bilimkurgu kulubu

Dizi Dean Stockwell

Tarih: 9 Kasım 2021 | Yazar: Erkam Ali Dönmez

0

Quantum Leap Yıldızı Dean Stockwell 85 Yaşında Hayata Veda Etti

Bir dönemin ünlü bilimkurgu dizisi Quantum Leap‘te canlandırdığı Al Calavicci karakteriyle hafızalara kazınan, Oscar ve Emmy adaylıkları bulunan ve yetmiş yıllık kariyerine tiyatro, sinema ve TV dizileri sığdırmayı başaran Dean Stockwell, 7 Kasım sabahı 85 yaşında hayatını kaybetti. Deadline’ın haberine göre Stockwell’in ailesi, oyuncunun evinde doğal sebeplerle yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Stockwell, 1936 yılında Kuzey Hollywood’da dünyaya geldi. 7 yaşına geldiğinde çocuk aktör olarak Broadway’de sahne almaya başlamıştı. Frank Sinatra ve Gene Kelly ile Anchors Aweigh‘de, Errol Flynn ile Kim ve Gentleman’s Agreement‘ta ve en önemlisi, tartışma yaratan 1948 tarihli film The Boy With the Green Hair‘de rol aldı.

Gençlik yıllarına geldiğinde, daha sonra ömür boyu arkadaş olacakları Roddy McDowall ile birlikte Compulsion‘da rol alarak Broadway sahnesine döndü. Stockwell bu filmdeki rolüyle övgü toplamış ve Cannes Film Festival’inde ilk En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazanmıştı. Stockwell ayrıca 1960 çıkışlı Sons and Lovers‘ta ve Katharine Hepburn ile birlikte 1962 tarihli Long Day’s Journey Into Night‘ta da rol aldı.

Tam da emlakçılık lisansını alıp kariyer değişikliği yapmak için ailesiyle birlikte Hollywood’dan taşınacakken Harry Dean Stanton’tan bir telefon aldı. Stanton, Stockwell’i Wim Wenders’ın filmi Paris, Texas‘ta oynamaya ikna etti. Bu filmle birlikte Stockwell’in kariyeri yükselişe geçti ve Blue Velvet, Dune (Dr. Weelington Yueh rolünde), Married to the Mob (ki bu filmle bir Oscar adaylığı kazandı), The Rainmaker ve The Player gibi pek çok ünlü filmde rol aldı.

Stockwell en akılda kalıcı rolünü ise televizyonda, tuhaf bilimkurgu dizisi Quantum Leap‘te sergiledi. Scott Bakula ile birlikte başrolü paylaştığı dizide Amiral Al Calavicci’yi canlandırdı ve bu rolü ona dört Emmy adaylığı getirdi. Stockwell ayrıca Battlestar Galactica, JAG, The Tony Danza Show ve NCIS: New Orleans gibi başka dizilerde de televizyon kariyerini pekiştirdi.

2015 yılında oyunculuğu bırakan Stockwell, sanatla uğraşmaya başlamış ve tam adı olan Robert Dean Stockwell’i kullanarak A.B.D.’de çeşitli sergiler açmıştı. Stockwell’in yakın arkadaşları onu asi ruhlu biri olarak tanımlıyordu. Stockwell oyunculuğu, gülmeyi, puro içmeyi ve golf oynamayı seviyordu. Joy Stockwell ile evli olan oyuncunun, Austin Stockwell ve Sophie Stockwell adında iki çocuğu vardı.

Kaynak

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Oyun sever, oyun oynar, oyun çevirir, oyun yapar.