En Heyecanlı Yerinde İptal Edilen 11 Bilimkurgu Dizisi

Aniden iptal edilen diziler, çözülemeyen gizemler ve sonuçlanmayan hikayeler, her dizi hayranı için can sıkıcı. Bununla birlikte, bilimkurgu hayranlarının bu sorunla diğerlerinden daha fazla uğraşması gerekiyor. Meşhur olamadan ya da olgunlaşamadan iptal olmuş bilimkurgu dizileri hakkında onlarca liste var.

Evet, arkadaki sıralardan “Firefly” diye bağırıldığını duyuyoruz. İptal kararları dizide çözülmemiş bir gizem varken verildiğinde ve hayranlar sonucu asla öğrenemeyeceklerini anladığında bu çoğu zaman yaraya tuz basmaktan farksız olur…

Dark Matter

Dizinin yaratıcıları Dark Matter‘ın beş sezon sürmesini planladı. Dizi, yıldız gemisi Raza’nın sevimli ve hafızalarını yitirmiş ekibinin maceralarını takip ediyordu. Ancak, Syfy’in en pahalı dizilerinden biri olan Dark Matter üçüncü sezondan sonra bitirildi.

Ani iptal özellikle can sıkıcıydı, çünkü dizi çok heyecanlı bir noktadayken bitirildi: Galaksi zihin bozucu uzaylılar tarafından istila ediliyordu ve Six, onların giriş noktasını havaya uçurmak için tehlike bölgesine gidiyordu… Ve sonra siyah ekran… Hayranlar asla ne olduğunu öğrenememeye mahkum edildi, ama neyse ki yaratıcılarından biri olan Joseph Mallozzi, şov iptal edilmesine rağmen hayranları neler olacağı konusunda aydınlatmak için elinden geleni yaptı.

Firefly

firefly

Hiç kimse Firefly‘dan bahsetmeden başlığında “iptal” ve” bilimkurgu” geçen bir liste yapamaz. Bilimkurgu hayranlarının değerlisi olan dizi, bir sezon sonunda bitirildi. Yöneticiler reytingleri ve masraf sorunlarını dile getirdi, ancak hayranların kalbinin burukluğu tabii ki geçmedi.

Son bölümün kendisinde çözülmemiş bir gizem olmasa da, dizinin kendisi birçoğunu barındırıyordu. Sezon boyunca, korkunç Reaver, River’ın güçleri, tüm ekip üyeleri arasındaki çözülmemiş ilişkiler ve benzer birçok konuya girilmiş ama bunların hiçbiri tek sezonda açıklanamamıştı. Serinin devam filmi Serenity bu konulardan bazılarını açıklığa kavuşturmaya çalışmasına rağmen, tüm açıklanmamış noktaları çözmesi imkânsızdı. Tutarlı bir şekilde çözülmesi gereken çok fazla şey vardı ve film böyle umut verici bir hikayeyi toparlamaya çalışırken pek çok hayranı yine de tatmin edemedi.

Sliders

Burada listelenen pek çok diziden farklı olarak, Sliders zirvesine ulaşmadan önce bitirilmedi. Dizi baltayı yemeden önce etkileyici beş sezonluk bir performans gösterdi. Ancak bu, sona ermesi hayranları için daha az yıkıcı oldu demek değil. Dizi ciddi, aksiyon dolu, dramatik bir sezon finali yaptı. Kahramanlar alternatif bir dünyadaydı, ama Asıl Dünya’da kaos ve yıkım hakimdi. Rembrandt, insanlığı kurtaracak bir serumu kendine enjekte etti ve girdabın içine girdi. Mark’ın kalanlara olanları anlatmak için kendi görü güçlerini kullanabileceğini söyledi.

Maalesef, Rembrandt girdaba atladıktan sonra, Mark kalp krizi geçirdi ve öldü. Fanlar, Asıl Dünya’ya ve Rembrandt’a ne olduğunu ya da arkadaşlarının onun peşinden gidip gitmediğini asla öğrenemedi.

V (Hem de iki kez)

V, Dünya’ya gelen ve insan derisi giyen kertenkelemsi uzaylıların hikâyesi. İlk başta, bu “ziyaretçiler” dünyalılara aşık olur, hastalıkları iyileştirir, süper yararlıdır. Ancak, nihayetinde hedefleri dünyaya hakim olmaktır. Bu bilimkurgu hikayesi iki kez televizyon ekranlarına geldi ve ikisinde de erken final yaptı. Her seferinde diziler en heyecanlı yerinde aniden bitiverdi. 80’lerdeki dizi, başka bir uzaylı türün imdatlarına yetişeceğini umarak yardım çağrısı gönderen insanlarla sona erdi. Dizinin takipçileri bunun işe yarayıp yaramayacağını ya da daha ilginç şekilde ne tür uzaylıların yardım edeceğini asla bilemedi.

