river_song_doctor_who-620x350

River Song’un Doctor Who’daki Zaman Çizelgesi

Eğer bir dizi güzel yazılmışsa, seyrederken zamanın nasıl akıp gittiğini bile anlamazsınız. Alex Kingston‘ın ilk kez Silence in the Library bölümünde hayat verdiği River Song karakteri de Doctor Who‘nun en önemli unsurlarından biriydi. Bir arkeolog ve sonradan öğrendiğimiz üzere Doktor’un eşi olarak karşımıza çıkan karakter, aynı zamanda Doktor’un gelecekteki tecrübeli yol arkadaşıydı da. Çünkü o da bir zaman gezginiydi. Ne var ki Doktor’la karşılaşmaları düz bir zaman çizgisinde ilerlemiyordu. Biraz tuhaf ama, örneğin Doktor’un onunla ilk karşılaşması, onun ise Doktor’la son karşılaşmasıydı.

Ne o, kafanız mı karıştı? İşin içine zaman yolculukları ve gizemli zaman gezginleri girince kafaların da karışması gayet normal. Neyse ki bu yazıda söz konusu karışıklığa bir son vermeye çalışacak ve madde madde River Song’un Doctor Who’daki zaman çizelgesine göz atacağız. E, ne duruyoruz? Allons-y!

Not: Diziyi izlememiş olanlar için kendisinin şu meşhur sözünü hatırlatmakta fayda var: Spoilers!

1- River Doğar – A Good Man Goes to War (06×07)

Sezon ortasında yaşanan şaşırtıcı bir olay ile Doktor’un yol arkadaşı Amy Pond‘un bir süredir Madame Kovarian tarafından tutsak edildiği ortaya çıkar. Dahası, Sessizlik tarafından Doktor’a karşı silah olarak tasarlanan bir çocuk dünyaya getirmiştir. Tahmin edilebileceği gibi bu çocuk River Song’dan ya da diğer adıyla Melody Pond‘dan başkası değildir. Babası ise ölüp dirilmek gibi başından bir dizi tuhaf olay geçen Rory’dir.

Anne-babasının bu denli sıra dışı tipler olması yetmiyormuş gibi, bir de TARDIS zaman girdabındayken rahme düşmüştür. Haliyle de Zaman Lortlarına benzer genetik özellik ve yeteneklere sahiptir. Ancak olan olur ve Sessizlik bir şekilde bebeği kaçırmayı başarır.

2- İmkansız Astronot – The Impossible Astronaut (06×01)

Sessizlik tarafından kaçırılıp 1969 yılının Florida’sına götürülen Melody, Başkan Nixon’a telefon ederek yardım ister. Amy Pond, Rory Williams ve River Song (yetişkin hali), üzerinde tarih ve lokasyon yazan davetiyeler alınca kendilerini Utah çölünde bulur ve Doktor’la karşılaşırlar.

Bu buluşmanın ardından ipuçlarını takip eden Doktor ve arkadaşları, Başkan Nixon’ın da dahil olduğu gizemli durumu çözmek için kolları sıvar. Bir dizi maceradan sonra genç kız olarak karşımıza çıkan River vurulur, ancak merak etmeyin. Herkes hayattatır.

3- New York’ta Rejenere Olur – Day of the Moon (06×02)

Melody, altı ay sonra New York City’ye varır ve bir ara sokakta rejenerasyon geçirir.

Yine de henüz aşina olduğumuz River Song’a dönüşmemiştir.

4- Mels, River’a Dönüşür – Let’s Kill Hitler (06×08)

Bu rejenerasyonun ardından genç Melody İngiltere’ye geçer ve “Mels” adıyla Amy ile Rory’nin “en iyi çocukluk arkadaşı” olur. Evet, anne ve babasının çocukluk arkadaşıdır!

Nina Toussaint-White’ın canlandırdığı Mels, Onbirinci Doktor ile tanışır ve hep birlikte soluğu Adolf Hitler’in ofisinde alırlar. Ne yazık ki Mels tekrar vurulur ve sonra bir kez daha rejenarasyon geçirir. Artık Melody, hepimizin bildiği River Song’a dönüşmüştür.

5- River Doktorasını Alır – Closing Time (06×12)

Kovarian ve Sessizlik, ilk doktorasını aldıktan sonra River Song’u bulur ve ona zorla bir uzay giysisi giydirip Utah’a götürür. Kendisinden istenen Doktor’u öldürmesidir.

Burada Onbirinci Doktor’u gerçekten de “öldürür”. Bu aynı zamanda 2. ve 8. maddelerdeki olayların da gerçekleştiği yerdir.

Henüz kafanız yeterince karışmadı mı?

6. Zamanı Kırar, Doktor’la Evlenir – The Wedding of River Song (06×13)

Altıncı sezon finali, zamanın kendisi de bozuk olduğundan ötürü buna uygun şekilde çılgıncaydı. Bunun neden veya nasıl gerçekleştiğine (ya da aslında bunların nasıl düzeltildiğine) girmeyeceğiz, ama uzun lafın kısası olanlar River’in hatasıydı.

Göz bandı takarak Kovaryan ve Sessizlik’i alt etmeyi ve Doktor’la evlenerek zamanı yeniden ayarlamayı başarır.

Kimliğini Deşifre Eder– A Good Man Goes to War (06×07)

Amy Pond bir tuzak için yem olarak kullanılmak üzere kaçırılınca, Doktor bu olayın sorumlularına savaş açar ve Amy’yi kurtarmak için gönüllülerden oluşan bir uzaylı ordusu kurar.

