bilimkurgu kulubu

Dizi philip-k-dick

Tarih: 15 Mayıs 2016 | Yazar: Emre Karadeniz

0

Philip K. Dick Eserleri TV’ye Uyarlanıyor

Channel 4, unutulmaz bilimkurgu yazarı Philip K. Dick’in eserlerinden yeni bir antolojik televizyon dizisi uyarlayacağını duyurdu. On bölümden oluşacak dizi, Electric Dreams: The World of Philip K. Dick (Elektrik Düşler: Philip K. Dick’in Dünyası) adını taşıyacak ve birbirinden bağımsız Dick romanlarını ve kısa hikâyelerini bazılarını modernize ederek ekrana yansıtacak. Sony Pictures Television ile ortaklaşa yapılacak olan serinin senaryosunu ise, İngiliz ve Amerikalı yazarların kaleme alacağı tahmin ediliyor.

Dizide hangi Dick eserlerinin yayınlanacağı konusunda henüz bir bilgi yok, fakat adını yazarın 1968de yayınlanan “Androidler Elektrikli Koyun Düşler mi?” eserinden alıyor. Bu eser, Blade Runner adıyla sinemaya da uyarlanmıştı. Kanalın yaptığı açıklamada “Her bölüm keskin ve heyecan verici bir tona sahip olup, küresel çapta bir izleyici kitlesi ile buluşması için modern koşullara adapte edilecek. Seride, Philip K. Dick’in geçmişten günümüze tazeliğini koruyan eşsiz tarzını ve mesihsel öngörüsünü yansıtacağız” deniyor.

bryan-cranston

Gerçeklik, kimlik ve bunların kırılganlığını işleyen temalarıyla Philip K. Dick, uzun zamandır film yapımcılarına ilham veriyor. Azınlık Raporu, Karanlığı Taramak ve Gerçeğe Çağrı gibi eserleri daha önce sinemaya aktarılmıştı. Alternatif tarih romanı Yüksek Şatodaki Adam‘dan uyarlanan televizyon dizisiyse halen yayın hayatını sürdürüyor. Alacakaranlık Kuşağı tarzında olacak dizinin yazarlığını ve yapımcılığını Ronald D Moore ile Battlestar Galactica ve Justified’s’tan tanıdığımız Michael Dinne üstlenecek. Breaking Bad dizisindeki azılı suçlu Walter White karakteriyle akıllara kazınan Bryan Cranston‘ın da kadroda yer alacağı duruyuldu. Cranston ayrıca, dizinin yardımcı yapımcı görevinde de bulunacak.

Cranston, “Bu, elektrik düşünün gerçekleşmesi demek. Edebiyat ustasının eserlerindeki tazeliğini hiç yitirmeyen temaları keşfedeceğimiz ve geliştireceğimiz için çok heyecanlıyız” diyor. Ronald D Moore ise, “Philip K. Dick’in uzun süredir hayranıyım ve bu seride çalışıyor olmak benim için büyük bir onur. Kısa hikâyeleri diğer sanatçılara ilham kaynağı olması açısından tam bir hazine ve bence bu projede yer almak çok eğlenceli olacak.” diye konuştu.

philip-k-dick

Dick, 1982’de hayatını kaybetti, fakat seri geride kalan ailesinin onayını almış görünüyor. Kızı Isa Dick Hackett yaptığı açıklamada “Babamın kısa hikayelerini hayata geçirecek olan bu özel takımla çalışacağım için çok mutluyum. Çoğu zaman büyük ölçekli filmlere ilham veren kısa hikayeler, babamın kariyerinde en göz alıcı konsept çalışmaları içeren eserlerden olmuştur. Bu eserlerin, böylesi yaratıcı insanlar tarafından hayata geçirilecek olması gerçekten büyük bir onur.” dedi.

Channel 4 ve Sony, “Elektrik Düşler”’in ne zaman yayına gireceği hakkında şimdilik bilgi vermedi.

Hazırlayan: Emre Karadeniz

Etiketler: , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Uzay Mühendisi. Bilgisayar oyunu meraklısı. Üniversitede giriştiği bilimkurgu kulübü kurma ve fanzin çıkarma girişimini kısa süre sürdürebilmiş emekli bir mentat. Hem İngilizcesini geliştirsin hem de bilimkurgudan kopmasın diye çeviriler yapmakta...