2009 serisinde, dizi ikinci sezonu ile sona erdi. Ziyaretçilerin liderleri Anna, sonunda gezegendeki herkesin zihnini kontrol etmenin bir yolunu buldu. Kendini beğenmiş bir şekilde kazandığını varsayıyordu ve kalan birkaç kahraman kuklalarla dolu bir gezegende neredeyse çaresizdi. Yine hayranlar, insanlığın bu badireyi nasıl atlattığını asla öğrenemedi.

Quantum Leap

Trekky’ler Scott Bakula’yı Atılgan’ın Kaptan Archer’ı olarak tanıyor olabilir, ancak daha yaşlı bilimkurgu hayranları, onu zamanın içine düşen bilim adamı Sam Beckett olarak tanıyor. Beş sezon Sam, zamandan zamana sıçradı, eve dönüş yolunu bulmaya çalıştı. Diğer birçok dizinin aksine, Quantum Leap iptal edildiğini biliyordu, bu yüzden en azından bir final girişimİNde bulundu (çoğu kişiye göre garip ve kafa karıştırıcı olsa da).

Sonunda, Sam kendi doğum tarihine kadar seyahat eder ve bir yabancı ona zaman yolculuğu üzerinde her zaman kontrol sahibi olduğunu (Oz Büyücüsü`ndaki Dorothy Gale gibi) ve evrene yardım etmesi gerektiğini söyler. Sam bundan memnun olur ve zaman içinde seyahat etmeye devam kararı alır. Bu sonla hayranlar sadece Sam’in yolculuğunun gerçek bir sona ulaşmasından mahrum olmakla kalmıyor, aynı zamanda Sam’in o zamana kadar eve gitmek için uğraştıktan sonra birden vazgeçmesi gibi anlamsız bir sonla dizinin bitişine mahkum oluyor.

Terminator: The Sarah Connor Chronicles

Terminator ve Terminator 2 her zaman bilimkurgu sevenlerin göz bebeğiydi, ama daha sonra çekilen klasik uyarlamaların çoğu beğenilmedi. Yani, Sarah Connor Chronicles hariç. Bu Syfy dizisi, ikinci sezonundan sonra bitirilmiş olmasına rağmen bilimkurgu hayranları tarafından sevildi. Ve ikinci sezonun finali harikaydı.

Bazı yanlış anlaşılmalardan sonra, John Connor gelecekteki kahramanlarla ve kendi babası Kyle Reese’le buluştuğu geleceğe ulaşıyor. Ancak kimse onu tanımıyor, annesi ve Cameron ona yardım etmek için orada değiller ve direnişin yörüngesi tamamen değişmiş. Bitmemiş olsa, ne ilginç bir hikaye olacakmış, değil mi?

The Dead Zone

The Dead Zone, 2000’li yılların başlarında, Stephen King’in hikayesine dayanan bir TV dizisiydi. Psişik yeteneklere sahip olarak komadan uyanan Johnny Smith’in maceraları konu alınıyordu. Belirli nesnelerle ya da duyularla etkileşime girdiğinde Johnny Smith’in görüleri başlıyor ve görüler içindeki nesnelerle ve kişilerle etkileşebiliyordu. Daha sonra bu görüleri suçları çözmeye yardım etmek için de kullanıyordu. Dizinin altı sezonluk koşusunun sonunda, Johnny gittikçe daha fazla “oraya” gitmeye başlıyordu.

Altıncı sezon finali hayranlarını ciddi bir boşlukta bıraktı; Johnny ve oğlu, Armageddon’un geldiğini görebiliyordu ve son beklediklerinden daha erken geliyordu. Maalesef dizi yedinci sezon onayını alamadı ve bu yüzden kimse dünyayı kurtarıp kurtaramadıklarını bilemeyecek.

Revolution

V’den sonra, Syfy’nin favori kahramanı Elizabeth Mitchell, yeni bir bilimkurgu dizisi olan Revolution‘da rol aldı. Bu hikaye, eğer teknolojinin ve elektriğin bir şekilde bozulması ve çalışmasının durması halinde, kıtlık, anarşi ve genel bir kıyamet gibi sonuçlara odaklanarak dünyaya neler olabileceğini inceliyordu.

Yine V’ye benzer bir şekilde, dizi yalnızca iki sezon sürdü. İkinci sezon finali, kahramanların uğrunda savaştıkları ve canlarını kaybettikleri enerji hakkındaydı. Son dakikalarda, kahramanlar halklarını kurtarmaya yardımcı olacak yeni bir güç kaynağı bulduklarını düşünüyorlardı… Ve sonra dizi sona erdi; bir kaynak bulup bulmadıklarını kimse göremedi.

