bilimkurgu kulubu

Dizi Jaffa

Tarih: 25 Aralık 2018 | Yazar: Can Kaçan

0

Kölelikten Özgürlüğe Uzanan Bir Ulus: Jaffa

Kökenleri insana dayanan Jaffa‘lar, uzun bir süre boyunca Goa’uld‘a köle olarak hizmet etti. Karınlarında Goa’uld larvası taşırlar ve larva olgunluğa erişinceye kadar birlikte yaşam sürerler. Büyük bir onur ve asalet duyguları vardır, ama buna rağmen tarih boyunca ezilen taraf olmuşlardır. Goa’uld’un askeri gücü olmalarından ötürü savaşçı bir ulusturlar. Her Sistem Lordu’nun kendine özgü bir Jaffa ordusu bulunur ve bir Jaffa hangi Sistem Lordu’nun hizmetinde ise alnında onun sembolünü taşır. Ayrıca beş bin yıl önce Goa’uld boyunduruğundan kurtulmayı başarmış Sodan adlı küçük bir isyankar Jaffa grubu da vardır ve tarih boyunca kendilerini gizlemeyi bilmişlerdir.

Jaffa’ların büyük bölümü Goa’uldları tanrı olarak kabul eder ve onların iradesine boyun eğer. Ahiret inancına sahiplerdir. Bu dünyada Goa’uldlara en iyi şekilde hizmet edenlerin, öbür dünyada büyük bir onura ve mükafata ulaşacağına inanırlar. Ancak ulus içinde “asi” olarak adlandırılan topluluklar da vardır ve dinsel inançları epeyce farklıdır. Onlar, ruhlarının Kheb‘e gideceğine ve Goa’uld larvalarından sonsuza dek kurtulacaklarına iman ederler. Bunun dışında tüm Jaffa’larda “kelnorim” adı verilen meditasyon önemli bir arınma yöntemi olarak kullanılır.

Apophis’in baş Jaffası Teal’c

10 yaşına erişen ve topluluk içinde yeterince saygınlığa ulaşan Jaffa’lar için Prim’tah töreni düzenlenir ve bu törenle bedenlerine Goa’uld larvası yerleştirilir. Goa’uld larvası, Jaffa’lara büyük bir güç ve uzun ömür kazandırır. Jaffa’ların metabolizmaları Goa’uld tarafından genetik olarak değiştirilmiştir ve ergenliğe ulaşan her Jaffa, Goa’uld larvası ile birleşmek zorundadır. Bu birleşme işlemi gerçekleşmezse bağışıklık sistemleri çökeceği için hayatta kalamazlar. Öyle ki, simbiyotu olmayan yetişkin bir Jaffa en fazla birkaç saat yaşayabilir. Yaygın olarak kullandıkları silahlar staff weapon” ve “zat gun”’dır. Staff weapon, uzun bir asayı andırır ve Jaffa’ların temel silahı konumundadır. Zat-Gun ise küçük boyutuyla oldukça etkilidir. Zat’Gun’ın bir atışı hedefi bayıltmaya, iki atışı ise öldürmeye yeter. Üçüncü atış hedefi tamamen atomlarına ayrıştırır.

Stargate SG-1 dizisinin başkarakterlerinden biri olan Teal’c da bir Jaffa’dır. Teal’c, efendisi Apophis‘e ihanet etmiş ve “shol’va” yani “hain” olarak damgalanmıştır. Fakat onun bu ihaneti, birçok Jaffa’nın Goa’uld’un tanrılığını sorgulamasına yol açmıştır. Teal’c tarafından çakılan bu ilk kıvılcım, gelecekteki kitlesel isyan ateşinin de başlangıcı mahiyetindedir. Goa’uld’a karşı gelen Jaffa’lar ağır şekilde cezalandırılsa da, zaman içinde isyana katılım sürekli artmıştır.

Dakara

Jaffa’ların kutsal gezegeni Dakkara

Yıllar geçtikçe birçok Goa’uld öldürüldü ve bu sayede Jaffa’lar, tanrı olarak gördüğü kişilerin aslında manipülatif parazitlerden başka bir şey olmadığını kabul etmeye başladı. Buna rağmen yaşamak için hâlâ Goa’uld’lara bağımlıydılar ve bu bağımlılık özgürlüklerinin önündeki en büyük engel olmayı sürdürüyordu. Neyse ki bu biyolojik bağımlılıkları, sonradan keşfedilen tretonin adlı bir kimyasal sayesinde tarihe karıştı. Zira tretonin, Goa’uld larvaları olmadan da yaşayabilmelerine imkan sağlıyordu.

Yükselen Jaffa isyanı ve SG-1 etkeni yüzünden çöküş çağına giren Goa’uld hanedanlığı, Çoğalıcılar‘ın Samanyolu Galaksisi’ne ulaşmasıyla yok olmanın eşiğine geldi. Bu süreçte direnişçi Jaffa’lar, köleliklerinin başladığı ve kutsal olarak kabul ettikleri Dakara’daki tapınağı Goa’uld’dan geri alma fırsatı buldu. Böylece tarihlerinde ilk kez Goa’uld’dan bağımsız bir ulusa dönüştüler, ama özgürlükçü ve eşitlikçi bir devlet anlayışı olmadan bu huzurun kısa süreceğini kabul ediyorlardı. Bu nedenle yönetim işini devralması ve devletin devamlılığını sağlaması adına Jaffa Yüksek Konseyi‘ni kurdular.

Jaffalar’ın karnındaki kesede barınan bir Goa’uld larvası.

Goa’uld Sistem Efendileri tek tek yok edilmesine rağmen, Ba’al hayatta kalmayı başardı ve Jaffa’lar arasına nifak sokarak onları tekrar egemenliğine almak için elinden geleni yaptı, ancak başarılı olamadı. Dakara’daki tapınakları Ori tarafından yok edilen Jaffa’lar, tüm iç ve dış tehditlerle yüzleşmeyi ve savaş tamtamlarından uzak kalmayı bildiler. Özellikle Dünya ile iyi ilişkiler kurdular ve zaman içinde yükselen bir ulusa dönüştüler.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Asimov ve Stargate hayranı...