Hayatını Goa’uld ile Savaşmaya Adamış Bir Deha: Ma’chello

Stargate SG-1‘in “Holiday” adlı 2. sezon bölümünde karşımıza çıkan Ma’chello, Daniel Jackson’a karşı yaptığı haksızlıktan dolayı pek sevilmez, ama bilinmeyen geçmişi bize tüm bu davranışlarının mantıklı bir sebebi olduğunu gösterir. Gelin bu yanlış anlaşılan karakteri biraz daha yakından tanıyalım.

Ma’chello, Dendred gezegeninden bir insandır. Geçmişi, Goa’uld ile sıkı sıkıya bağlantılıdır. Gezegeni Dendred, doğumundan kısa süre önce sistem lordu Ares tarafından fethedilmiştir. Diğer gezegenlerden farklı olarak Dendred, Goa’uld kontrolünden önce hayli gelişmişti. Halkı anlamsız savaşları bırakmış, kitle imha silahları gibi dikkatsiz ve onursuz yöntemleri terk etmişti. Onların bu özelliği Lord Ares’in lehine olmuştu; kısa sürede gezegeni fethetmiş, halkı sindirmişti.

Ma'chello 1

İşte Ma’chello böyle bir dünyada doğmuştu. Büyüdükçe özgürlüğünün kısıtlanmasını daha çok sorgulamış ve nihayetinde 20 yaşında ilk yeraltı isyan çetesini kurmuştu. Özgürlük hakkında yaptığı etkileyici konuşmalar ve bu ufak çetenin çıkardığı olaylar isyanın kısa sürede diğer şehirlere sıçramasına neden oldu. Uzun süredir baskı altında kalan halk, Ma’chello’nun konuşmaları ile çabucak harekete geçmiş ve Jaffa devriyelerine tuzaklar kurup olay çıkarmaya başlamıştı. Uzun süredir baskı altında yaşayan insanlar kendilerine Goa’uldlar’ın zulmünün olmadığı bir dünyada yaşama umudunu veren Ma’chelloyu bir kahraman olarak görmüştü.

Ma’chello iyi bir lider olduğu kadar çok iyi bir bilim insanı ve mühendisti de. Ele geçirilen her teknolojik aygıtı incelemiş, özellikle tuzağa düşürülen Jaffalar’dan elde ettiği Goa’uld ortak yaşamlarının üzerinde büyük araştırmalar yapmıştı. Tüm bu araştırmalar kısa sürede meyvesini verdi, Ma’chello geliştirdiği ufak ama etkili aygıtlarla çıkardığı isyanın daha da güçlenmesini sağladı.

Ma'chello 3

İsyan, güçlenip büyüdükçe daha cesurca saldırılar yapmaya başlamıştı ve Lord Ares’in dikkatini çekmesi çok uzun sürmedi. Asiler sonunda Jaffa karakollarına saldırmayı bırakıp Ares’in gemisini hedef aldı. Fakat Ares de boş durmamış kendi casuslarını göndermişti. Kendisine yapılacak saldırı girişimini öğrenince, askerlerini sevk edip isyanı bitirmeyi hedefledi. Buna rağmen Ma’chello ve asiler hazırlıklıydı. Uzun süredir üzerinde çalıştığı beden değiştirme cihazını kullanan Ma’chello, yakaladığı 2 Jaffa ile kendi adamlarını değiştirip, onları gezegendeki Jaffa karakollarına gönderdi. Oradan Ares’in gemilerine çıkan bu iki asi aktarım halkalarını sabote ettiler. Sonrasında isyancılar, kontrolünü ele geçirdikleri gemilerin birbirlerine ateş etmesini sağladılar. Sonuç olarak Ares’in iki oğlu gemileriyle birlikte yok edildi.

Son eylemleri Ma’chello ve çıkardığı isyanın Sistem Lortları tarafından fark edilmesini sağladı. Ma’chello’nun başına koyulan ödül Goa’uld tarihindeki pek çok ödülü geçti. Sonrasında geçen 50 yıl boyunca Ma’chello, Dendred’deki isyanı yönetti. Ares ise onu bulmak için gezegeni didik didik aradı. Kahramanlarını vermeyi reddeden Dendred halkı, Ma’chello’yu saklamak için milyonlarca kayıp verdi, öyle ki 50 yılın sonunda Dendred’in nüfusu 2 milyardan 400 milyona kadar düşmüştü. Fakat Ma’chello’nun da düşündüğü gibi, Goa’uld onu sonunda ele geçirdi. İhanet hiç beklemediği bir yerden gelmişti; Ares, Ma’chello’nun eşi Sharna‘yı kaçırmış ve teğmenlerinden Eris’e konukçu yapmıştı. Kısa süre sonra Ares, Ma’chelloyu ele geçirdi.

