bilimkurgu kulubu

Dizi

Tarih: 5 Kasım 2017 | Yazar: Kadri Kerem Karanfil

0

En İyi 10 Rick and Morty Bölümü

Justin Roiland ile Dan Harmon tarafından Adult Swim için yaratılan animasyon tv dizisi Rick and Morty, içi balık kaynayan bereketli bir göl adeta. Bu göle oltanızı daldırıp hayal kırıklığına uğramanıza imkân yok. Dizinin bize sunduğu evren böylesine geniş ve zengin. Biz de bu zenginliğin nimetlerinden faydalanmayı sürdürüyoruz. Bundan önceki iki yazımızda sizlere bu evrenden on tuhaf yaratık ile yedi teknolojiyi tanıtmıştık.

Bu yazımızda ise dizinin en iyi on bölümüyle karşınızdayız. Başlamadan önce belirtmekte fayda var; bölümleri kötüden iyiye doğru sıralamadık. Bir bölümü ilk sıraya koyup da “İşte en iyi bölüm budur,” demek istemedik açıkçası. Bizim ilk sıraya koyacağımız bölüm, sizin ilk onunuza bile girmeyebilir. Bu yüzden favori bölümünüz listede yer almıyorsa yorum olarak paylaşın lütfen. İşte başlıyoruz.

1. Mr. Meeseeks and Destroy (01×05)

Tamam en iyi bölüm falan belirlemeyeceğiz dedik ama ilk sezonun beşinci bölümü olan Mr. Meeseeks and Destroy birçok Rick and Morty fanı için ilk beşte yer alıyordur herhalde. Mr. Meeseeks istediğinizi yerine getirdikten sonra yok olan mavi canlıların adı. Bu neşeli mavi canlılar için hayat gayet güzel. Ta ki Jerry ile karşılaşana dek.

2. Lawnmower Dog (01×02)

Bu bölüm bir yanıyla Stephen King’e (bknz: The Lawnmower Man), bir yanıyla da Inception filmine selam çakıyor. Rick, Jerry’nin aptal bulduğu Snuffles adlı köpek için zekâ artırıcı bir başlık yapmaya mecbur kalıyor. Elbette işler sarpa sarıyor. Diğer taraftaysa Rick ve Morty rüyalarına sızdıkları insanların zihinlerine fikirler ekmeye çalışırken olanlar oluyor.

3. Total Ricall (02×04)

Bilimkurgunun efsane ismi PKD’e saygı duruşunda bulunan bu bölüm, “sahne anılar” üzerinden Dick’in başyapıtı Androidler Elektrikli Koyun Düşler mi? romanına gönderme yapıyor. Bir şekilde Smith’lerin evine ulaşan dünya dışı parazitler, aile üyelerinin kafalarına sahte anılar yerleştirip aileden biri gibi görünmeye çabalıyor. Dünyayı ele geçirme potansiyeline sahip bu parazitler işlerinde öyle ustalar ki, işler bir noktadan sonra içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Total Ricall listede olmayı en çok hak eden bölümlerden bir tanesi.

4. The Ricks Must Be Crazy (02×06)

 

İşte müthiş bölümlerden bir tanesi daha. Bu bölümde Rick’in UFO benzeri uzay gemisi marifetlerini gözler önüne seriyor. Geminin oldukça tuhaf bir akü ile çalıştığını söyleyelim. Ayrıca savunma sistemleri de alışılmışın oldukça dışında. Siz hiç yolcusunu, psikolojik yöntemler kullanarak koruyan bir uzay gemisi gördünüz mü? Bu bölümde göreceksiniz.

5. Mortynight Run (02×02)

Bu bölümde diziye renk katan önemli karakterlerden birkaç tanesi ile karşılaşıyoruz.  Bunlardan biri, kiralık katil olarak çalışan Krombopulos Michael. Mortynight Run adlı bölümde karşımıza çıkan bir diğer karakter ise Fart. Farklı bir boyuta ait Fart, bizim gibi karbon bazlı bir yaşam formu değil. Telepati ile iletişim kurma yeteneğine sahip bu canlı aslında isimsiz. Ona bu adı (fart’ın dilimizdeki karşılığı osuruktur) Rick veriyor. Ayrıca Roy: A Life Well Lived adlı sanal gerçeklik oyunuyla da bu bölümde tanışıyoruz.

