Foundation Dizisinin 2. Sezonuna Dair Bildiklerimiz

Foundation (Vakıf) dizisinin yeni sezon çekimleri dünyanın dört bir yanında devam ediyor, ancak ikinci sezon tamamlanmaktan çok uzak. Bunca CGI ve efekt gerektiren bir dizi için bu şaşırtıcı olmasa gerek, özellikle de ilk sezonun görsel kalitesini de düşünürsek.

Bu yazımızda serinin ikinci sezonuna dair bildiklerimizi toparladık ve ilk sezon hakkında bolca, ikinci sezon hakkında da kısmen spoiler verdik. Uyarımızın da ardından, dilerseniz Vakıf dizinin ikinci sezonunda bizleri neler beklediğine dair heyecanlı yolculuğumuza yelken açalım.

Yayımlanma Tarihi

Vakıf’ın ikinci sezonu için resmî bir yayımlanma tarihi yok, ancak çekimlerin tamamlanmaya yakın olduğunu söyleyebiliriz. Apple, Vakıf’ın ikinci sezonundan ilk görüntüyü Şubat 2022’de paylaştı. Fotoğraf pek bir şey ele vermese de, Lee Pace‘in canlandırdığı Brother Day‘in, Jared Harris‘in canlandırdığı Hari Seldon ile sözlü bir tartışmaya girdiğini görebiliyoruz. Eh, Seldon’ın ikinci bölümde öldüğünü düşünürsek, bilincinin YZ tarafından yeniden canlandırılmış hâli diyelim. Vakıf yıldızı Leah Harvey de çekimlerin nerede gerçekleştirildiğine dair bir ipucu verdi. Yıldız oyuncunun, mart ortalarında attığı Instagram gönderisinde kullandığı etiketlerden, çekimlerin Kanarya Adaları’ndaki Furteventura’da gerçekleştirildiği anlaşılıyordu. Bu yüzden ikinci sezonda bol bol deniz, kum ve güneş bekleyebiliriz.

Öte yandan Nisan ayında The Prague Reporter’ın yaptığı haber sayesinde, çekimlerin Çek Cumhuriyeti’nde de yapıldığı doğrulandı. Sızdırılan fotoğraflarda, Prag’daki Hukuk Fakültesi binasının muhtemelen yeni bir taht odası olarak kullanılacağı anlaşılıyor. Moviesr.net‘in daha sonra yaptığı haberde de Prag’daki çekimlerin sona erdiği açıklandı. Hâlâ çekim aşamasında olduğundan, yeni sezonun en iyi ihtimalle 2023 ortalarında veya sonlarında geleceğini söyleyebiliriz. İlk sezon çekimlerinin pandemi nedeniyle sekteye uğradığı düşünülürse, yeni sezon çekimlerinin o kadar uzun sürmeyeceği söylenebilir, tabii bu yine de kısa sürecek demek değil.

2. Sezonun Konusu

Isaac Asimov hayranları ikinci sezonda hikâyenin nereye gideceğini tahmin ediyor olabilir, ama böyle büyük bütçeli bir prodüksiyonda kaynak materyalden sapmalar gösterilmesi görülmedik şey de değil. Nitekim serinin yapımcıları, kitapları kaynak almasına rağmen birinci sezonda olaylar kitapta anlatılanların epey dışına çıktı bile. Ve hâlâ çözümlenmemiş noktalar olduğu ortada. Yine de oyuncular ve dizi ekibi tarafından yapılan açıklamalara dayanarak ikinci sezonun omurgasını kestirmek mümkün. Yapımcı David S. Goyer, Collider’a yaptığı açıklamalarda birinci sezonda ucu açık bırakılan noktaların gelecek sezonlarda çözüme kavuşturulacağının işaretlerini verdi:

“Eğer henüz cevaplamadığımız bir soru varsa, bunun nedeni unuttuğumuzdan değil, öyle olması gerektiğindendir. İzlemeye devam edin.”

