hari seldon

Isaac Asimov’un Vakıf Serisi Dizi mi Oluyor?

Interstaller’ı izledikten sonra hâlâ kendinize gelmeye mi çalışıyorsunuz? Eğer filmin fazla akıl kurcalayıcı olduğunu düşünüyorsanız; Isaac Asimov’un Vakıf Serisi karşısında dudağınız uçuklayabilir! Bilindiği gibi geçtiğimiz yıllarda Vakıf Üçlemesi’nin Roland Emmerich tarafından sinemaya aktarılacağı duyurulmuş; fakat Sony Pictures işin içinden çıkamayınca proje rafa kaldırılmıştı.

The Wrap’ın haberine göre, şu sıralar Westworld’ün yeniden çevrimiyle ilgilenen Jonathan Nolan, Vakıf Üçlemesi için kolları sıvamış görünüyor. Elbette Asimov’un dehasına hayran olan herkes, bunun hiç de kolay bir görev olmadığının bilincinde. Zira Vakıf Serisi, bugüne dek yazılmış en kompleks bilimkurgu eserlerinden biri olarak anılmaktadır. Tam bu noktada serinin konusuna kısaca bir göz atmakta fayda var.

Asimov Vakıf Serisi

Milyonlarca gezegene yayılmış olan Galaktik imparatorluk adım adım bir çöküşe doğru ilerlemektedir. Psikotarih biliminin kurucusu ve geliştiricisi Hari Seldon dışında, bu durumdan kimsenin de haberi yoktur. Hari Seldon, psikotarih bilimini kullanarak Galaktik İmparatorluk’un çökeceğini ve galaksiye binlerce yıl sürecek bir barbarlığın hükmedeceğini öngörmüştür. İnsanlık, bu karanlık çağlar boyunca tüm bilgi ve birikimlerini kaybedecek; bir karmaşa ve şiddet sarmalına bulanacaktır.

Galaktik İmparatorluk’un çöküşünü engellemek için artık çok geçtir. İmparatorluk çökecektir! Hari seldon bu gerçeğin farkındadır. Ama öylece durarak, uygarlığın felaketine de seyirci kalamaz ve binlerce yıla yayılacak dahiyane bir plan geliştirir! Eğer planı başarıya ulaşırsa, insanlığın yaşayacağı karanlık çağlar önemli ölçüde kısalacak ve çökmüş olan uygarlık küllerinden bir kez daha doğacaktır. Ancak evren süprizlerle doludur!

Isaac Asimov

Nasıl, hiç de çekirdek çitleyerek izlenebilecek bir konuya benzemiyor değil mi? Nolan, eski bir röportajında seriye olan sevgisini şu sözlerle belirtmiş ve ta o zamanlardan projeye dair ipuçları vermişti:

“Asimov’un Vakıf romanlarını çok seviyorum. Şahsen az çok herkesin bildiği bu kitapların mutlaka okunması gerektiği fikrindeyim. Bunlar, inanılmaz etki alanına sahip kitaplar; bir çok taklit edeni var ve bir çoğu da bu kitaplardan ilham aldı. Kesinlikle gidin ve ‘bu’ kitapları okuyun derim. Öyle fikirler barındırıyorlar ki aklınız tavana vurur!”

Nolan’ın şu anki projelerine ve girişeceği bu yeni projenin büyüklüğüne bakacak olursak, en azından birkaç yıl daha bekleyeceğiz gibi görünüyor. Bu da Vakıf Serisi’ni henüz okumayanlar için yeterince iyi bir fırsat.

Yazar: İsmail Yamanol

Amatör bir düş gezgini, saplantılı bir bilimkurgu hayranı. Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstelendiği Bilimkurgu Kulübü'nde at koşturmayı sürdürüyor.

İlginizi Çekebilir

halka dunya

Halka Dünya: Sert Bilimkurguda Bir Keşif Yolculuğu

Bilimkurgu edebiyatının klasiklerinden olan Halka Dünya, gelecek öngörüsü, felsefesi, kavramsal bakış açısı, teknolojisi, matematiği ve …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin