hükümet yönetiminde Senato söz sahibidir, fakat son söz imparatorundur. Devletin silahlı gücü Romulan İmparatorluk ordusudur. Romulan filosu 25 farklı gruba ayrılmış 7.000 savaş gemisinden oluşur. D’deridex sınıfı gemiler filonun çoğunluğunu oluştururlar. Romulan filosu bilinen galaksinin en güçlü filolarından biridir. Görünmez gemileri sayesinde kolayla düşmanlarını yok edebilirler. Anaerkil bir yapıları olduğu için, gemilerinin kaptanları çoğunlukla Komutan rütbesine sahip kadınlardır. Buna rağmen, erkek kaptanların sayısı azımsanmayacak derecede çoktur. Romulan filosunun başkomutanı aynı zamanda Filo amiralidir.

Romulan Yıldız İmparatorluğu’nun istihbarat servisine Tal Shiar adı verilir. Romulanlar bilinen galaksinin en iyi istihbarat örgütüne sahiptirler. Bunun nedeni Romulan türünün çok sinsi olmasıdır. Sanki her zaman diğer türler arkalarından iş çevirecekmiş ve onları kandıracakmış gibi temkinlidirler. Tal Shiar sayesinde galaksinin en iyi ajanları olmuşlardır. Tal Shiar bazen devlet yönetimine doğrudan olmasa da müdahalelerde bulunmuştur. Tal Shiar neredeyse Romulan İmparatorluk filosu kadar savaş kuşuna ve askere sahiptir. Galakside ne zaman Romulanların çıkardığı bir olay olursa altından Tal Shiar çıkar. Dominion savaşı sırasında gemilerinin bir çoğunu kaybettiler ve yine savaş sırasında kendi gemileriyle Dominion ana dünyasına saldırdılar. Fakat savaş sonunda Cardassian istihbarat ajansı Obsidian Order ile birlikte güçlerinin ve etkinliklerinin büyük bir bölümünü kaybettiler.

Hazırlayan: Halil Furkan Türkmen

Önceki Sonraki

Yazar: Konuk Yazar

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...

İlginizi Çekebilir

Star Trek Strange New Worlds

İkinci Sezonuyla Star Trek: Strange New Worlds

İlk sezonuyla izleyiciye özlediği Star Trek ruhunu hatırlatan Star Trek: Strange New Worlds, ikinci sezonuyla …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et