Henüz diğerleri farkında olmasa da River Song büyük bir savaşın gerçekleşeceğini ve Doktor’un en karanlık saatini yaşayacağını bilmektedir. Her iki taraf da kayıplar verecek ve nihayet River Song gerçek kimliğini açıklayacaktır.

8. Doktor’un Ölümü ve Sessizlik ile Savaş – The Impossible Astronaut / Day of the Moon (06×01/02)

River hapishanedeyken tarih ve harita içeren bir davet alır. Hapishaneden kaçıp bir astronotun Doktor’u “öldürdüğü” yer olan Utah’ta Onbirinci Doktor ve Pond çiftiyle buluşur.

Birkaç dakika sonra Doktor tekrar belirir. En azından daha genç bir versiyonudur. Ekip 1969’a gider ve Sessizlik’le “tanışır”. River olaylardan sonra Stormcage Hapishanesi’ne döner.

9. River’dan Mesaj Var: “Selam Tatlım!” – The Pandorica Opens / The Big Bang (05×13)

River, zamanın şafağında kocasına elmas uçurumun içine oyulmuş ve kayıtlı tarihin ilk kelimeleri haline gelecek olan bir mesaj bırakır: “Selam tatlım!

Daha sonra Pandorica’yı ortaya çıkarmak için Stonehenge’de Doktor ile buluşur.

10. Ağlayan Melekler İş Başında – The Time of Angels / Flesh and Stone (05×04/05)

Amy birlikte müzede gezerken, Doktor eski Gallifrey alfabesi ile kendisine gönderilmiş bir mesaj görür. Verilen koordinatlara giden Doktor, TARDIS’in kapısını açarak River’ı tutmayı başarır.

River’a verilen görev, düşen uzay gemisindeki Ağlayan Meleği rahipler yardımı ile etkisiz hale getirmektir. Ancak her şey Doktor ve River’in istediği gibi gelişmez ve bir anda kendilerini binlerce Ağlayan Melek’in ortasında bulurlar.

Bundan hemen sonra River, Dünya’yı ziyaret etmek için geri döner…

11. Amy ile Bahçe Sohbeti – The Wedding of River Song (06×13)

River, Amy ve Rory’yi ziyaret ederek Doktor’un hala hayatta olduğunu söyler.  Doktor’un bu sözde ölümü, aynı zamanda onun unutulmasını da sağlayacaktır.

12. Ebeveynlerle Son Macera – The Angels Take Manhattan (07×05)

Amy, Rory ve Onbirinci Doktor, New York, Central Park’ta piknik yapmaktadır. Ancak Rory, kahve almaya gittiğinde bir Ağlayan Melek’in tuzağına düşerek 1930’lara gönderilir. Rory, burada River ile karşılaşır. River’ın zekice planı sayesinde Doktor ve Amy, nihayet Rory’yi bulmak üzere 30’lar New York’una ulaşmayı başarır.

Ancak günün sonunda Ağlayan Melekler galip çıkar ve Pond çiftini geçmişte yaşamaya mahkum bırakır. Bu aynı zamanda River için de ailesiyle son macera anlamına geliyordur.

13. On İkinci Doktor, River ile Tanışır – The Husbands of River Song (Özel Bölüm)

5343 yılında Mendorax Dellora’nın insan kolonisinde bir Noel günü Doktor’dan, River’ın ölmekte olan kocası Kral Hydroflax’i tedavi etmesi istenir. Daha önce onikinci yüzünü hiç görmeyen River Song, Doktor’u tanımaz. Bir dizi olaydan sonra Kral Hydroflax’ın hıncından kurtulmayı başaran ikili, ilk tanıştıkları zaman bahsettikleri gibi o meşhur son geceyi birlikte geçirecektir.

Neyse ki bu gezegende bir gece 24 yıl sürmektedir!

14. River Onuncu Doktor’la Tanışır ve Ölür – Silence in the Library / Forest of the Dead (04×08/09)

River, kendisini ilk kez gören Onuncu Doktor’la tanışır. River’ınsa Doktor’u canlı kanlı son görüşüdür. Buna rağmen River’ın, Doktor’un adını bildiğini öğrenip şok oluruz. Hararetli bir maceranın ardından River, Doktor’u kurtarmak için kendini feda eder.

Ancak Doktor, River’ın bilincini “kurtarmayı” ve kütüphanenin veri bankasında sonsuza dek saklamayı başarır.

15. Veda Busesi – The Name of the Doctor (Özel Bölüm)

Doktor, arkadaşları Jenna, Strax ve Madam Vastra’yı Büyük Zeka’dan kurtarmak için Trenzalore’ye gider. Trenzalore, Doktor’un mezarının olduğu tekinsiz bir yerdir. Büyük Zeka, Doktor’dan intikamını almak için mezarın içine, yani Doktor’un zaman çizgisine atlar ve Doktor’u bütün zamanlarda öldürmeye başlar. Böylece zaman baştan aşağı değişir.

Durumun ciddiyetini kavrayan Clara ise Doktor’u kurtarmak için Büyük Zeka’nın arkasından gider ve canı pahasına Doktor’u kurtararak zamanı normal akışına döndürür. Bu süreçte River, bir çeşit dijital iletişim yoluyla da olsa ekibe katılır ve çok sevdiği Doktor’la vedalaşma şansı yakalar.

Kaynak

Yazar: Can Kaçan

Asimov ve Stargate hayranı...

İlginizi Çekebilir

bodies-2023-netflix-dizi

Geleceğin Geçmişe Doğurduğu Ölü Çocuklar: Bodies

19 Ekim’de yayımlanan İngiliz bilimkurgu/polisiye dizisi Bodies, artık adına şüpheyle yaklaşılan Netflix‘in çıkardığı en iyi …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et