Salı , 27 Şubat 2024
Apple_TV_Foundation_key_art_sh_cr

Foundation Dizisine Dair Bildiklerimiz

Isaac Asimov‘un, Star Wars ve Star Trek başta olmak üzere birçok kült bilimkurgu yapıtına esin kaynağı olmuş roman serisi Vakıf‘ın, Apple TV+ uyarlamasında başrolleri Jared Harris ve Lee Pace üstleniyor. Salgın müsaade ederse dizinin 2021 başlarında çıkması bekleniyor. Isaac Asimov’un 1951 tarihli epik bilimkurgu romanı Vakıf’ı yayımlamasının üzerinden 70 yıldan fazla zaman geçti. Kitap ve devam kitapları (1952 tarihli Vakıf ve İmparatorluk ile 1953 tarihli İkinci Vakıf) o günden bu yana birçok filme, diziye, video oyununa, çizgi romana, başka romanlara ve daha nicesine ilham kaynağı oldu. Star Trek, Star Wars ve Futurama gibi dev yapımlarda Vakıf izlerini görürüz.

Nihayet, birkaç facia atlattıktan sonra Asimov’un bu kült roman serisi bildiğimiz gibi kendi televizyon dizisine kavuşuyor. 2021’de yayımlanacak olan 10 bölümlük Vakıf dizisi Christopher Nolan ile David S. Goyer öncülüğünde televizyona uyarlanacak, ikiliye Asimov’un kızı Robyn Asimov da destek verecek. Uyarlamanın arkasındaki yapımcı şirket de yabancı değil, daha önce Netflix’te yayımlanan Altered Carbon dizisini yapan (ki o da ünlü bilimkurgu roman serisinden uyarlanmıştı) Skydance Television.

Yayımlanan fragmanda Goyer, “İnsanlar 50 yıldan uzun bir süredir Vakıf uyarlaması çekmeye çalışıyor,” diyor ve ekliyor: “…Bu, binlerce yıllık bir zaman zarfına yayılan, dallanıp budaklanan dev bir hikâye.”

Kitaplar gibi uzak gelecekte geçecek olan dizi de, tahmine dayalı yeni bir bilim dalının, “psikotarihin” mucidi olan Hari Seldon‘a odaklanacak. Mad Men, Fringe, The Expanse ve Chernobyl gibi ünlü yapımlardan tanıdığımız Jared Harris’in canlandıracağı Hari Seldon, psikotarihi kullanarak Galaktik İmparatorluk’un kaçınılmaz çöküşünü durdurmayı, en azından etkilerini yavaşlatmayı deneyecek. Romanlar sert bilimkurgu olduklarından, aksiyon kısımları kısa kısa geçilirken işin arkasındaki bilim ve felsefe uzun uzun tartışılır. Elbette bu bir dizi ve Apple TV’nin yaklaşımı dizinin romanlara göre daha hafif olması yönünde. Basın tanıtımlarına bakarsak dizi, “Galaktik İmparatorluk’un çöküşü sırasında insanlığı kurtarma ve medeniyeti yıkıntılarından yeniden inşa etme hedefiyle yola çıkan bir grup sürgünün hikâyesini” anlatacak. Yani kitaplara göre daha fazla aksiyon görecek olsak da, konu akışının kitaplarla örtüşeceğini gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz.

Gerçi Vakıf’ın üç kitapta anlattığı olay örgüsünü kapsayacağını duyurdukları dizinin (şimdilik) 10 bölümde tüm bunları nasıl ve ne kadar detaylı anlatabileceği de muamma. Ki Asimov’un 1988’de yazdığı Vakıf Kurulurken ve 1993 tarihli Vakıf İleri’de anlatılanları da kapsamak isterlerse, 10 bölümde daha ilk kitapta anlatılanları bile tam olarak aktaramayabilirler. Yine de yapımın arkasındaki isimler düşünüldüğünde, Goyer ve Apple’ın bir şekilde projenin altından kalkabileceğini ummak çok zor değil.

Dizinin Yapımcıları Kim?

Dizinin başında David S. Goyer bulunuyor. Asıl yazar ve yardımcı yapımcı John Friedman, Nisan 2019’da projeden ayrıldı, bunun planlı mı yoksa sonradan gelişen mi bir durum olduğu ise belirsiz. Goyer daha çok senaryo yazarlığı ile bilinse de (kariyerindeki önemli işler arasında Christopher Nolan’ın Batman filmleri, Blade serisi, Man of Steel ve Batman v Superman gibi yapımlar bulunuyor) televizyona da yabancı değil. SyFy’ın Superman öncüsü dizisi Krypton’da yardımcı yönetmenlik, yapımcılık ve yazarlık, WB’un kısa ömürlü olan çizgi roman uyarlaması Constantine’de yardımcı yönetmenlik ve yazarlık yaptı; halihazırda da Neil Gaiman’ın ikonik çizgi roman serisi Sandman’in televizyon uyarlamasına yardım ediyor.

