Salı , 27 Şubat 2024
terminator

Netflix’ten Terminator Animasyon Dizisi Geliyor

Bilimkurgu hayranlarının en sevdiği yapımlardan biri olan Terminator serisi, Mother/Android ve The Batman filmlerinin yazarı Mattson Tomlin’in Netflix için yapacağı bir animasyon dizisi ile üç yıllık aranın ardından geri dönüyor. Yönetmen James Cameron’ın 1984 yapımı The Terminator filmi ile başlattığı seri, bilimkurgu sineması içerisinde önemli bir yer ve şöhret kazandı. Arnold Schwarzenegger ve Linda Hamilton‘ın oynadığı ilk film, büyük bir başarıya sahne oldu. Cameron 1991’de çektiği devam filmi ile bu başarıyı çok daha yükseğe taşıdı ve seri bir kült mertebesine erişti. Ancak sonraki yapımlar bu parlak zaferlerin devamını getiremedi.

Son yirmi yılda, Hollywood’un Terminator serisini devam ettirme çabalarının pek de iç açıcı sonuçlar vermediğini gördük. 2003’te vizyona giren Terminator 3: Rise of the Machines, karışık eleştiriler aldı ve dünya çapında 400 milyon doların üzerinde hasılat yapmasına rağmen kâr getiren bir film değildi. Sonrasında seriye bir televizyon dizisi katıldı. Hikâyenin 2. ve 3. filmleri arasındaki zaman diliminde geçen Terminator: Sarah Connor Chronicles dizisi çok uzun ömürlü olamadı. Dizi, 2008 – 2009 yılları arasında yayımlanan iki sezonun ardından ekranlara veda etti.  Devamında 4. film Terminator: Salvation geldi. Filmin 2009’daki gösterimi sert eleştiriler ve küçük bir gişe hasılatı ile karşılandı. 5. film Terminator: Genisys ise çok daha kötü eleştiriler aldı, ancak dünya çapında 440 milyon doların üzerinde bir hasılat elde etti. Serinin son filmi olan Terminator: Dark Fate, 2019’da sinemalara geldiğinde nispeten olumlu eleştiriler almış olsa da devam filmleri arasındaki en düşük gişe hasılatına sahip filmdi.

3. filmle başlayan bu düşüş grafiği, bir kısım hayranın seriye olan ilgisini kaybettiği anlamına geliyor olabilir. Ancak tüm bu olumsuz görüntüye rağmen seri yeni bir yapımla devam ediyor. Variety dergisinin haberine göre Netflix, yeni bir Terminator animasyon dizisinin siparişini verdi. Projenin yazarı ve yürütücüsü, The Batman filmini de yazan Mattson Tomlin olacak. Netflix, prodüksiyon için Skydance ile animasyon çalışmaları içinse Ghost in the Shell ve B: The Beginning yapımlarından tanıdığımız Japon Production I.G firması ile çalışacak. Dizi şu anda geliştirme aşamasının çok başlarında olduğundan konusu hakkında herhangi bir bilgi yok. Ayrıca ne zaman yayımlanacağı da belli değil. Tomlin, Terminator animasyon dizisi için şunları söyledi:

“Yazım tarzımı bilenler, büyük adımlar atmaya ve işin özüne varmaya inandığımı bilirler. Netflix ve Skydance’in, Terminator’e gelenekleri bozan, beklentileri alt üst eden ve cesaret gerektiren bir şekilde yaklaşma fırsatını bana vermelerinden dolayı onur duyuyorum.” Animasyon süreci başlıyor… Yapımdaki iş arkadaşlarım beni çok heyecanlandırıyor. Senaryolar tamamlandı ve harika durumda… İlk sezonda sekiz bölüm olacak… Hikâye bir geçmişte geçiyor… Ancak bu, bir Gelecek Savaşının dizide yer almadığı anlamına da gelmiyor…”

Hedefe ulaşamayan dört Terminator devam filminden sonra, animasyon tarzının getirdiği sonsuz olasılıklar fikri, seri açısından heyecan verici bir gelişme. Bu seçim, serinin evrimi için bambaşka bir yol açacak gibi görünüyor. Tomlin’i heyecanlandıran şey de bu. Çünkü Tomlin animasyon tarzının gelenekleri yıkacağını ve beklentileri alt üst edeceğini söylüyor. Bu haberin ardından hayranların aklında yer eden soru ise dizinin nasıl bir hikâye anlatacağı. Bulunduğumuz noktada Terminator zaman çizelgesi karmaşık bir konumda. Filmlerin odak noktası Kıyamet Günü’nü veya makinelerin gücü ele geçirmesini durdurmak olmuştu hep. Hikâyenin, makinelerle savaşın başlangıcına geri dönmesi oldukça ilginç olurdu. Hangi hikâyenin anlatılacağına bağlı olarak, dizide Schwarzenegger’in veya serideki diğer oyuncuların sesini duyma olasılığımız da var.

Hayranların serinin kilit noktalarından biri olan Gelecek Savaşını daha detaylı ve daha doyurucu bir anlatımla görmeyi çok istedikleri bir gerçek. Animasyon tarzının getireceği kolaylıklar düşünülürse, hikâyenin ayrılmaz bir parçası olan bu savaşı daha ayrıntılı, hatta belki sezon bölümlerine yayılmış şekilde görme ihtimali akla geliyor. Tomlin’in söyledikleri içinde bir ipucu yakalamak mümkün aslında. Tomlin, “bir geçmiş” ve bir Gelecek Savaşı” diyerek  hayranların beklediği Gelecek Savaşı ve hikâyenin bildiğimiz geçmişinden çok farklı bir geçmiş ve geleceği işaret ediyor olabilir. Çünkü Tomlin, Mother/Android filmi ve Terminator serisi ile ilgili verdiği bir röportajda şunları söylemişti:

 “İnsanların ne istediğini ve ne beklediklerini biliyorum. Ama onlara istediklerini verirsen insanlar sana kızarlar. Çünkü istedikleri şeyler daha önce gördükleri şeylerdir. Ne istediklerini tam olarak bilmezler çünkü istedikleri asıl şey şaşırtılmaktır; ama yine de bu şaşkınlığın iyi hissettirmesini isterler.”

Tomlin, Terminator animasyon dizisi için fikirlerini netleştirip rötuşladıkça ortaya çıkacak olan ayrıntılar, biz hayranlara projenin neleri içereceği konusunda daha çok şey anlatacak. Bekleyip göreceğiz.

Hazırlayan: Gökhan Karagül

Yararlanılan Kaynaklar:

Yazar: Konuk Yazar

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...

İlginizi Çekebilir

Kitaplardan Uyarlanan 10 Bilimkurgu Dizisi

Apple TV+’ın Silo ve The Handmaid’s Tale gibi bilimkurgu dizileri kitap uyarlamaları olmalarıyla dikkat çekti. …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et