bilimkurgu kulubu

Dizi

Tarih: 21 Ekim 2020 | Yazar: Konuk Yazar

0

Raised by Wolves’un Uçan Yılansı Yaratığı Hakkında Bildiklerimiz

SPOILER!

Raised by Wolves’taki yılansı yaratıklar önce gizemli iskelet kalıntıları olarak belirdi, fakat 1. sezon finalinde Mother yeni bir nesil dünyaya getiriyor. İçeriğine de uygun şekilde “Başlangıç” olarak adlandırılmış final bölümü, izleyicileri Mother’ın bebeğinin aslında insansı bir varlık değil, bir zamanlar gezegende yaşayanlar gibi yılansı bir yaratık olduğu gerçeğiyle şaşırttı. Bölüm adına bakılırsa, Kepler-22b’de bu yılan parazitlerin yeniden ortaya çıkışı insan kolonistlerin macerasında korkutucu bir şeylerin başlangıcı gibi. Raised by Wolves’un ilk sezonunda Mother ve Father adlı androidlerin, Kepler-22b’de insan çocuklarını yetiştirme çabalarını gördük.

Dizi orijinal bir HBO bilimkurgu serisi. Aaron Guzikowski tarafından yaratılan dizi, Ridley Scott’ın (ki kendisi dizinin baş yapımcısı ve ilk iki bölümün de yönetmeni) Blade Runner ve Alien filmlerinden yoğun izler taşıyor. New York Times’a verdiği bir röportajda Guzikowski ve Scott, Mother tarafından doğurulan yaratığın aslında yılan kemikleriyle ilgili olduğunu, “Mother o yılanlardan biriyle yeni bir yaşam yaratıyor,” diyerek doğrulamışlardı. Ancak ne bu canavarsı “bebek” hakkında, ne de bir zamanlar gezegende yaşamış ataları hakkında bir bilgimiz var. Bildiğimiz tek şey, bu yaratığın tehlikeli olduğu.

Mother’ın Bebeği Yeni Bir Yaşam Formu ve Kepler-22b ile Bağları Var

Sezon finalinde Mother’ın doğum yapması, yılan bebeğin Kepler-22b’nin tarihiyle bir ilgisi olduğunu akıllara getirdi. Doğum yapmadan önce Mother, özel bir mağarayı ziyaret etme ihtiyacı duymuş, burada bir tür geçmiş zaman ritüelinin kalıntılarını keşfetmişti. Bu, gezegenin ilk sakinlerinden birinin arkasında bıraktığı gizemli metal plakaları taradıktan sonra gördüğü görüntülerle aynı ritüeldi. Söz konusu bölümde Paul, büyük bir yılanı betimleyen mağara resimleri keşfediyor. Dizinin sık sık yılansı yaratıklara ait dev iskelet kalıntılarını gösterdiğini düşünecek olursak, bebeğin gezegenin geçmişiyle ilgili olduğu açık. Üstelik bu yılanlar sadece büyük vahşi hayvanlar değil, gezegende daha önemli bir kültürel anlamları da var. NYT röportajında Guzikowski ve Scott, hem yılan bebeğe hem de dizinin sezon finaline kısaca değindiler ve bunların gezegendeki iskelet kalıntılarıyla ilintili olduğunu doğruladılar. Guzikowski bu bilgiyi, Adem ve Havva alegorisiyle çerçeveleyerek anlattı:

“Mother ve Father, dev kafatasının soyu tükenmiş bir yaratığa ait olduğunu biliyorlar. Ancak bir gün Mother’ın onlardan birini doğuracağını ve onu yaşama getirerek gezegeni yeniden aktive edeceğini öngöremiyorlar. Tüm o ikonik öğeleri görüyorsunuz, (yılan, bahçe, Adem ve Havva) ama bunlar bizim bildiğimiz versiyonları değiller. Burada beklentileri biraz saptırmaya çalıştık.”