Ma'chello 4

Ares sonunda ele geçirdiği asi liderinden istediği her şeyi almaya kararlıydı. Aylarca süren işkence sonucu Ma’chello, pek çok kez taşmezarda tedavi edildi. Tüm bu çektiklerine rağmen ne çalışmaları ne de çıkardığı isyan konusunda hiç bir şey söylememişti. Ares işkence ile sadece vakit kaybettiğini anlayınca Ma’chello’yu kardeşi Hephaestus için konukçu olarak kullanmaya karar verdi. Birleşme töreninden hemen önce Ma’chello, onu esir eden Jaffalar’ı öldürüp Yıldız Geçidi‘nden kaçarak tüm o işkencelerden sonra bile hala eski Ma’chello olduğunu kanıtladı.

Kaçmayı başardıktan sonra Tok’ra ve Ohnes gibi Goa’uld karşıtı medeniyetlerin de desteği ile pek çok gezegende laboratuvar kurdu. Tüm bunlar olurken başına konan ödül de gittikçe arttı, hatta galakside en çok aranan kişi olan Malkshur’lu Jolianar‘a rakip oldu. Başına konan ödülden kaçmak için hiçbir gezegende uzun süre duramadı, daima hareket içinde oldu. Kurduğu laboratuvarlar, gezegeninde başlatıp sürdürdüğü Goa’uld karşıtı isyan için saklama yerleri olarak da kullanıldı. Ma’chello zamanla ilerleyen yaşı ve bozulan sağlığı yüzünden Tonnem gezegeninde bir üs kurdu ve son çalışmalarını orada tamamladı. Son bilinen çalışmaları tıbbi destek koltuğu ve beden değiştirme cihazının son versiyonuydu. Bununla birlikte geçmişte yaptığı çalışmaların tamamını içeren ve kendi yarattığı bir dille çalışan veri tabanı tabletini de burada tuttu.

Ma'chello

SG-1 onu ziyaret ettiğinde birkaç haftalık ömrü kalmıştı, bedeni bir çöküşün eşiğinde olsa da zihni her zamanki gibi güçlüydü. Goa’uld Sistem Lortlarına karşı olan 50 yıllık savaşın, çektiği onca acının ardından ve biraz da yüzlerce kez girdiği taşmezarın kişiliği üzerindeki olumsuz etkisiyle rahat bir yaşamı hak ettiğini düşünüyordu ve bunun için her şeyi yapmaya hazırdı. Bu inancı doğrultusunda Daniel Jackson‘a tuzak kurdu ve bedenini ele geçirdi. Ekibin geri kalanı olanları anladığında ise işlemi geri çevirmeyi reddetti. Gerekçe olarak da bildiği tüm bilgilerin onu Daniel’dan daha değerli yaptığını ve çektiği acıları gösterdi. Ona göre yaptıkları son derece doğaldı; hayatı boyunca hiç tanımadığı insanlar için savaşmış ve bu doğrultuda hiç tanımadığı birinin hayatını alma gibi bir lükse kavuşmuştu.

Onun bu teklifini reddeden SGC yönetimi ve ekip üyeleri, onu Daniel ile görüştürdü. Karşısında ölmekte olan eski bedenindeki Daniel ile konuşurken son derece rahattı, ona göre her şey normaldi. Ama onun çabalarını takdir eden Daniel’ın söyledikleri ile Ma’chello, savaştığı Goa’uld’tan farkı kalmadığını anlayınca işlemi geri çevirmeyi kabul etti. Ama donanım yetersizliği yüzünden bu mümkün değildi, o sorunu da yüzbaşı Carter çözdü.

Ma'chello 5

Daha önce kazara birbirlerinin bedenlerine aktarılan O’Neill ve Teal’c‘ın yardımı ile bir dizi beden değişimi sonrası herkes eski bedenlerine dönmüştü. Eski bedenine dönerken Ma’chello’nun üzüldüğü tek şey yeni dostlarına 50 yıl boyunca yaptığı aletlerin nasıl çalıştığını öğretememekti. Ölürken Daniel Jackson’a dünyada geçirdiği tatil için teşekkür etti. Yorgun gözlerindeyse yaptığı (asıl kişiliğine ve anlayışına ters düşen) şeylerden ötürü pişmanlık okunuyordu. Öldüğünde SG-1’in ve General Hammond‘ın kafasında karışık fikirler vardı. Karşılarındaki yaşlı adam her ne kadar aralarından biri için sorun teşkil etse de bu onun ömrünü ve her şeyini Goa’ulda karşı savaşırken feda eden bir kahraman olduğu gerçeğini değiştirmiyordu…

Kaynak: Stargate Wiki | Hazırlayan: Mehmet Gürdal

Yazar: Konuk Yazar

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...

İlginizi Çekebilir

turk bilimkurgu mitoloji

Orta Asya’dan Anadolu’ya Türk Dünyasında Bilimkurgu

Türkler, varlığını bugün de sürdüren dünyanın en kadim milletleri arasındadır. Eskiden boylar hâlinde ve ağırlıklı …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et