the-mandalorian

Grogu’nun The Mandalorian’daki Geleceği

SPOILER!

Tython‘daki görme taşı işini yaptı: Grogu şimdi galaksinin en büyük Jedi’ı Luke Skywalker‘ın kanatları altında. The Mandalorian‘ın finali “The Rescue“,  Luke’u ekranlara getirerek hem Star Wars destanına selam çaktı hem de Grogu’ya, nam-ı diğer Bebek Yoda’ya akıl hocası edindirdi. Zaten güvenlik kamerasında Luke’u görünce Grogu’nun ekrana dokunması iyi bir eşleşme olacağının da göstergesi gibiydi. Bölüm, destandaki baş adamın, yani Luke Skywalker’ın keyifli bir şekilde dönüşünü yaptı ama aynı zamanda bizi birçok soruyla da baş başa bıraktı. Herhangi bir yanıt alamadan, bölümün son sahnesinde Luke ve Grogu’nun bulunduğu asansörün kapılarının kapanmasını izledik, fakat ya sonrası? İşte orası muamma.

The Mandalorian’ın geçtiği dönemde, Luke’un galakside dolaşıp daha önceki Jedi nesillerinin bıraktığı emanetleri ve yazıları bulmaya çalıştığını biliyoruz. Bu arayış sırasında The Last Jedi’da Rey’in elinde gördüğümüz kutsal metinleri, High Republic’in önde gelen Jedi’yı Avar Kriss‘e ait bazı kayıtları ve İmparatorluk öncesi Coruscant’taki Jedi Tapınağı’nda büyüyen ve Güç’e duyarlı ağacı buldu. Bunlarla da yetinmedi, keşiflerini yaparken kız kardeşi Leia‘yı Güç’ü kullanabilmesi için eğitti.

Luke, Pillio gezegenindeki bir Jedi yıldız pusulasına sahipti ve bu pusula, Sequel Üçlemesi’nden hemen önce onu inzivaya çekileceği gezegen olan Ahch-To’ya yönlendirdi. The Mandalorian’dan sadece birkaç yıl sonra yeğeni Ben Solo ve The Force Awakens’ın başlangıcında kısa bir süre ortaya çıkan ve kendini Güç’e adamış olan Lor San Tekka ile Jedi kalıntılarını bulmaya başladı. Kısacası, o sıralarda Luke’un yeni bir Jedi Düzeni’ni en iyi şekilde nasıl inşa edeceğini bulmak için keşfedeceği bir galaksi vardı. Zaten bazı bilgiler elindeydi, fakat bildiğimiz kadarıyla bu dönem başka birini eğitmeye başlamadı. Ben, Luke’un Jedi çırağı gibi görünüyordu, ta ki “The Rescue” ya kadar. Şimdi Grogu o yeri doldurabilir mi? Ancak Luke’un henüz ev yerine koyup gidebileceği ve çırağını eğitebileceği bir akademisi olmadığını da unutmamak lazım.

Öte yandan Grogu, Ben Solo Luke’un akademisini yok ettiğinde ölen Jedi öğrencilerinden biri miydi? Birincisi, Grogu Sequel Üçleme’de ortalıkta yoktu. Bu da Baby Yoda’nın The Force Awakens’ten hemen önce ölmüş olabileceği ihtimalini doğuruyor. Ben’in karanlık tarafa düştüğünü anlatan ve Jedi Tapınağını yıktığı anı gösteren Charles Soule ve Will Sliney imzalı çizgi roman “The Rise of Kylo Ren”de de Grougo’ya rastlamıyoruz. O halde Grogu’nun, akademi kurulduğunda artık Luke ile birlikte olmadığını varsayabiliriz. Elbette, stüdyo Sequel dönemi hikayelerini oluşturmaya başladığında Grogu’nun Lucasfilm’in kreatif kasasında bulunmadığına dair çok makul bir karşı argüman da ileri sürmek mümkün.

the-mandalorian

Luke’un Grogu’yu öğrencisi olarak alması, akıllara Sequel Üçleme’deki yokluğunun büyük olasılıkla başka bir hikâyede açıklanacağını getiriyor. Yani Lucasfilm, akademinin yok edilmesi sırasında Grogu’nun ekran dışında öldüğüne dair bir hikaye ortaya koyabilir. Ancak Disney’in sevilen (ve kazançlı) bir karakteri böylesine belirsiz bir şekilde öldüreceğine inanmak zor. Belki de Grogu, “The Rescue” ve Sequel Üçleme arasında bir yerde Din Djarin’e geri dönüyor. Açıkçası bu çok daha olası görünüyor. The Mandalorian’ı bu kadar başarılı yapan şeyin temelinde Din ve Grogu arasındaki duygusal ilişkinin yattığı bir sır değil. Tüm nostaljiyi, klasik sinema referanslarını, tüm Jedi ve ödül avcısı eylemlerini unutun. İnsanlar nihayetinde bu şovu başarılı Din Djarin-Grogu denklemi sayesinde sevip beğendi. Sonuçta onlar iki kişilik bir klan ve maceraları da dizinin izlenmesindeki en önemli faktör.

Muhtemelen daha sonraki bir tarihte yeniden birleştirmek üzere Disney klan üyelerini şimdilik birbirinden uzaklaştırmayı yeğledi. Bunun dizi için gerekli gerilim ve duygusallığı sağlayacağını düşünmüş olmalılar. “The Rescue“nun sonunda Din’in nereye gittiği belli oldu. Bo-Katan ile ittifak kurup Mandalore’u geri almasına yardım edeceğine söz verdi. Yani önümüzdeki bölümlerde bir bebeğe hiç de uygun olmayacak bir savaş alanı bizi bekliyor (Bebeleri pistten alalım). Ayrıca Bebek Yoda’yı her bölümde kontrol etmek zorunda kalmadan, Mandalore’un kurtuluş hikayesini anlatmak yazarların da işini kolaylaştıracaktır. Kısacası Bebek Yoda, ilerleyen sezonlarda yine ya konunun merkezinde olacak ya da önünde. Bekleyip göreceğiz.

Kaynak

Yazar: Pınar Duman

Çocukken pazar akşamları Star Wars seyretmek için evden kaçan bir tip. Bence anladın sen onu.

İlginizi Çekebilir

Attack_of_the_clones_kapak

Star Wars: Attack of the Clones

George Lucas, yönetmenlik kariyerine başladığı 60’lı yıllardan itibaren önemli projelere imza attı. Ancak yönetmen olarak …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin