babylon5

Kült Bilimkurgu Dizisi Babylon 5 Geri Dönüyor

Emmy ödüllü kült bilimkurgu dizisi Babylon 5 geri dönüyor. Yazar ve yapımcı J. Michael Straczynski tarafından yaratılan ve özellikle 90’lı yıllara damgasını vuran dizi, incelikli senaryosu, politik dokusu ve kompleks kurgusuyla büyük beğeni toplamış, kendine geniş bir hayran kitlesi edinmeyi başarmıştı.

2257 ile 2262 yılları arasında geçen Babylon 5, insanlığın uzayda kolonileştiği ve pek çok uzaylı tür ile temas kurduğu kurgusal bir geleceği konu alıyordu. Dünya İttifakı, tüm türlerin birbirleriyle ticari ve diplomatik ilişkiler kurabilmesi ve galaksideki barış ortamının korunabilmesi için Babylon 5 adı verilen dev bir uzay istasyonu inşa ediyor ve böylelikle de macera başlıyordu.

Orijinal dizinin bir yeniden çevrimi olacağı açıklanan proje, The CW‘nin geliştirme listesindeki yerini almış durumda. Yapımcılığını ise Studio JMS ve Warner Bros.‘un birlikte üstleneceği duyuruldu. Orijinal Babylon 5, 1993-1998 yılları arasında toplam 5 sezon, 110 bölüm sürmüş, The Gathering de dahil olmak üzere 7 TV filmiyle evrenini genişletmişti.

Crusade adlı tek sezonluk bir yan dizisi de bulunan yapımın oyuncu kadrosunda Bruce Boxleitner, Michael O’Hare, Claudia Christian, Jerry Doyle, Mira Furlan, Richard Biggs, Andrea Thompson, Bill Mumy, Jason Carter, Tracy Scoggins, Stephen Furst, Patricia Tallman, Peter Jurasik, Andreas Katsulas, Jeff Conaway, Robert Rusler gibi önemli isimler yer alıyordu.

Ustalıklı senaryosuna rağmen yetersiz görsel efektleri nedeniyle yeni nesil izleyicilere ulaşmakta güçlük çeken dizinin günümüz teknolojisiyle yeniden çekilecek olması her bakımdan sevindirici bir gelişme. Twitter’da projeyle ilgili hayranların sorularını yanıtlayan yapımcı Straczynski de bu noktaya özellikle dikkat çekti ve teknolojik yeniliklerin yanı sıra senaryoda da çağın ruhuna uygun birtakım iyileştirmeler yapılacağının altını çizdi.

Bir yeniden çevrim olacağı için dizinin konusunda radikal değişiklikler beklenmiyor. Ancak yeni projede hangi oyunculara yer verileceği ve orijinal diziden herhangi bir ismin kadroya eklenip eklenmeyeceği şimdilik belirsiz.

Yazar: İsmail Yamanol

Amatör bir düş gezgini, saplantılı bir bilimkurgu hayranı. Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstelendiği Bilimkurgu Kulübü'nde at koşturmayı sürdürüyor.

İlginizi Çekebilir

bilimkurgu animesi

Eskilerden İzlenesi 10 Bilimkurgu Animesi

Gözden kaçmış ve uygun bir yerelleştirme veya özel bir yayın hizmeti almadığı için unutulmuş zengin …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et