bilimkurgu kulubu

Dizi

Tarih: 27 Aralık 2017 | Yazar: Ufuk Cem Çakır

0

Rocky Jones, Space Ranger

1954’ün başlarında “Rocky Jones, Space Ranger” yayımlanmaya başladığında, bilimkurgunun yeni yeni gelişen çocuk temelli uzay operası kolunun televizyon dalındaki en çok umut veren yapımıydı. Seyircilerin çoğunun bilmediği şey ise, dizinin aslında üç yıldır yapım sürecinde olduğuydu. Rocky Jones, canlı yayından ziyade film stoğuna kaydedilen ilk bilimkurgu dizisiydi. Daha güzel setlerle, daha profesyonel çekim teknikleriyle, daha iyi görsel efektlerle ve daha geniş hikâyelerle sonuçlanan bir dönemin ilk adımı. Ayrıca bu adım gelecekteki bilimkurgu hayranları için de iyi bir haberdi, çünkü Space Patrol, Captain Video ve Tom Corbett gibi birtakım diziler tarihin tozlu sayfalarına karışmışken Rocky Jones bugün bile izlenebiliyor.

Rocky Jones’un fikir babası, My Little Margie serisiyle de ünlü Hollywood yapımcısı Roland Reed’di. 1950 yılında Roland Reed Yapımcılık’ı kurdu ve bir yıl sonra Warren Wilson, Rocky Jones’un senaryosunu yazmaya başladı. 1951’in sonunda, başta Rocky Jones’u oynayacak olan kare çeneli Richard Crane ve Rocky’nin yardımcı pilotu Winky rolündeki Scotty Becket olmak üzere bir ekip toplanmıştı bile. Filmin reklam çalışmaları daha pilot bölümü çekilmeden önce başlamıştı. 1951’de yayımlanan bir boyama kitabı daha ilk baskısında yarım milyon sattı. Pilot bölümü 1952’nin Ocak ve Nisan’ı arasında çekildi, aynı yılın Mart ayında başlıklar ve efektler halledildi. Kalan düzenlemeler Mayıs’ta bitirildi ve 3 Haziran 1952’de Rocky Jones, Space Ranger’ın pilot bölümü Kongre Kütüphanesi’nde yeni kurulan “Space Ranger Enterprises” kısmına yerleştirildi. Yılın geri kalanında diziyle ilgili yazılar ve reklam fırsatları artmaya başladı. Variety, Billboard, Hollywood Reporter ve hatta Boys Outfitter diziyle alakalı ürünler piyasaya sürdüler.

Rocky Jones, Space Ranger

29 Eylül 1952’de pilot bölümü izlendi. Şovun bu ilk hali umut verici olsa da prodüksiyona geçilmeden önce oyuncularda birkaç değişiklik yapılacaktı. Bilhassa Vena Ray rolü genç yıldız Sally Mansfield’a verilmişti. Sekreter Drake rolü de pilottan sonra değiştirildi. Karakter artık Charles Meredith tarafından canlandırılıyordu. 10 yaşındaki Robert Lyden’in onursal uzay yolcusu Bobby olarak ve Maurice Cass’in de Profesör Newton olarak seçilmesiyle kadro toparlandı. Son olarak Ophiuchus gezegeninin Suzerainne (Kraliçe)’i, uğursuz ama son derece çekici Cleolanthe rolü Patsy Parsons ile değiştirildi ve kadro tamamlandı.

Oyuncular da son halini alınca ve ilk 26 bölümün senaryosu hazırlanınca 1953’ün Ekim’inde çekimlere başlandı. Reklam çalışmaları da bu dönemde tavan yaptı. Aynı yılın sonlarında yeni bir boyama kitabı çıktı; ancak bu sefer Rocky Jones haricindeki oyuncular kitapta isimleriyle geçiyordu. Diziyi tanıtmak için kol saatleri, uzay dolarlarıyla dolu cüzdanlar, rozetler, düğmeler, kasetler ve kıyafetler üretildi. Dizinin en büyük sponsorlarından biri de Gordon Baking Company idi; Silvercup Bread’i yapan firma. Silvercup uzun yıllar boyunca Lone Ranger’la özdeşleştirilmişti.

