bilimkurgu kulubu

Dizi

Tarih: 24 Kasım 2020 | Yazar: Murat Yıldırım

0

HBO’dan Sphere Dizi Uyarlaması Geliyor

The Hollywood Reporter‘a göre Westworld’ün yapımcıları, HBO için Michael Crichton‘ın romanından uyarlanan 1998 yapımı “Sphere(Küre) filmine dayalı bir TV dizisi üzerinde çalışıyor.

Crichton bize “Jurassic Park“, “Rising Sun“, “Kongo“, “Timeline” gibi ya gişe rekorları kıran ya da gişede çakılan filmler verdi. Onun takdir görmeyen çalışmalarından biri de Dustin Hoffman, Sharon Stone, Samuel L. Jackson, Liev Schreiber ve Peter Coyote’un oynadığı 1998 yapımı “Sphere” filmiydi. Film, “Wag The Dog” ve “Good Morning Vietnam” filmlerinin yönetmenliğini yapan Barry Levinson tarafından yönetilmişti.

Filmde ABD Donanması, Pasifik Okyanusu’nda derin deniz fiber optik kablosunu ikiye bölen bir su altı engeliyle karşılaşır. Sonar taraması engelin, üzerinde büyüyen mercan miktarına bakıldığında yaklaşık 300 yıl önce okyanusa düşmüş dev bir uzay aracının kanat ucu olduğunu ortaya koyar. Amerikan Donanması, Norman Goodman (Hoffman) tarafından yazılan raporda önerildiği gibi bir ilk temas ekibi seçer. Ekip, geminin yanında kurulan 1.000 fit derinliğe inşa edilmiş geçici bir yaşam alanına dalar. Uzay aracına girip inceledikten sonra, aracın aslında Dünya kökenli olduğunu keşfederler.

Ekip geminin seyir defterini bulur ve bir kara deliğe uçup Dünya’ya geri döndüğünü öğrenir. Dolayısıyla, bu yolculuk kuantum fiziği, solucan delikleri ve zaman yolculuğu hakkında bir dizi teoriyi kanıtlamış olur. Ayrıca geminin ambarında mürettebatın her bir üyesini yavaşça etkilemeye başlayan garip bir küre de bulurlar.

Kesinlikle hiçbir girişi görünmemesine rağmen, mürettebat teker teker kürenin içine girer. Bir süre sonra kayıp mürettebat, düşüncelerini bilinçsizce gerçeğe dönüştürme gücüyle yeniden ortaya çıkar. Karanlık düşünceler yavaş yavaş hâkim olmaya başlar, hayat giderek daha da zorlaşır, bilinmedik uzaylı varlıklar, dev okyanus canavarları, denizanası sürüleri ve dev bir katil kalamar ile uğraşmak zorunda kalırlar. Hoffman, Stone ve Jackson dışındaki mürettebatın her bir üyesi teker teker zamansız sonlarıyla karşılaşır.

Filmin finali sırasında, bu üçlü kendi iç iblisleriyle ve -tabii ki- imha geri sayımının tik-taklarıyla mücadele ederken ne olduğunu çözerler ve uzay aracı tüm sırlarıyla paramparça olmadan hemen önce kaçış denizaltısına ulaşırlar. Dekompresyon odasındayken, üçü de gücü “unutmayı” kabul eder ve bu da gücü işe yaramaz hale getirir.

Yeni dizinin gidebileceği yönlerden biri şu olabilir: Orijinal romanın sonunda Beth (Sharon Stone’un karakteri) gizemli küre sayesinde edindiği gücü unutmaz. Bu nedenle gücü elinde tutan ve onu bilen tek kişidir. Fakat filmin sonunda bunun olduğuna dair bir kanıt yok. Ayrıca dizi, uzay aracına gerçekte neler olduğuna, kara delik yolculuğuna, kürenin keşfine ve daha sonra kademeli olarak mürettebatın ölümlerine kadar olanları geri dönüşlerle gösterebilir. Kısacası muhtemel yapım, “uzay aracının asıl görevi neydi, küreyi nerede buldular ve gemi neden bir kara deliğe uçtu?” gibi soruların peşine takılırsa izleyiciyi sürüklemekte pek de zorlanmayacak gibi duruyor.

Denise Thé (“Person of Interest,” “Gotham” ve “Terminator: The Sarah Connor Chronicles”) dizinin baş yapımcılığını üstlenirken, “Westworld”ü HBO için TV dizisine dönüştürerek Crichton’a düşkünlüklerini gösteren Lisa Joy ve Jonathan Nolan da yürütücü yapımcı olarak karşımıza çıkacak.

Kaynak

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bilim veTeknik dergisinde popüler bilim yazarlığı ve editörlük yapmışlığım var. Bilimkurgu Kulübü websitesinde yazı yazmaya ve çeviri yapmaya devam ediyorum. Amatör olarak yazdığım hikayelerim yine Bilimkurgu Kulübü websitesinde, Yerli Bilim Kurgu Yükseliyor e-dergiside, Kayıp Rıhtım aylık öykü seçkisi ve Lagari Fanzin'de yayımlandı. Elime geçen, hoşuma giden herşeyi okurum ama özellikle bilimkurgu, fantazi ve korku edebiyatına bayılırım. Eğitim hayatımda yolum Istanbul Atatürk Fen Lisesi, Boğaziçi Üniversitesi, University of Iowa ve University of Ottawa'dan geçti. Şu anda hayatımı ultrahızlı lazer laboratuvarlarında THz bandında foton toplayarak kazanıyorum.