yıldız gemisi kaptanları

En İyi 5 Yıldız Gemisi Kaptanı

Neredeyse her bilimkurgu hayranı bir yıldız gemisi kaptanı olmak ister. Maalesef gerçek hayatta ne yıldız gemimiz ne de yıldız gemisi kaptanımız var. Buna rağmen, hayal gücümüzü kullanarak efsanevi kaptanlar, filo amiralleri ve komutanlar yarattık. Bu yazımızda, bilimkurgunun en iyi 5 yıldız gemisi kaptanını yakından inceleyeceğiz.

James T. Kirk

captain-james-t-kirk

Star Trek: TOS ve devam filmlerinin baş kahramanı olan James T. Kirk, William Shatner tarafından canlandırılmıştır. Kirk, Uzay Yolu takvimine göre 22 Mart 2233 yılında, Iowa, Birleşik Devletler, Dünya gezegeninde doğmuştur. Kaptan Kirk, Federasyon Yıldız Gemisi Atılgan‘ın ve Yıldız Filosu’nun en ünlü kaptanıdır. Alfa ve Beta çeyreklerinde Kirk’i tanımayan, ününü duymayan yoktur. Kaptan Kirk’in Yıldız Filosu’na katılma nedeni sürekli macera arayışıdır. En ünlü cümlesi “ışınla beni Scott“dir.

Kobayashi Maru testini geçebilen tek akademi öğrencisidir. Bu testi geçmek için kendisine aşık olan bir kadını kandırarak testin ayarlarıyla oynamıştır. Hilesi açığa çıkınca imkansızlıklara inanmam diyerek kendini savunmuştur. Bu olay üzerine Cristopher Pike‘dan Atılgan’ın komutasını devralmış ve Yıldız Filosu’nun en genç kaptanı olmuştur. Bu sayede efsanevi 5 yıllık görevine başlamıştır. Kaptan Kirk hareketin olduğu yerde olmayı sever. Gözü karadır. Sıklıkla atak oynar. Bu özellikleri sayesinde kimse onunla savaşmak istemez. Üstün hizmetlerinden dolayı Amiral rütbesine yükseltilmişse de, dostu Spock‘ı aramak için Atılgan’ı çalınca tekrar Kaptan rütbesine düşürülmüştür. 2371 yılında Veridian III gezegeninde ölmüştür.

Han Solo

han-solo

Han Solo, Yıldız Savaşları evreninde yer alan ve Harrison Ford tarafından canlandırılan bir karakterdir. Han Solo’nun Millennium Falcon adında bir Corellian Transport gemisi vardır. Han bu gemi ile ikinci pilotu ve dostu Chewbacca’nın yardımcılığında gezegenler arası kaçakçılık yapar. Han, Millennium Falcon ile Kessel turunu 12 parsekten daha az bir sürede tamamlamıştır. Tattoine gezegeninde Luke Skywalker ile tanıştıktan sonra, deyim yerindeyse hayatı değişmiştir. Alaycı ve aksi biridir. Galaksinin en iyi pilotlarından arasında gösterilir. Ayrıca çok iyi silah kullanır. İlerleyen süreçte Asi Birligi’ne katılır. Burada çok başarılar kazanır.

Ölüm yıldızlarının yok edilmesinde büyük emeği vardır. General rütbesine yükselmiştir. İmparatorluk askerleri, Luke dışında Ölüm yıldızına saldıran tüm Asileri öldürür ve Darth Vader da Luke’u öldürmek üzeredir. Han Solo gemisi ile gelip Darth Vader’a ateş açar, Luke kurtarılır ve Ölüm Yıldızı yok edilir. Aynı zamanda Han ve Leia birbirlerine aşık olurlar. Bu evlilikten Kylo Ren doğar. Kylo ileride karanlık tarafa geçer. Han Solo, İlk Düzen’in Yıldız Katili Üssü’ne yaptıkları saldırıda öz oğlu tarafından öldürülür.

William Adama

admiral-william-adama

Komutan Adama, Savaş Yıldızı Galactica evreninde Edward James Olmos tarafından canlandırılmış efsanevi bir gemi kaptanıdır. Joseph Adama ve Evelyn Adama’nın oğlu olarak Caprica‘da doğmuştur. Savaş Yıldızı Valkyrie’nin eski kumandanı da olan William Adama, filodaki son haftalarında Savaş Yıldızı Galactica’nın kumandanı olarak hizmet verdi. Adama’nın son görevlerinden biri Galactica’yı eğitim bakanlığına teslim etmekti. Cylon saldırısı konusunda Adama’nın ilk düşüncesi “Öldük! Hepimiz öldük” olur. Daha sonra koloni Filosuna liderlik ederek filoyu soykırımdan kurtarmaya çalışır.

Picon Filosu’nun karargahı yok edildiğinde ve Amiral Nagala öldürüldüğünde, Adama filonun komutasını ele alır ve Cylon’lara karşı savaş hazırlığına başlar. Daha sonra bu düşünceden vazgeçer ve yanındaki 50.000 insan ile birlikte Dünyayı aramaya girişir. Daha sonra komutanlıktan, Amirallik rütbesine yükselmiştir. Mürettebatını çok sever. Onlara çocuklarına davranır gibi davranır. Yüksek taktik bilgisine sahiptir. Çok otoriter bir insandır. Yanındaki bazı insanların ihanetine uğramış, Cylon olan Sharon Valerii tarafından vurulmuştur. Hiçbir zorluk karşısında yılmamış, kararlılığından ödün vermemiştir. Boğuk sesinden dolayı “Husker” lakabını almıştır.

Jean-Luc Picard

Jean-Luc-Picard

Kaptan Picard, Uzay Yolu evreninde Patrick Stewart tarafından canlandırılmış Atılgan D ve Atılgan E gemilerinin kaptanıdır. 13 Temmuz 2305 yılında Fransa, Dünya gezegeninde Doğmuştur. Çiftçiligi sevmeyip Yıldız Filosuna katılmıştır. 12 yaşındayken kalbinden bıçaklanmış ve kendisine yapay bir kalp takılmıştır. Kaptan Kirk’ten sonra Federasyon’un en ünlü kaptanıdır. Birçok yönüyle Kaptan Kirk’ten farklıdır. Öncelikle Kaptan Picard diplomattır. Her zaman sorunları diplomasi ile çözmeye çalışır; genellikle de başarılı olur. Savaşırken daha çok savunmaya önem verir, fakat gözü karadır. Gezegen görevlerine pek çıkmaz. Sık sık kitap okur, aynı zamanda arkeolojiye de meraklıdır.

Resmi olarak hiç evlenmemiş ve çocuk sahibi olmamıştır. Akademide zorunlu olarak okutulan Picard Manevrası’nı Uss Stargazer’da iken Ferengilere karşı kendisi yaratmıştır. Manevra, bir anda Warp 9’a çıkılarak icra edilir. Sadece ışık hızı sensörleriyle donatılmış gemilere karşı üstünlük sağlayan bir manevradır. Warp 9’a çıkıp hemen yavaşlayan gemi, düşman tarafından 2 noktada aynı anda görülür. Düşman hangisine saldıracağını bilemez. Picard aynı zamanda Earl Grey’i sıcak içmeyi sever. Br dönem Borg tarafından asimile edilip Locutus adını almıştır. Üniformasını sürekli çekiştirmesi ve sık sık “Engage” demesiyle ünlüdür.

Kathryn Janeway

captain_kate_mulgrew_kathryn

Kaptan Janeway, Uzay Yolu evreninde Kate Mulgrew tarafından canlandıran bir karakterdir. 20 Mayıs 2335 yılında Indiana, Birleşik Devletler, Dünya gezegeninde doğmuştur. Kaptan Janeway, 2353 yılında 18 yaşındayken Yıldız Filosu Akademisi’ne kabul edilmiş ve başarıyla Akademiden mezun olmuştur. Evli değildir. Uss Vogayer‘i yönetirken bir Maquis gemisini takip etmiştir. Bu takip sonucu bir girdaba yakalanıp Galaksinin Delta Çeyreği’ne savrulmuştur. Gözüpek, deli dolu bir kadındır. Mürettebatına karşı çok sevecen davranır. Kaptan Kirk’in kadın versiyonu denebilir.

Borg gemisi görünce dayanamaz, hemen saldırıp gemiyi yağmalar. Sürekli Borg’a ve Borg Kraliçesi’ne ayar verir. Borg ile oturup, müzakere edip anlaşma yapan tek canlıdır. Kaptan Janeway, ne Picard’ın sofistike yaklaşımlarına ne de Benjamin Sisko’nun baygın bakışlarına sahiptir. Atak oynamayı çok sever. Sürekli saldırır. Tüm Star Trek serilerinde en çok sevilen 2. kaptandır. Q ile yakın ilişkileri olmuştur. Q’ya sık sık ayar vermekten kaçınmamıştır. Kaptan Janeway sayesinde Borg, Species 8472’nin elinden kurtulmuştur. Dünya’ya döndükten sonra Amiral rütbesine yükselmiştir.

Hazırlayan: Halil Furkan Türkmen

Yazar: Konuk Yazar

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...

İlginizi Çekebilir

Star Wars The Empire Strikes Back kapak

Star Wars: The Empire Strikes Back

Star Wars serisinin kuşkusuz en iyi halkası olan The Empire Strikes Back (İmparatorun Dönüşü), ilk …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et