6. Rick Potion #9 (01×06)

Morty dizinin en talihsiz karakteri belki de. Dedesinden ve birlikte giriştikleri çılgın serüvenlerden çektiği yetmiyormuş gibi zavallı bir de aşk acısı çekiyor. Üstelik aşık olduğu kız, okulun en popüler öğrencileri arasında yer almakta. Yani zavallı Morty’nin şansı yok denecek kadar az. Bırakın birlikte olmayı, daha Jessica’ya açılmayı bile başaramıyor. Neyse ki sonunda yalvar yakar da olsa Rick’ten bir aşk serumu almayı başarıyor. Ve sonunda aşkına kavuşuyor… demek isterdik ama bu Rick and Morty. İşlerin yolunda gitmesi dizinin doğasına aykırı.

7. Something Ricked This Way Comes (01×09)

Stephen King’e selam duran bir bölüm daha: Something Ricked This Way Comes. Summer yeni bir iş buluyor. Ama ona iş veren kişi, King’in Needful Things romanından kaçmış adeta. Rick ve Mr. Needful arasındaki savaş görülmeye değer doğrusu. Bu arada bölümün adı size bir şeyi daha çağrıştırmadı mı? Bradbury’nin Something Wicked This Way Comes adlı bir romanını elbette.

8. Pickle Rick (03×03)

Üç sezon boyunca her türlü tuhaflıkla karşımıza çıkan Rick, bu bölümde olayı bir adım öteye taşıyor ve kendini bir salatalığa çeviriyor. Evet yanlış okumadınız. Elbette salatalık olması onu serüvenden uzak tutacak değil. Bir bakıyorsunuz bizim Rick salatalık olduğuna bakmayıp Rambo’ya dönüşüvermiş.

9. Big Trouble in Little Sanchez (02×07)

Adıyla John Carpenter‘ın Big Trouble in Little China filmine gönderme yapan bu bölümde, zihnini genç bir kloluna aktaran Rick, torunlarıyla lisede vampir avına çıkıyor. Bu arada Jerry ve Beth evliliklerini kurtarabilmek için evrenin en tuhaf evlilik danışmanına gidiyorlar. Ve elbette, sizin de tahmin ettiğiniz gibi yine hiçbir şey yolunda gitmiyor.

10. Ricksy Business (01×11)

Ricksy Business için tartışma kabul etmiyoruz. En efsane bölümler arasında yer aldığına şüphe yok. Beth ve Jerry’nin evde olmamasını fırsat bilen Rick ve Summer, havalı bir parti yapmaya karar verirler. Davetliler arasında kimler yoktur ki? Dizinin önemli karakterlerinden biri olan Birdperson, Rick’in kusursuz lideri yaratmak için hayat verdiği Abradolf Lincler, pek de sağlam pabuç olmayan Squanchy, sıkıcı sohbetiyle kafa şişiren Gearhead, partide hayatının aşkına rastlayan Tammy ve Rick’in davet ettiği birbirinden tuhaf onlarca kişi daha. Ayrıca Rick’in çılgın dansını da yine bu bölümde izleyebilirsiniz.

Bonus: The Ricklantis Mixup (03×07)

On bölüm yetmedi mi? O halde listemizi bir bonusla bitirelim: The Ricklantis Mixup. Rick ve Morty’lerle dolu bir şehir düşünün. Böyle bir yerde başkanlık seçimi yapılsaydı sizce bir Morty’nin şansı olur muydu? Peki Rick ve Morty’lerin sayısı artarsa macera dozu da artar mı? İşte bundan kuşkunuz olmasın.

Etiketler: , , , , ,


Yazar Hakkında

Bilimkurgu Kulübü emektarı. Yalnız bilimkurguyla değil, korku ve çocuk edebiyatıyla da ilgili. Stephen King'in sadık okuyucusu. Ray Bradbury'nin büyük hayranı. 80'lere ait korku filmlerinin tutkunu.