Goyer ayrıca, ilk sezondaki olayların gelecek sezonları nasıl etkileyeceğine dair heyecanını da gizlemiyordu. İlk sezonun finalindeki en büyük sürprizlerden biri, sırasıyla Cassian Bilton, Lee Pace ve Terrence Mann tarafından canlandırılan Dawn, Day ve Dusk kardeşlerin 1. Cleon‘un birebir klonları olmadığıydı. Dawn, genetik farklılıkları nedeniyle Eto Demerzel (Lauren Birn) tarafından ölüme yollandıktan sonra, aslında tüm Cleon klonlarının genetik açıdan farklı olduğu ortaya çıkmıştı. Zira Dawn’un eski sevgilisi Azura‘nın da içinde bulunduğu İmparatorluk karşıtı bir direniş grubu, on yıllar önce 1. Cleon’a ait konakçı bedeninin DNA’sını değiştirmişti. Final bölümünden sonra Newsweek’e konuşan Goyer, üçlü için ikinci sezonun ne anlama geldiğini şöyle açıkladı:

“İlerleyen bölümlerin en güzel taraflarından biri de, ortalıkta kaç farklı Cleon klonu olduğunu görecek olmamız. Terrence, Cassian ve Lee ile farklı bir sinerjimiz var, aynı aktörler olsalar da bazı karakterleri çok farklı olacak. En heyecanlandığımız şeylerden biri, Genetik İmparatorluk’un dişlileri arasına fırlatılan bu parçanın nasıl bir kaosa yol açacağını görmek olacak.”

Pace’e göre Day‘in sekizinci bölümde çıktığı hac, final bölümündeki büyük İmparatorluk sürprizinin habercisiydi. The Wrap’e konuşan Pace şöyle dedi:

“Kardeşlerine, özellikle de küçük kardeşi Dawn’a bakıyor, artık pek çok açıdan nasıl da farklı olduğunu görüyor ve ‘Ben de!’ diyor. ‘Ben de tıpkı senin gibi hissediyorum. Hepimizin aynı kişi olduğu fantezisini yaşıyorduk, artık işin doğrusunu biliyorum. Gördüklerimi unutamam. Artık Cleon olduğuma inanamam. Deneyimlediğim şeyden sonra artık bu kişi olduğuma inanmak zorundayım.’ Bence bu hanedan içindeki kültürü sonsuza dek değiştirecek.”

10. bölümdeki bir başka büyük olay da, dizinin başından beri süregelen bir hayran teorisini onaylıyordu: Salvor Hardin (Leah Harvey), Gaal Dornick‘in (Lou Llobell) kızıydı. Bölümün son sahnesi, 138 yıl gelecekte olsa da çoktandır beklenen bir kavuşmayı gösteriyordu. İzleyenlerin hatırlayabileceği üzere, Gaal ikinci bölümde embriyosunu dondurtmuştu. Bu döllenmiş yumurta, yüzyıl sonra Terminus’ta yaşayan Salvor olacaktı. Gaal ve Salvor’un buluşabilmelerinin tek yolu, dizideki zaman yolculuğu öğeleri ile Gaal’ın on yıllar boyunca süren dondurulmuş uykulara yatmasıydı. Goyer, ikinci sezonda ikilinin ilişkisinin nasıl olacağına dair pek bir açıklama yapmasa da, Gaal’ın Salvor’un açıklamalarına nasıl tepki vereceğine dair ipuçları paylaştı. Üstelik zamanda yolculuk nedeniyle Gaal’ın nasıl kızından ciddi ölçüde genç göründüğünü de açıkladı. Goyer, Newsweek’e verdiği röportajda şöyle dedi:

“Gaal ve Salvor’un hikâyesi… Buna verebileceğim en yakın örnek birinin doğumdan hemen sonra kızını birine vermesi ve ondan daha sonra hiç haber almaması olur. Sonra bir gün çoktan büyümüş olan çocuk bir kapıyı çalar ve açan kadına ‘Merhaba anne’ der. Tabii burada tuhaf olan şey, Salvor’un Gaal’dan birkaç yıl daha yaşlı olması, bilimkurguda böyle eğlenceli numaralar yapabiliyorsunuz işte. Sanırım Salvor 26, 27 yaşlarında, Gaal ise 22 veya 23 yaşlarında.”