Rocky Jones, Space Ranger

Dizinin hakları ülke çapında çeşitli televizyon istasyonlarına dağıtıldı. Özellikle Orta Batı’da yaygındı ve Detroit, Cleveland, Pittsburgh ve Chicago gibi yerlerde yayımlandı. Belirli istasyonlar diziyi istedikleri günde istedikleri saatte gösterebiliyorlardı; bölümleri sırayla göstermek zorunda bile değillerdi. Bölümlerin birçoğu her hafta bir tanesi yayımlanmak üzere üç kısma ayrılıyordu. Yeni tanıtılan karakterler veya mekânlar sayesinde bazı bölümlerin gerçek sıralaması belli oluyordu. 20 Ocak 1954’te, Rocky Jones, Space Ranger hakkında Variety’de bazı olumlu eleştiriler çıktı. Sonunda, 23 Şubat 1954 Salı günü saat 18.30’da dizi yayımlanmaya başladı. İlk bölüm “Uzay Perdesinin Ötesinde”nin ilk kısmıydı. Rocky ve Winky Vena’ta tanıtılıyordu ve hepsi Bobby ve Profesör Newton’ı Ophiuchus’tan kurtarmak için Orbit Jet XV2’ye atlıyorlardı.

Maalesef set dışındaki sorunlar baş göstermekte gecikmedi. 1954’ün Şubat’ında Scotty Becket’in başı yasalarla derde girdi. Adı Hollywood Cavailer Otel’deki soyguna karışmıştı ve silah bulundurmakla suçlanıyordu. Kefalet bedeli ödenince soluğu Meksika’da buldu ancak orada da rahat durmadı; sahte çek yazmakla, silah satışıyla suçlanıyordu bu sefer. Yerel polisle yaptığı silahlı bir çatışmadan sonra 4 aylığına hapse girdi ve Eylül 1954’e kadar ABD’ye dönmedi. Bu arada Rocky Jones devam ediyordu. 26 bölüm tamamlanmalıydı, bu yüzden Winky karakteri son üç bölümden çıkarıldı. Bu üç bölüm 1954’ün Nisan’ında çekildi ve Maurice Cass hala Profesör Newton rolündeydi. Üzücüdür, Cass 8 Haziran 1954’te kalp krizinden öldü.

Rocky Jones, Space Ranger

Dizi 13 bölüm daha uzatıldı, toplamda 39 bölüm ediyordu. Becket’ın yerine James Lydon’ın Biffen “Biff” Cardoza’sı, Cass yerine de Reginald Sheffield’ın Profesör Marberry’si geldi. Bu son 13 bölümde Cleolanthe de yoktu. Benzer şekilde Ann Robinson, Herculon Kraliçesi Juliandra’yı oynuyordu, Herculon ayrıca Biff’in ana gezegeniydi. Uzay gemisi bile değişti; artık adı Silver Moon XV3 idi. Bu son bölümler 1954 yılında Ağustos-Ekim arası çekildi. 39 bölüm de yayımlandığında dizi süresini doldurmuştu. Bundan önceki her bölüm şöyle biterdi:

“Gelecek hafta da bizimle olun; aynı gün aynı saatte sizi Ricky Jones’la uzayın derinliklerine götüreceğiz”

“Rocky Jones’un Davası” isimli bölüm 3 Kasım 1954’te bittiğinde bu sözler duyulmadı. Yayımlanan son orijinal bölüm buydu. Detroit’te ve başka bazı yerlerde altı ay kadar bölümler yeniden gösterildi. Buna rağmen reklam çalışmaları bitmedi, 1955 yılı boyunca devam etti. 1955 Mart’ında başlayarak Charlton Comics, meşhur Uzay Maceraları çizgi romanlarının dört sayısını Rocky Jones’a ayırdı. Çeşitli festivallerde, fuarlarda ve toplantılarda kullanılmak üzere otantik bir Rocky Jones uzay gemisi inşa edildi. Dizi aylar önce bitmesine rağmen oyuncular çocuklarla tanışmak ve imza dağıtmak için bazı organizasyonlara katılıyordu.

Rocky Jones, Space Ranger

Şovun hayran kitlesi eninde sonunda azaldı ve 1956’nın sonunda Rocky Jones’un esamesi okunmuyordu. Dizinin asıl dağıtımcısı olan Official Films üç kısımlık bölümleri 78 dakikalık kayıtlara çevirip 1956 yılı boyunca farklı isimler altına yayımladı. Aynı yılın Kasım’ında Roland Reed yapımcılık kapandı. 1992’de komedi dizisi Mystery Science Theater 3000’de iki bölümü kullanılınca Rocky Jones, popülaritesinin birazını yeniden kazandı. Burada şovun oyunculuğuyla, ayarlamalarıyla ve diyaloglarıyla dalga geçiliyordu. Bu taşlama, ilginçtir, Rocky Jones’a farklı türden bir ün getirdi. Roland Reed’in ileri görüşlülüğü sonucu diziyi film stoğuna kaydetmesiyle Rocky Jones muadillerinden farklı olarak bugün hala bütün ihtişamıyla izlenebiliyor.

Kaynak

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

polymath