Lois & Clark: The New Adventures of Superman

Lois & Clark, Supermen tarihinin klasikleri arasında olmasa da, yayımlandığı tarihte oldukça popüler bir süper kahraman dramasıydı. Ve elbette, aniden heyecanlı bir noktada bitiverdi.

Son dakikalarında, evli Lois ve Clark kapılarına bir bebek bularak, onu büyütmeye karar verdiler. Daha önce beşinci sezon için kontratı yenilenmiş olmasına rağmen, bu sezon hayranlarının seyrettiği son sezon oldu ve diziden bir daha haber çıkmadı. Şimdi, bebek kimdi? Tanıdıkları birinin bebeği miydi? Krypton’un bir başka çocuğu olabileceği teorisi de var, tabii ki. Ama hiç kimse gerçeği bilmiyor.

Heroes

Sıkı bir Heroes hayranıyla konuştuğunuzda ya dizinin ikinci sezondan sonra tat vemediğini ya da ikinci sezondan sonra izlemeyi bıraktığını söyleyecektir. Yazar olarak Bryan Fuller’ın kaybedilmesi, yazarların grevi ve kendilerini çok fazla köşeye sıkıştırmaları yüzünden Heroes, sonunu getiremeyen umut verici bir dizi olarak kaldı. Sezon 1’in şaşırtıcı puanlarına ve harika hikaye anlatıcılığına rağmen, yazarlar ponpon kızı (the cheerleader) kurtardıktan sonra hikayenin devam etmesini sağlayamadı.

Heroes, bir karnavalın olduğu 5. sezona kadar kör topal geldi. Son bölümde, Claire dünyaya güçleri olan insanlar olduğunu kanıtlamak için bir grup insanın önünde dönme dolaptan atladı. Sezon zorlama olmasına rağmen, bu karar ilginçti. Yine de diziyi kurtaracak kadar ilginç olamadı ve dünyanın kahramanlara nasıl tepki verdiğini hiçbir zaman bilemeyeceğiz.

Stargate Universe

stargate-universe

1994 tarihli Stargate filminden aldığı mirası 10 sezonluk galaktik bir destana dönüştüren Stargate SG-1, hiç kuşku yok ki bilimkurgu türünün en başarılı işlerinden biriydi. Yıldız geçitleri sayesinde her bölüm bizlere yepyeni dünyalar, uygarlıklar ve maceralar sunan dizi, beş sezonluk Stargate Atlantis‘e de zemin teşkil etti. Ancak sonra yapımcılar, Stargate hikaye anlatımında radikal bir değişikliğe gitmek istedi ve kabak da Stargate Universe‘ün başında patladı.

Önceki dizilerden farklı olarak, Stargate Universe bir hayli karanlıktı. Kendilerini Dünya’dan çok uzaktaki devasa bir uzay gemisinin içinde bulan ekip, bir yandan gemiyi kontrol etmeye çalışıyor, diğer yandan da hiziplere bölünüp birbiriyle didişiyordu. Tüm bu curcunaya rağmen, içinde bulundukları geminin sıra dışı bir amacı vardı: Büyük Patlama’nın ardındaki zekayı çözmek… Eğer dizi, ekip içi çatışmayı arka plana itip bu gizemli göreve yoğunlaşabilseydi belki de daha uzun yıllar yayında kalacaktı. Ama işler bu şekilde gelişmedi ve ikinci sezonun ardından dizi iptal edildi.

Kaynak

Yazar: Murat Yıldırım

Bilim veTeknik dergisinde popüler bilim yazarlığı ve editörlük yapmışlığım var. Bilimkurgu Kulübü websitesinde yazı yazmaya ve çeviri yapmaya devam ediyorum. Amatör olarak yazdığım hikayelerim yine Bilimkurgu Kulübü websitesinde, Yerli Bilim Kurgu Yükseliyor e-dergiside, Kayıp Rıhtım aylık öykü seçkisi ve Lagari Fanzin'de yayımlandı. Elime geçen, hoşuma giden herşeyi okurum ama özellikle bilimkurgu, fantazi ve korku edebiyatına bayılırım. Eğitim hayatımda yolum Istanbul Atatürk Fen Lisesi, Boğaziçi Üniversitesi, University of Iowa ve University of Ottawa'dan geçti. Şu anda hayatımı ultrahızlı lazer laboratuvarlarında THz bandında foton toplayarak kazanıyorum.

İlginizi Çekebilir

skull island

Skull Island: Dev Canavarlar, Küçük Espriler

İnsanların King Kong‘u, Godzilla‘yı veya King Kong vs. Godzilla‘yı izlemesindeki ana motivasyon, büyük canavarların ortalığı …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et