Mother’ın bilmeden “gezegeni tekrar aktive etmesi” dizide şimdiye kadar seyrettiklerimiz ışığında, özellikle rahatsız edici bir bilgi. Bu, var olan yaşam formlarının “yeniden aktive olacağı” ve (Mother’ın gözlemlediği gibi) “tersine evrim” geçirmelerinin duracağı anlamına mı geliyor? Yılan kendini üreterek, kana susamış daha fazla canavar mı yaratacak? Peki bunun gezegendeki diğer flora ve fauna için anlamı ne? Sanırız bu sorular ikinci sezonda aydınlığa kavuşacak.

Mother, Ölüm Büyücüsü Özelliğini Bebeğine Geçiriyor

İlk sezondaki en önemli senaryo gelişmelerinden biri de Mother’ın gizli ölüm büyücüsü (Necromancer) becerilerini keşfetmesi ve yeni keşfettiği gücünün Father ve Campion’la olan ilişkisini nasıl değiştirdiğiydi. Mother “bebeğini” “doğurduğunda”, ilk anda gebeliği üremeden ziyade parazitik bir durum gibi görünüyordu, çünkü “çocuğu” hiç de ona benzemiyordu. Fakat son sahnede yaratığın uçup gitmesi, akıllara bunun pekala da Mother’ın yavrusu olduğunu getiriyor.

Ne var ki yılanın rengi, Mother’ın ölüm büyücüsü formundaki rengi gibi değil, fakat yılan uçarken aynı Mother’ın çıkardığı sese benzer bir ses çıkarıyor. Ayrıca yılanın kanatsız uçabilme yetisi de mutlaka annesinden aldığı bir özellik. Guzikowski bunu, yılanın öncekiler gibi olmadığını, çünkü Mother’ın özelliklerini taşıdığını belirterek doğruluyor.

Mother’ın Bebeği Mekanik ve Organik Bir Hibrit

Mother hamile kaldığında yalnızca medikal androidleri ve etrafındaki insanları değil, kendisini bile şaşırtmayı başardı. Yavrusunun organik olduğu belli, fakat aynı zamanda android özellikleri de var. Final bölümü boyunca, hamileliğinin “anlayışı ötesinde” olduğunu tekrar ediyor. Dolayısıyla yaratığın hangi derecede mekanik parçalara ya da becerilere sahip olduğunu kestirmek güç. Açık olan ise bebeğin büyüyebilmek için organik komponentlere ihtiyacı olduğu. Yani canlıların kanına!

Scott, bebek yaratık var edilirken bir yılanbalığının temel alındığını belirtiyor. Bebek çok hızlı büyüyor ve hatta bölümün sonunda epeyce güçlü hale geliyor. Yeni doğmuş bebek haliyle final sahnesindeki genç hali birbirinden oldukça farklı ve bu da akla sadece büyümeyi değil, evrilmeyi başardığını da getiriyor. Şimdiye kadar yılan, zeka ya da konuşma becerisi göstermedi, aslında şiddet de uygulamadı (annesini “emmekten” başka). Raised by Wolves’un 2. sezonu, muhtemelen yaratığın özelliklerine biraz daha ayna tutacak. Örneğin annesini andırır şekilde kısmen mekanikse, tıpkı onun gibi teknoloji ve programlarla doğrudan etkileşime de geçebilir.

Yılan Dayanıklı ve Çok Tehlikeli

Yaratığın huyu suyu, zekası ve fizyolojisi hakkında pek az şey bilinse de, Mother onun amacının farkında. Nitekim yavrusu rahmindeyken bile kana açtı. Muhtemelen açlığı dinmedi ve belki de asla dinmeyecek. Yani 2. sezondaki karakterler uçabilen, dayanıklı ve kana susamış dev bir yılanla karşı karşıya kalacak. Campion ve diğerlerinin böyle bir yaratığa karşı kendilerini nasıl savunacaklarını göreceğiz.

Belki de bu yeni tehdit, dizinin birbiriyle savaş halindeki hiziplerini işbirliğine teşvik edecek. Bu akla yatkın görünüyor, aksi takdirde hiçbir kolonist uzun süre hayatta kalacağa benzemiyor.

Hazırlayan: Telepreter Çeviri Ekibi | Kaynak

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayınlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...