Hardin’i canlandıran Leah Harvey ise TVLine’a şu şekilde konuştu:

“Bu iki karakter birbirlerine tamamen yabancı, yeni sezonda ikilinin etraflarındaki dünyada yaşanan değişimlere ayak uydururken, bir yandan da bu yeni ilişkiye nasıl yaklaşacaklarını izleyeceğiz. İkisi de zamanda yolculuk ederek yıllarca ileri atladı ve tek bildikleri her şeyin geride kalmış olduğu. Yani bir anlamda tek sahip oldukları birbirleri. Bu üstesinden gelmesi zor bir duygu ve sindirmek için zamana ihtiyaçları olacak. Tabii böyle bir zamana sahip olup olmadıkları tamamen ayrı bir konu.”

Peki ya kitapların hayranlarının zaten bildiği İkinci Vakıf ne olacak? Hari Seldon, daha önce de ipuçlarını verdiği üzere, galaksinin zıt uçlarında iki Vakıf kurmuştu, İmparatorluk birinden haberdarken diğerinden haberdar değildi. Peki ikinci sezon izleyicilere bu gizemli topluluğu ve neyi amaçladıklarını gösterecek mi? Goyer, Newsweek’e konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Bu kesinlikle değineceğimiz bir konu. Bir kere bahsedip sonra unutacağımız bir konu değil. Kitaplarda İkinci Vakıf’la ilgili en önemli şey, en azından orijinal üçlemede, İkinci Vakıf’ın çoğunlukla gözlerden uzakta gelişmiş olmasıdır. Neredeyse bir tür deus ex machina olarak ortaya çıkar. Ben bunun izleyicilere haksızlık olacağını, İkinci Vakıf’ın gelişimini göstermemiz gerektiğini düşünüyorum.”

Kısacası, Birinci Vakıf‘ın ilk sezonda oynadığı rol gibi, İkinci Vakıf’ın da ikinci sezonda önemli bir rol oynayacağını varsayabiliriz. Bunun yanında, İkinci Seldon Krizi’nin de yaşanabileceğini öngörebiliriz. Terminus, Thespis ve Anacreon arasında oluşan ittifak, üç dış çeper gezegeninin İlk Kriz’i atlatabilmesini sağlamıştı. Ne var ki, Hari’nin YZ’sinin üç ırka da 10. bölümde söylediği gibi, önlerinde daha pek çok zorluk var. Bu Seldon Krizleri‘nin uyarlamada nasıl gösterileceğini izlemek eğlenceli olacak.

2. Sezon Oyuncuları

foundation

İlk sezonda yer alıp ikinci sezonda da göreceğimiz karakterler şöyle:

 • Hari Seldon rolünde Jared Harris
 • Brother Day rolünde Lee Pace
 • Gaal Dornick rolünde Lou Llobell
 • Salvor Hardin rolünde Leah Harvey
 • Eto Demerzel rolünde Laura Birn
 • Brother Dusk rolünde Terrence Mann
 • Brother Dawn rolünde Cassian Bilton

Elbette ikinci sezonda yeni karakterler de göreceğiz. Goyer’ın bir basın bülteniyle açıkladığına göre, Asimov’un romanlarından pek çok karakter serinin yeni sezonlarında karşımıza çıkacak.

“İkinci sezonla birlikte izleyiciler, Asimov’un bazı unutulmaz karakterleri ve evrenleriyle tanışacak. Bunların arasında Hober Mallow ve General Bel Riose de var. Vakıf uzun soluklu bir proje. Apple ve Skydance’teki partnerlerimize, bana bu büyük projede güvendikleri için minnettarım. Kemerlerinizi bağlayın. Uzayı katlamaya devam edeceğiz.”

Apple, ayrı bir basın bülteniyle 10 yeni karakterin kim olduğunu ve bu karakterleri canlandıracak oyuncuları da açıkladı:

 • Isabella Laughland (Harry Potter): Dış Çember’de Galaktik Ruh Kilisesi için misyonerlik yapmakta olan neşeli rahip Brother Constant rolünde olacak.
 • Kulvinder Ghir (Goodness Gracious Me): Galaktik Ruh Kilisesi’nde Yüksek Rahip olan Poly Verisof rolünde olacak. Keskin zekâsı ve alaycı tavırlarıyla Verisof, aynı zamanda iflah olmaz bir ayyaş. Tuttuğu yolu açıkça görecek kadar zeki ama değişemeyecek kadar müstehzi.
 • Sandra Yi Sencindiver (The Wheel of Time): Kraliçe Sareth’in güzel ve keskin zekâlı danışmanı Enjoiner Rue rolünde. 16. Cleon’un eski saray fahişelerinden biri olan Rue, adım adım yükselerek kraliyet danışmanı statüsüne gelir.
 • Ella-Rae Smith (Fast & Furious: Hobbs & Shaw): Kraliçe Sareth rolünde. Küçük görülmeye ve önemsenmemeye alışkın olan Sareth, bunu avantajına kullanır ve intikam yolculuğunu keskin siyasi zekâsıyla gizlemeyi bilir.
 • Dimitri Leonidas (Centurion): Alaycı kişiliği ve ahlâki değerlere pek az önem vermesiyle tanınan usta tüccar Hober Mallow rolünde. Mallow, istememesine rağmen kendini daha yüce ve diğerkâm bir amaca hizmet ederken bulur.
 • Ben Daniels (Jupiter’s Legacy): Superliminal Filo’nun son büyük generali ve Vakıf’ın müstakbel fatihi Bel Riose rolünde. Bel sapına kadar soyludur ancak Galaktik İmparatorluk’a olan bağlılığı silinmektedir.
 • Holt McCallany (Mindhunter): Terminus’un Gardiyanı ve halkının dış tehditlere karşı koruyucusu Gardiyan Jaegger Fount rolünde.
 • Mikael Persbrandt (Sex Education): Gözünü galaksiyi ele geçirme hırsı bürümüş, devasa kaslara ve güçlü psişik kabiliyetlere sahip Kalganlı Savaş Lordu rolünde.
 • Rachel House (Cowboy Bebop): Mentalliklerin gizemli lideri Tellem Bond rolünde.
 • Nimrat Kaur (Homeland): Yanna Seldon rolünde.

İşin ilginci, yalnızca Poly Verisof, Kalganlı Savaş Lordu, Bel Riose ve Hober Mallow kitaplarda geçen karakterler. Yanna Seldon dâhil diğer altı karakter ise dizi için yaratılmış orijinal tiplemeler.

Vakıf’ın ikinci sezonu için henüz bir trailer yayımlanmadı. Deadline, bu seneki Comic Con’da Apple TV Plus yapımcılarına özel bir tanıtım videosu yayımlandığını duyurmuş olsa da, bu video da henüz online ortamlara düşmedi. Her ne kadar Apple, Vakıf’ı şimdilik 10 bölüm daha uzatmasına rağmen, daha fazla sezon gelmemesi için hiçbir sebep yok. 2021’in Ocak ayında Lovin Malta’ya konuşan Goyer, Vakıf’ın geniş ve epik öyküsünü anlatmak için planlarından bahsettiğinde kafasında 80 bölüm olduğunu açıklamıştı.

“Game of Thrones devasa roman uyarlamalarının ilkiydi. Biz de Vakıf ile bu binlerce seneye yayılan öyküyü birkaç saatlik bir filme sıkıştırmak yerine 80 bölüme, yani 80 saate yayarak anlatabiliriz.”

Goyer ayrıca, Collider’a verdiği röportajda Apple’dan onayı almadan önce 80 bölümlük bir planı olduğunu anlatmıştı. Vakıf gerçekten de Goyer’in umduğu gibi sekiz sezon sürerse, sonunda ne olacağı yazarın kafasında şimdiden netleşmiş gibi:

“Kafamda bir son var, tüm ana karakterlerin sonunda nereye varacağını biliyorum. Umuyorum ki bunu hep birlikte görürüz.”

Kaynak

Yazar: Erkam Ali Dönmez

Oyun sever, oyun oynar, oyun çevirir, oyun yapar.

İlginizi Çekebilir

X-Men '97

Küllerinden Doğan Animasyon: X-Men ’97

Karakter derinliğinden sarsıcı olay örgüsüne ve ayrımcılığa karşı duruşuna kadar X-Men, tarihteki en önemli çizgi …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin