Star Trek Devletleri #5: Ferengi İttifakı

Ferengi! Para, Latinum, takas edilecek eşyalar… Bunlar Ferengi’lerin hayatlarının baş köşesinde bulunan şeylerden bazıları. Gelin bu paragöz ve tüccar türü biraz yakından inceleyelim.

Ferengiler, Star Trek dizisinin insansı türlerinden biridir. Samanyolu Galaksisi’nin Alfa Çeyreği’nde Ferenginar isimli bir gezegende yaşarlar. Ferenginar (Ferengal olarak da bilinir) ‘’Ventarus Idrilon’’ yıldız sisteminin 6. gezegenidir. ‘’M’’ sınıfı bir gezegen olup insan yaşamına elverişlidir. 78.2 milyarlık nüfusuyla oldukça kalabalık bir gezegendir. Gezegeninin yüzeyinde muazzam şehirler vardır ve bu şehirlerin en büyüğü Fereng şehridir. Bu şehir aynı zamanda gezegenin başkentidir.

Ferenginar oldukça yağmurlu bir iklime sahiptir. Neredeyse her hafta, her gün yağmur yağar. Çok yağmur yağması nedeniyle Ferenginar’ın şehirleri kubbelerle örtülmüştür. Bu sayede şehirler, ıslanmadan kuru kalır. Gezegenin yüzeyinin çoğunluğu sularla kaplıdır. Gezegen aynı zamanda Ferengi İttifakı’nın baş gezegeni ve yönetim merkezidir. Ferengi şehirleri oldukça güzel ve süslü yapılara sahiptir. Ferenginar’daki en ünlü yapı devlet binalarının ve yönetim binalarının bulunduğu ‘’Kutsal Pazar’’ adındaki yapıdır.

Bir Ferengi Gemisi, Ferenginar’ın Yörüngesinde.
Bir Ferengi Gemisi, Ferenginar’ın Yörüngesinde.

“Her şey satılıktır. Arkadaşlık bile.” -Ferengi Kazanç kanunları – 121. Madde

Ferengi’lerin oldukça ilginç bir yaşam tarzları ve hayat sistemleri vardır. Hayatları para ve benzeri değerli eşyalar üzerine kuruludur. Para kazanmak ve kar elde etmek için her şeyi yapacak canlılardır. Ferengi’lerin hayatı 285 maddeden oluşan Ferengi Kazanç Kanunları adlı bir sisteme dayanır. Beyinleri 4 beyin lobundan oluşur. Bu sayede bir Ferengi hızlı bir şekilde çok karmaşık denklemleri çözebilme yeteneğine sahiptir. Yine 4 lopdan dolayı, Bezatoid gibi zihin okuma veya duyguları sezme yeteneğine sahip canlılar bile Ferengi’lerin beyinlerini okuyamaz veya duygularını sezemez. Ferengi’lerin kulaklarının okşanması kendilerine cinsel zevk vermektedir. Gözleri bir insana göre daha az duyarlıdır. Fakat kepçe gibi kulakları çok hassastır. Bu Ferenginar’ın atmosferinin ince olması yüzündendir. Ferengi türü görme konusunda geri kalmıştır. Gözleri iyi göremez. Boyları kısadır fakat hayli enerjik bir yapıya sahiptirler.

Ferengi biyolojisi ‘Pyrocytes’ adında Ferengi’lere özgü bir hücre bulundurur. Eğer diğer türler bu hücrelere maruz kalırlarsa ölümcül alerjik reaksiyona yol açar. İnsanlara göre daha ağır atmosferik basınca dayanabilmektedirler. Ferengi’ler ortalama 300 dünya yılı ömre sahipler. Bir İnsandan ortalama 150 yıl, bir Vulcan’dan ise 100 yıl daha fazla yaşarlar. Ferengi’ler diğer türler arasında aç gözlü ve onursuz olarak bilinirler. Oldukça garip bir dil kullanırlar ve öğrenilmesi zordur. Ferengi Ana Dünyasının yağışlı bir iklime sahip olması nedeniyle Ferengi dilinde bu durumu anlatmak için 100’den fazla kelime bulunur (Yağmur, kar, dolu gibi). Ferengi’lerde kadının hiçbir hakkı yoktur. Hatta kıyafet giymeleri ve sokağa çıkmaları bile yasaktır. Fakat 24. Yüzyılın sonlarında Ferenginar’da bir devrim olmuş ve bu durum yavaş yavaş değişmeye başlamıştır.

Bir Grup Ferengi.
Bir Grup Ferengi.

Ferengi’ler, Ferengi İttifakı adı verilen bir devlete sahiptirler. İttifak Demokratik kurumsal oligarşi mantığı ile yönetilir. Dünya tarihiyle 10.000 yıl önce kurulmuş ve yükselmeye başlamıştır. Devlet, Ekonomik Danışma Kongresi adı verilen bir meclis tarafından yönetilir. Ferengi İttifak’ının lideri Yüce Nagus‘tur. Yüce Nagus hükümet başkanı ve devlet başkanı olarak devleti yönetir. Meclis ve Nagus, Ferengi Kazanç Kanunları‘na sıkı sıkı bağlıdırlar. Yüce Nagus devletin hem politik hem de ekonomik lideridir. Ferengi Nagus’ının Ofisi Ferenginar’daki Ticaret kulesi‘nde bulunur.

Devletin resmi para birimi ‘Latinum’dur.’ Latinum kullanılmasının sebebi bu maddenin hiçbir çoğaltıcı tarafından kopyalanamamasıdır. İttifakın şuanki Yüce Nagus’ı ‘Rom’dur.’ Rom bu görevi 2375 yılından beri yürütmektedir. Ferengi İttifakı Alfa çeyreğinde büyük sayılabilecek bir toprağa sahiptir. Teknolojik olarak Birleşik Gezegenler Federasyonu ile eş değerdedir. İttifak ile Federasyon’un ilk karşılaşması 2364 yılında gerçekleşmiştir. İttifak ve Federasyon barışçıl sayılabilecek bir ilişki içindedir. Aralarında büyük çapta savaş yaşanmamıştır. Ferengi halkından bazı kişiler İttifak’ın Federasyon’a katılmasını istemişlerdir.

Ferengi Ticaret Kulesi.
Ferengi Ticaret Kulesi.

Ferengi İttifakı, Hazine Muhafızları adında bir askeri oluşuma sahiptir. Bu oluşum hakkında pek fazla bilgi bulunmamaktadır. En önemli görevleri Ferengi İttifakı’nın sınırlarını korumak ve hazine, para veya değerli eşya taşıyan Ferengi gemilerine eşlik etmektir. Gemi sayısı tam bilinmemekle beraber 1.000 kadar gemiden oluşan bir filoları olduğu sanılmaktadır. Ferengi teknolojisi, Federasyon’un teknolojik düzeyi ile neredeyse aynıdır. Fakat Federasyon kadar büyük bir filoya veya askeri oluşuma sahip değillerdir. Filonun en gelişmiş ve en güçlü gemisi D’Kora sınıfı yıldız gemisidir.

D’Kora Sınıfı Yıldız Gemisi: Bu gemi Ferengi filosunun birincil gemisi konumundadır. Oldukça gelişmiş teknolojilere sahiptir. Federasyon gemilerine kafa tutabilmektedir. Atılgan D için güçlü bir rakiptir. Büküm Faktörü 9’dan hızlı seyahat edebilir. Standart seyir hızı Büküm 7’dir. Görünmezlik cihazı yoktur. Güçlü bir yansıtıcı kalkan tarafından korunmaktadır. Saldırı olarak çok güçlüdür. Bir çok farklı silah vardır. Ön tarafta bir adet ön füze fırlatıcısı konumlandırılmıştır. Birçok torpido tübü, yönlendirilmiş enerji silahı ve elektromanyetik darbe silahı vardır. 450 mürettebat taşır. Bu gemi Galaksi Sınıfı Federasyon gemisinden boyut olarak küçüktür. 630 metre uzunluğu, 210 metre genişliği, 84 metre yüksekliğe vardır. Alfa ve Beta çeyreklerinin en güçlü savaş gemilerinden biridir. İçinde birçok mekik taşır. Kullanım amacı bir savaş gemisinden çok silahlı taşıma gemisidir.

D’Kora Sınıfı Ferengi Yıldız Gemisi.
D’Kora Sınıfı Ferengi Yıldız Gemisi.

Ferengi İttifakı ile Federasyon arasında hiçbir savaş yaşanmamıştır. Sadece birkaç defa rehin alma veya küçük çaplı çarpışmalar gerçeklemiştir. Ferengi İttifakı kuruluşundan bu yana hiçbir zaman büyük çaplı bir yıldızlararası savaşa katılmamıştır. İttifak her zaman barışçıl bir ekonomik politika benimseyip uygulamıştır. Bu politika, İttifakı yıkımdan ve geri kalmışlıktan kurtarmıştır. Dominion savaşı sırasında Ferengi’ler Dominion’u ekonomileri ve işleri açısından bir tehdit olarak görmüş, fakat doğrudan bir savaşa girmemişlerdir. Ama bazen Federasyon ittifakına yardım edip Federasyon ittifakı ile arayı sıcak tutup ticari ilişkilere devam etme yolunu seçmişlerdir. İttifak, Dominion ile sadece  2374 tarihli bir çatışmada karşı karşıya gelmiştir. İttifak tarihinin en önemli savaşlarından birisi Lytasian türü ile yapılan Prexnak savaşıdır. Bu savaşta 10 Ferengi ile 273 Lytasian karşılaşmıştır. Savaş 10 Ferengi’nin katledilmesi ile sonuçlanmıştır.

Hazırlayan: Halil Furkan Türkmen

Önceki Sonraki

Yazar: Konuk Yazar

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...

İlginizi Çekebilir

Gene Roddenberry’nin Gelecek Vizyonu

Bilimkurgu, kabul etmesi kimileri için üzücü olsa da genelde gelecekle ilgili kasvetli bir bakış açısına …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et