bilimkurgu kulubu

Dizi stargate netflix

Tarih: 9 Mart 2021 | Yazar: Almıla İkra Akgül

0

Netflix’ten Yeni Bir Stargate Animasyon Dizisi Gelebilir

Stargate evreni uzun süredir uykuda. 2018 yılında yayımlanan Stargate Origins adlı web dizisini bir kenara koyarsak, tam teşekküllü son TV dizisi olan Stargate Universe ekranlara veda ettiğinde yıl 2011’di. Uzun zamandır bir canlanma arzulayan Stargate hayranlarının beklentileri, özellikle yayın platformlarının sayı ve çeşitliliğini artırdığı bu dönemde iyice alevlendi. Henüz kesinleşen bir durum olmamakla birlikte, gelen son haberlerin umutları yeniden dirilttiğini söylemek gerek.

İnternette dolaşmaya başlayan dedikodulara göre, yakın zamanda yayın haklarını da satın alan Netflix ile yeni bir Stargate dizisi hakkında görüşmeler sürüyor. Bu konuda en ilgi çekici detay ise bahsi geçenin bir animasyon dizisi oluşu. Öğrenildiği kadarıyla hikâye henüz net değil. Ayrıca bu animasyon serisinin resmi olarak Stargate evrenine dahil olup olmayacağı ve farklı bir hikâyeyle mi, yoksa aynı senaryonun tekrar işlenişi olarak mı karşımıza çıkacağı henüz teyit edilmedi.

Akıllıca bir tahminde bulunmak gerekirse, bu yeni Stargate animasyonunun yerleşmiş Stargate evreni ile bağlarını sağlam tutacağını düşünmek mümkün. Sıfırdan başlayan bir animasyon dizisinin izleyici kitlesinde tutunması oldukça zor olacaktır. Bunun yerine mevcut Stargate hayranlarını işin içine dahil etmek, onlara da hitap edecek bir yapım ortaya koymak oldukça akla yatkın. Aslında Stargate Infinity dizisi ile animasyon dünyasına giriş yapılmıştı. Fakat Infinity doğrudan genç izleyici kitlesini hedefliyordu. Netflix animasyon dizisine yönelik önerilerin odağı ise, şu an yetişkin olan eski hayranlara hitap etmesi şeklinde.

Stargate’in yayında olduğu dönem üzerinden geçen zamanın uzunluğu göz önünde bulundurulunca, yeni ve değişen izleyici profilinin ilgisini ne derece çekeceğini test etmek amacıyla bir animasyon dizisi ile nabız yoklamanın iyi bir hamle olduğu söylenebilir. Önceki dizilerde yaratılan bazı düğümlerin asla çözülemeyecek olması üzücü olsa da, muhtemelen en iyisi Stargate’e yeni hayranlar kazandırmanın bir yolunu bulmak olacaktır.

stargate

Her ne olursa olsun, Stargate’in bir atılım yapması gerektiği aşikar. Stargate uzun zamandır ana akım popüler kültür tartışmalarının uzağındaydı. Her türlü canlanma, bu noktada hayranlar için bir nimet olacaktır, özellikle de bu evren için yeni bir çağ başlatabilirse. Netflix’teki bir animasyon dizisi tekerin dönmesinin en iyi yolu ise, gelişim aşamalarını hızlıca tamamlayıp en kısa sürede ekranlarla buluşmasını umut ediyoruz.

Ne kadar erken, o kadar iyi…

Kaynak

Etiketler: , , , , ,


Yazar Hakkında

Ay heyecanlandım, bilemedim şimdi!