Çarşamba , 28 Şubat 2024

Dünyalar Savaşı BBC Dizisi Oluyor

H.G. Wells’in bilimkurgu klasiği Dünyalar Savaşı, çok yakında televizyon ekranlarına gelmeye hazırlanıyor. Dizi, romanın radyoda yayımlanıp, dünyanın sonunun gerçekten geldiğini sanan dinleyenleri geniş çaplı bir paniğe sürüklemesinden 80 yıl sonra gösterime girecek. Üç bölümlük bu yeni televizyon uyarlaması Doctor Who’nun bazı bölümlerini de yazan Peter Harness tarafından kaleme alınıyor. Peki, Dünyalar Savaşı ne zaman çıkıyor?

Henüz BBC tarafından dizinin resmi yayın tarihi doğrulanmasa da, 2019 yılı içinde yayına girmesi bekleniyor. Dizi 2017 baharında duyurulmuş ve prodüksiyon 2018 Nisan’ında Liverpool’da yapılan birkaç çekimle başlamıştı. Sosyal önyargıları yok sayıp yeni bir hayata başlamak isteyen George ve Amy karakterlerini, Jurassic World’den tanıdığımız Rafe Spall ile Poldark’ta da izlediğimiz Eleanor Tomlinson canlandıracak. Ayrıca Rupert Graves, George’un kardeşi Frederick ve Robert Carlyle de Ogilvy adlı bir astronom rolünde karşımıza çıkacak.

Hikâye, İngiltere’nin orta yerine ilginç nesnelerin düşmesi ve kuluçkaya yatmasıyla başlıyor. Kısa süre sonra bütün dünya kendini agresif bir uzaylı ordusunun saldırısı altında buluyor. Bilindiği üzere roman, Zaman Makinesi‘yle de tanınan ve sıkça “bilimkurgunun babası” addedilen İngiliz yazar H.G. Wells tarafından 1897 yılında piyasaya sürülmüştü.

Dizinin yönetmeni Craig Viveiros’a göre, BBC uyarlaması orijinal kitaba sadık kalacak. Viverios proje hakkında şunları söylüyor: “H.G. Wells’in ufuk açıcı romanı ekranlara birçok kez uyarlandı, fakat bu uyarlamalar hep günümüz (ve Amerikan) dünyasında geçiyordu. Bu, Londra’da ve Kral Edward döneminde geçen ilk uyarlama. Dizinin yazarı Peter Harness da şunları ekliyor: “Dünyalar Savaşı’nın benim yapmak istediğim versiyonu kitabın tonuna ve ruhuna sadık, ama aynı zamanda günümüz hissini veriyor, şaşırtıcı ve çarpıcı anlarla dolu; bilimkurgu, dönem filmi ve korku türlerinin bir çatışması.”

Dizinin ekrandaki yıldızları da kamera arkasındaki ekibin coşkusunu paylaşıyor. Oyuncu Eleanor Tomlinson, BBC’ye yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Mammoth Screen’in Dünyalar Savaşı uyarlamasında Marslılarla Rafe Spall ile birlikte kapışmak çok zevkli. Craig Viveiros’un işlerine uzun zamandır hayrandım, yani bu dünyayı onun denetiminde yaratıyor olmak gerçekten heyecan verici.”

Hazırlayan: Uğurcan Sakızlı | Kaynak

Yazar: Konuk Yazar

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...

İlginizi Çekebilir

Bilimkurgunun Kadın Neferi: Claudia Black

Oyuncular, meslekleri ve profesyonel tercihleri dolayısıyla her tür filme, yönetmene ve canlandırılacak karaktere eşit mesafede …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et