bilimkurgu kulubu

Dizi Fox Mulder

Tarih: 9 Haziran 2016 | Yazar: Can Kaçan

0

İnanmak İsteyen Bir FBI Ajanı: Fox Mulder

Ajan Fox Mulder (David Duchovny), psikoloji alanında uzman ve paranormal olaylara eğilimi olan bir FBI ajanıdır. Seri katiller ve paranormal varlıklar ile ilgili olayları anlamakta uzmandır. Oxford Üniversitesi’nden mezun olur ve FBI tarafından işe alınır, ancak paranormal olaylara olan ilgisi yüzünden FBI’da yüksek profilli bir kariyer yapma olanağı bulamaz. FBI’in bodrum katında, X-Files olarak adlandırılan açıklanamayan olaylar ile ilgilenmeyi tercih eder. 12 yaşındayken kız kardeşi uzaylılar tarafından kaçırıldığında geçirdiği travmatik deneyimden sonra, hayatını hükümet ve uzaylılar hakkındaki gerçekleri açığa çıkarmaya adar.

Not: Bu yazı spoiler içermektedir…

1989 yılında, The Lone Gunmen lakaplı bir hacker grubu ile tanışır. Bu grup ile komplo teorileri üzerine fikir alışverişleri yapar ve devlet ile ilgili paranoyaları ta o zamanlarda gelişmeye başlar. Daha sonra, babası Bill vurularak öldürülür. İkinci sezonun “Colony” ve “End Game” bölümlerinde kız kardeşi görünüşte dönmüş gözükmektedir; fakat aslında dönen onun uzaylı bir klonudur. Mulder, gerçeği ortaya çıkarma arayışlarında bir kaç müttefik ve birçok düşman edinir. Ona destek veren Deep Throat ve Mr. X gibi kişler vurularak öldürülür; fakat The Lone Gunmen ekibinin üyeleri olan Langly, Byers ve Frohike gibi yeni dostlar da kazanır. Birinci sezonun finali  “The Erlenmeyer Flask” bölümünde, devlete bağlı gizli bir grup tarafından kaçırılır; ama Deep Throat gruba uzaylı dokusu içeren bir paket gönderdikten sonra serbest bırakılır.

Fox-Mulder 2

İkinci sezonun “One Breath” bölümünde, Sigara İçen Adam olarak bilinen kişinin adresini müdür yardımcısı Skinner’dan alır ve eve baskın yapar. Silahı Sigara İçen Adam’ın kafasına dayar, fakat ateş etmez çünkü onu öldürmenin aynı zamanda gerçeği de öldürmek anlamına geleceğini fark eder. Daha sonra Büro’dan istifa eder, ancak Skinner istifasını kabul etmez. Yine aynı sezonun “Anasazi” bölümünde, çiçek hastalığı deneylerinde hayatlarını kaybeden kişilerin cesetlerinin bulunduğu yanmış bir trene gider. Sigara İçen Adam treni ateşe verir ve Mulder ölümün eşiğine gelir. Albert Hosteen ve bir Navajo kabilesi onu üçüncü sezon galası  “The Blessing Way” bölümünde hayata döndürür.

Dördüncü sezon bölümlerinden “Demons”da, Mulder acımasız iki cinayet suçlaması ile yargılanır, fakat cinayet anında Mulder’in uyuşturucu etkisinde bulunduğu, ölüm nedeninin intihar olduğu ve Mulder’in sadece olaya şahitlik ettiği ortaya çıkar. Aynı bölümde, uyuşturucu yüzünden Mulder neredeyse Scully’i de vuracaktır. Dördüncü sezon finali  “Gethsemane” bölümünde, Mulder onu izleyen bir adamı vurur ve bunu Scully’e anlatarak FBI direktörleri komitesi önünde onun için yalan söylemesini ister.

Fox-Mulder 3

Redux II” bölümünde, Sigara İçen Adam Mulder’a FBI’dan ayrılıp onun için çalışmasını ister, ama Mulder teklifi kabul etmez. Aynı bölümde, Mulder’in kız kardeşi onu Sigara İçen Adam’ın arabasında ziyaret eder. Mulder ona kaçırıldığını anlatmaya çalışır, fakat kızın duydukları ona fazla gelir ve tekrar kaybolur. Beşinci sezon “Emily” bölümünde, sözde Scully’nin kendi yumurtalıklarından olan, Emily adındaki bir kızı araştırması için Scully’e yardım eder.

Patient X” bölümünde, uzaylılar tarafından kaçırılan ve kendisine inanacağını düşündüğü bir kadına karşı Mulder şüpheci yaklaşır. Devletin, uzaylıları insanları bunca süre boyunca aldatma aracı olarak kullandığını inanarak büyümüştür. “The Red and The Black” bölümünde, Scully’nin hayatına yönelik olan bir tehditi izler ve uzaylı savaşının anahtarı olabilecek yüzü dikili bir uzaylı ile karşılaşır. Beşinci sezonun sonunda Mulder ve Scully, X-Files departmanından kovulurlar.

Fox-Mulder 4

X-Files filminde Mulder, Kurzweil adında bir adamla tanışır. Adam ona, siyah bir yağ ile temas eden insanların yok edildiği bir komplodan bahseder. Mulder, siyah yağ ile temas edenlerin incelendiği karantina kamplarını keşfeder. Ona siyah yağın oluşumuyla ilgili önemli bilgiler veren Well Manicured Man ile tanışır. Daha sonra, Antarktika’ya, Scully’i uzaylılara konukçu olması için kaçırıldığı yerden kurtarmaya gider. İkisi birlikte zar zor hayatlarını kurtararak kaçmayı başarırlar.

Altıncı sezonda, Mulder, X-Files departmanından uzaklaştırılmasına rağmen araştırmalarına devam eder. “One Son” bölümünde, Sigara İçen Adam ona komplolarının başarılı olduğunu ve kız kardeşinin geri verilişini göreceklerini söyler. 7. sezonun finalinde Mulder kaçırılır. Bulma çalışmaları devam etse de kendisinden haber alınamaz. Yokluğunda görev Ajan Doggett‘e verilir. 8. sezonun “This is Not Happening” adlı bölümünde Mulder, bir tarlada ölü olarak bulunur ve gömülür. Cenazesinden üç ay sonra, aslında ölü olmayabileceği şüphesiyle mezardan çıkartılır. Mulder gerçekten de ölmemiştir; ama durumu kritiktir. Neyse ki ilerleyen zamanda sağlığına kavuşur. Bir ara tekrar göreve atansa da sonrasında FBI’dan kovulur. 9. sezonun son bölümünde Mulder, uzun bir aradan sonra tekrar ortaya çıkar ve bir kopmlonun üzerine giderken kendini askeri mahkemede bulur.

Fox-Mulder 5

Dizinin 2008 yılında gösterime giren 2. sinema filmi The X-Files: I Want to Believe‘de ise, pek çok kızın esrarengiz bir şekilde kaybolmasının ardından, Scully ve Mulder’ı bu gizemi çözmeye çalışırken görürüz. Uzun yıllar sonra karakter, dizinin toplam 6 bölümden oluşan 10. sezonunda da tekrar seyircilerin karşısına çıkmıştır.

Düzenleyen: İsmail Yamanol

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Asimov ve Stargate hayranı...