Goyer’e yardımcı yönetmenlik ve yazarlık alanında Leigh Dana Jackson (Helix, 24: Legacy) ve Victoria Morrow (Weeds, Rectify), yapımcı alanında Adam Banks (Altered Carbon, Luke Cage) katkı sunuyor. Ayrıca bahsedildiği gibi, yaratıcı yapımcı olarak Robyn Asimov da kadroda yer alıyor. Ayrıca bir bölümün yönetmenliğini Ghost in the Shell ve Snow White and the Huntsman gibi yapımlardan tanıdığımız Rupert Sanders yapacak. Şimdiye kadar resmi olarak adı açıklanan tek yönetmen kendisi. Yine yazar olarak Goyer dizinin belli bölümlerini sırtlanacak olsa da, kendisine Leigh Dana Jackson ve Victoria Morrow’un yanı sıra dört kitabı bulunan ve The Chi’nin 10 bölümünde yönetici senarist olarak yer alan Marcus Gardley ve The Americans’tan tanınan Sarah Nolen eşlik edecek. Ayrıca, 1992’de ölen serinin babası Isaac Asimov’un ismi de hoş bir jest olarak yazar kadrosunda geçecek.

Oyuncu Kadrosunda Kimler Var?

Yapımcı kadrosu gibi dizinin oyuncuları da epik uzay öykülerinde deneyimli kişiler. Hari Seldon rolünde, iki kez Emmy ödülüne aday gösterilen ve uzaya The Expanse’in birkaç bölümünde canlandırdığı Anderson Dawes rolüyle aşina olan Jared Harris‘i izleyeceğiz. Harris’i daha önce kendisine Emmy adaylığı kazandıran rolüyle HBO’nun kısa dizisi Chernobyl’de izlemiştik. The Crown’un birkaç bölümünde Kral VI. George’u canlandıran Harris, The Terror, Carnival Row, Mad Men ve Fringe gibi yapımlarda da göz doldurdu.

İmparator Brother Day rolünde ise Lee Pace‘i izleyeceğiz, şüphesiz bu rolde, Guardians of Galaxy’deki Ronan the Destroyer rolünün çok faydasını görecektir. Pace’i ayrıca Hobbit filmlerinde canlandırdığı Elf kralı Thranduil ve Halt and Catch Fire canlandırdığı Joe MacMillan rolleriyle hatırlıyoruz. Pace’in bir de ABC’nin kısa ömürlü fantastik dizisi Pushing Daisies’de canlandırdığı Ned rolüyle Emmy adaylığı bulunuyor.

Vakıf dizisindeki bazı oyuncular kitaptakilerden biraz daha farklı olacak. Eto Demerzel karakteri kitaplarda bir erkek iken, dizide Finli aktris Laura Birn‘ün canlandırdığı bir kadın olarak karşımıza çıkacak. Birn en çok 2014 tarihli film A Walk Among the Tombstones’taki rolüyle bilinse de, Netflix’in sekiz bölümlük The Innocents dizisinde canlandırdığı Elena rolüyle televizyona da alışık. Dizide Harry Potter filmlerindeki Dean Thomas karakterinden tanıdığımız Alfred Enoch da yer alacak, ancak şimdilik hangi rolü canlandıracağı belirsiz. How to Get Away with Murder dizisinde Wes Gibbins’i de canlandırdığını düşününce, Vakıf’ta hukuk okuyan bir uzay büyücüsünü canlandırıyor olabilir… belki.

Kraliyet ailesinin en yaşlı üyesi olan Brother Dusk rolüyle Terrence Mann‘ı izleyeceğiz. Mann daha önce Netflix yapımı Sense8’te Whispers rolünü canlandırmış olsa da, özellikle korku filmi hayranları onu dört Critters filminde de canlandırdığı boyutlar arası kelle avcısı Ug rolünden tanıyacaklardır. Dizide kraliyet ailesinin bir başka üyesi olan Brother Dawn’u ise BAFTA ödülü adayı Shoal da dahil birkaç kısa filmde yer almış olan İngiliz aktör Cassian Bilton canlandıracak. Vakıf dizisinde yer alan çok bilinmedik tek aktör Bilton da değil. Seldon’ın biyografisini de yazan matematikçi Gaal Dornick rolünde Lou Llobell‘i izleyeceğiz. Llobell ayrıca yakında vizyona girecek olan Voyagers’ta da yer alıyor. Terminus City’nin ilk belediye başkanı olan Salvor Hardin‘i ise, daha önce Fighting with My Family adlı bir güreş filminde yer alan Leah Harvey canlandıracak.

Dizi Ne Zaman İzleyicilerle Buluşacak?

Bugünlerde yapımı devam eden tüm dizi ve filmler gibi, Vakıf’ın çekimleri de COVID-19 nedeniyle ertelendi. Çekimler Mart 2020’de durduruldu ve tekrar ne zaman başlayacağı hâlâ belli değil, yani başta duyurulan 2021 yayın tarihi geçerliliğini koruyacak mı göreceğiz.

Tabii işe iyi tarafından bakarsak, henüz okumamış olanlarımız için 220 sayfalık kitabı (hatta toplamda 660 sayfa olan üçlemeyi) okuyup, dizi yayımlandığında çoktan tüm kritik anları unutmuş olacak kadar uzun bir zaman var önümüzde!

Kaynak

Yazar: Erkam Ali Dönmez

Oyun sever, oyun oynar, oyun çevirir, oyun yapar.

İlginizi Çekebilir

Bilimkurgunun Hırçın Güzeli: Katee Sackhoff

Katee Sackhoff, 8 Nisan 1980’de Portland’da doğdu. Annesi bir İngilizce kursu idarecisi, babası ise arazi …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et