Kathryn Janeway

Star Trek Kaptanları #4: Kathryn Janeway

”Kuralların az olduğu yerlerde kendi kurallarına sıkı sıkıya bağlı olmak her zamankinden daha önemlidir. Bağlılıkların değişken olduğu bir bölgede güvenecek sağlam bir şeyler taşımalıyız. Ve taşıyoruz da. Federasyonun ilkeleri ve idealleri. Anladığım kadarıyla, bunlar sahip olabileceğimiz en iyi müttefikler.” – Kaptan Kathryn Janeway.

Kathryn Janeway, 20 Mayıs 2335 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Indiana eyaletinin Bloomington kentinde doğmuştur. Babası, Yıldız Filosu’nda koramiral rütbesiyle görev yapmıştır. Sadece bir kız kardeşi vardır. Kız kardeşini ailenin artisti olarak tanımlamıştır. Kathryn Janeway, Indiana’da büyükbabasının çiftliğini çevreleyen büyük ovalarda büyüdü. Galce Rarebit isimli yemek, Kathryn’in en sevdiği yemekti ve bunu büyükbabası ile pişirmekten zevk alırdı. Gençlik yıllarında bale dersleri de almıştır. 6 yaşındayken Ölen Kuğu isimli bale dansını öğrendi. Kathryn ile babasının arasında özel bir ilişki vardı. Babasının bir bilim insanı olması dolayısıyla Kathryn, hayata kuşkulu ve şüpheci bir perspektiften bakmayı çocuk yaşlarındayken öğrendi. 2358 yılına yaklaşırken, babasının Tau Ceti Prime’da bir buzul altında boğularak öldüğünü duyduğunda yıkıldı.

O kadar üzgündü ve depresyondaydı ki aylarca yataktan çıkmadı. Fakat sonunda kardeşi onu tekrar normal hayata döndürmeyi başardı. Bir aile üyesi olan Shannon O’Donnell’ın hikayesi onu Yıldız Filosu’na katılmaya ikna eden şeydi. Fakat daha sonra öğrendiği bilgiler, Kathryn’i hayal kırıklığına sürükledi. Zira Shannon O’Donnell’in o kadar da başarılı olmadığını ve sıradan bir hayat yaşadığını öğrenmişti. Anlatılanların bir masaldan farkı yoktu. Janeway, hayatı boyunca Chromolinguistics, Amerikan işaret dili ve Leyton’un işaretli deyimlerini öğrendi. Bunların yanında Klingonca da öğrenmeye çalışan Janeway, bunun için çok mücadele etti; fakat en sonunda sadece temel klingoncayı öğrenebildi.

Tuvok
Tuvok

Akademide bir öğrenci iken bahçıvan Boothby ile yakın bir ilişki içindeydi. Ayrıca Gece Baykuşu olarak bilinen Market Caddesi’nde küçük bir kafede zaman geçirmekten keyif alıyordu. Patterson, Hendricks ve H’ohk gibi unutulmaz profesörlerden ders aldı. Janeway ayrıca akıllı ve çabuk uyum sağlayan bir öğrenci olarak tanınıyordu. Janeway’in ilk ataması Kaptan Owen Paris’in komutası altındaki USS Al-Batani isimli Yıldız Filosu gemisiydi. Geminin Arias keşfi sırasında baş bilim subayı olarak hizmet etti. Düşük rütbeli bir bilim subayıyken kaptanın yabancı türlerle ilk teması gerçekleştirmesini çok kıskandı.

Teğmen rütbesindeyken sınır çatışması sırasında bir dış görev ekibinde bulunup Cardassianlara karşı bir Federasyon karakolunu savundu. Bir gece çatışma sona erdiğinde komuta subayından yaralı bir Cardassian askerini kurtarma emri aldı. O sırada çılgınca gelen bu emir, ileriki yıllarda onun için hayatının en gurur verici anlarından biriydi. Sonunda dış görev ekibi ile birlikte karakolun güvenliğini sağladı ve tüm üyeler Yıldız Filosu komutası tarafından ödüllendirildi. Janeway, sonraları çok yakın arkadaş olacağı Tuvok ile 2356 yılında tanıştı.

Gul Macet - Bir Cardassian
Gul Macet – Bir Cardassian

2371 yılında yeni bir Federasyon gemisi olan USS Voyager, Kaptan Janeway’e teslim edildi. Bu, birçok olayın ve büyük bir maceranın başlangıcıydı. Geminin ilk görevi Badlands isimli bir sektörde olan Maquis isimli terör örgütüne bağlı bir gemiyi yakalamaktı. Bu gemide Tuvok isimli bir Federasyon ajanı vardı. Janeway, yıllar önce zaten Tuvok’la tanışmıştı. Bu görev sıradan görevler gibi değildi. Zor olacağı bariz bir şekilde ortadaydı. Kaptan Janeway, Amiral Patterson’a bu görev için bir öneri sundu. Amiral Owin Paris’in oğlu Tom Paris’i mürettebata eklemeyi istedi. Tom Paris iyi bir pilottu. Fakat önceleri Maquis’e katılmış, daha sonraları ise itaatsizlik suçundan hapse mahkum edilip tedavi altına alınmıştı.

Yıldız Filosu tarafından görevine son verdikten sonra tekrar bu göreve dönmek istemeyen Paris, Kaptan Janeway’in ikna çalışmaları sonucunda ekibe katılmayı kabul etti. Janeway ile Paris, beraber USS Voyager’a döndüler ve görev başladı. Gemi Badlands Sektörü’ne hareket ettikten sonra Maquis gemisi ile birlikte 70.000 ışık yılı uzaktaki Delta Çeyreği‘nde kayboldu. Maquis gemisi burada yaşanan olaylar sonucu yok olunca gemi mürettebatı USS Voyager’a transfer edilip görev dağıtımı yapıldı.

USS Voyager
USS Voyager.

Galaksinin Delta Çeyreği’ne yapılan yolculuktan sonra Janeway, Bakıcı olarak bilinen Sporocystian yaşam formu tarafından oraya getirildiklerini keşfetti. Bakıcı ölüyordu. Voyager’ı buraya getirmesinin nedeni Ocampa isimli ırka bakmak için bir çift arıyor oluşuydu. Bakıcının Ocampa’yı önemsemesinin nedeni yıllar önce gezegenin atmosferinin tahrip edilmesinden kendisini sorumlu tutmasıydı. Bu yüzden çeşitli teknolojik cihazlar ile gezegene enerji göndererek Ocampalıları yaşatmaya devam ediyordu. Aradığı çifti bulmak amacıyla bu gemileri Delta çeyreğine çeken Bakıcı, mürettebatları kaçırdı ve deneylere başladı. Bununla birlikte, Voyager veya Maquis gemisinin mürettebatlarından hiç kimsenin uyumlu olmaması deneyin başarısızlıkla sonuçlanmasına yol açtı.

Ancak bu deney B’Elanna Torres ve Harry Kim üzerinde hasarlara neden oldu. Torres ve Kim, tedavileri yapılmak üzere Ocampa’ya gönderildiler. Tehlikeli durumlar ve kayıp mürettebat üyeleri göz önüne alınarak Janeway ve Chakotay isimli Maquis kaptanı bir karar verdiler. Karar, kayıp kişilerin bulunması ve eve dönüş için bir yol aranmasıydı. İkilemlerine bir cevap ararlarken Neelix adında bir kişinin bulunduğu küçük bir Talaxian yük gemisi ile karşılaştılar. Neelix, su karşılığında kayıpların bulunmasına yardım etmeyi kabul etti. Yapılan araştırmalar sonucunda mürettebat üyeleri bulundu.

Neelix
Neelix

Fakat eve dönme problemi hala cevapsızdı. Voyager’ın son hızla bile eve ulaşması 70 yıl sürecekti. Hal böyle olunca mürettebat, orada kalıp eve daha hızlı dönebilmenin yollarını araştırmaya karar verdi. Başlarda hem Maquis’lerin mürettebat arasında olması hem de evin çok uzakta bulunması Janeway’i umutsuzluğa itti. Toplamda 7 yıl sürecek bu yolculuk, Janeway için hem mutsuz hem de umutsuz geçecektir. Kocasından ayrı düşmesi ve mürettebatı eve götürmeye gücünün yetmemesi onu köşeye sıkıştırmış olsa da bunları dışa yansıtmamıştır. Delta çeyreğindeki ilk yılda Kaptan Janeway, Vidiian gibi birçok ırk ile ilk teması gerçekleştirdi. Vidiian ırkı 2 milenyumdur Phage isimli bir hastalık yüzünden eziyet çekmekteydi.

Hastalık nedeniyle organ iflası yaşayan Vidiianlar, diğer ırkların üyelerini kaçırıp uyumlu organları kendilerine takmaktaydılar. Bir başka macerada Janeway, yaşayan bir Nebula ile karşılaştı. Fakat Janeway ve mürettebatı bu yaşam formuna zarar verdiklerini anlayınca derhal gerekli prosedürleri hayata geçirerek orayı terk ettiler. Gamma çeyreğindeki yolculuklar sırasında Borg ile de birçok karşılaşma yaşandı. Kaptan Janeway, Borg ile müzakere yapan ilk insan olarak tarihe geçti.

Borg
Borg.

Q ile yaşanan karşılaşmalar da Süreklilik hakkında bazı bilgilerin ortaya çıkmasına neden oldu. Janeway ayrıca Tuvok ile birlikte Sürekliliği ziyaret eden ilk canlı oldu. Daha önce Q Sürekliliğine Q olmayan hiçbir canlı gelmemişti. 2378 yılında, alternatif zaman diliminden gelen Koramiral Kathryn Janeway sayesinde eve dönüş için bir yol bulundu. Koramiral Janeway, Kaptan Janeway’e düzinelerce solucan deliği ve Borg Küpünün bulunduğu bir Nebulaya girmeyi önerdi. Koramiral Janeway, Transphasic torpidolar ve Ablatif Jeneratör Zırhı gibi sofistike Anti-Borg teknolojilerini Voyager mürettebatına verdi. Böylece, Nebulaya girmemek için hiçbir neden kalmadı. Voyager, Amiral Janeway önderliğinde bulutsuya girdi.

Fakat Kaptan Janeway, Borg altyapısına önemli ölçüde zarar verme konusunda isteksizdi. Transwarp merkezine girildi ve yolculuk başladı. Bir Borg küresi bu sırada Voyager’ın peşine düştü. Alfa çeyreğine varıldığında Yıldız Filosu gemileri, Borg küresine ateş açmaya başladılar. Ancak Voyager içeriden bir tane Transphasic torpido ile küreyi yok etti. Bunlardan sonra, Voyager enkazın içinden Kaptan Janeway önderliğinde çıktı ve Filonun eskortluğunda eve doğru yol almaya başladı. Janeway, Dünyaya döndükten sonra Koramiral rütbesine yükseltildi ve Yıldız Filosu komutanlığına atandı. 2379 yılında ise Kaptan Picard’a, Romulus gezegenine diplomatik bir görüşme için gitmesi emrini verdi.

Q
Q

Kaptan Janeway’in karakterine ve zevklerine bakacak olursak, en başta kahve sevgisini görüyoruz. Kahvesiz bir gün bile geçiremez. Kahvesini her zaman şekersiz ve sütsüz içer. Bir alternatif zaman diliminde Janeway, çayı kahveye tercih etmiştir. Ayrıca en büyük isteklerinden birisi Kaptan Kirk ve ekibi ile birlikte hizmet etmektir. Janeway kaptanlığı sırasında bilim insanı kimliğini korumuştur. Bilinmeyen uzamsal olayları keşfetmekten zevk duyar ve bilgi edinmek için bazı risklerin alınması gerektiğini düşünür. Bir kaptan olarak, Yıldız Filosu ve Federasyon kurallarına gönülden bağlıydı ve onları uygulamak için her şeyi yapardı. Fakat Delta çeyreğinde bulunduğu sıralarda bu kuralları bazen hiçe saymış ve bazen de es geçmiştir. Daha sonra ise kayıtları değiştirmiştir.

Potansiyel tehlikelerini fark etmesine rağmen bu davranışını sürdürdü. Arkadaşlık ilişkileri ise oldukça gelişmiştir. Tuvok kendisinin en yakın arkadaşlarından biridir. Tuvok ile yakın ve sıcak bir ilişkisi vardır. Kaptan Janeway’in, Chakotay ile olan ilişkisi karmaşıktır. İlk başlarda düşman olarak başlayan ilişkileri ilerleyen zamanlarda gemi arkadaşlığına dönüşmüştür. Mürettebatı ile de sıcak bir ilişki içindedir. Onları her zaman dinleyen ve yardımcı olmayan çalışan Kaptan Janeway, kuralları çiğneyen mürettebatı ise cezalandırmaktan çekinmez.

Kate Mulgrew
Kate Mulgrew

Kaptan Janeway, tüm dizi boyunca Amerikalı oyuncu Kate Mulgrew tarafından canlandırılmıştır. 29 Nisan 1955 yılında Iowa, Amerika’da doğan oyuncu 3 çocuk sahibidir. Şu anda Orange Is The New Black isimli komedi-dram dizisinde rol almaktadır. En iyi kadın oyuncu, seçkin solo performansı, seçkin performans gibi bir çok ödülü bulunmaktadır.

Hazırlayan: Halil Furkan Türkmen

Önceki Sonraki

Yazar: Konuk Yazar

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...

İlginizi Çekebilir

Star Trek VIII: First Contact

Star Trek film serisinin on yedi yıllık geçmişinde ilk kez Kaptan Kirk yoktu. Serinin sekizinci …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et