dominion

Star Trek Devletleri #6: Dominion İmparatorluğu

Dominion İmparatorluğu, Samanyolu Galaksisi’nin Gamma Çeyreği’nde ‘Kurucular’ adında bir grup Changeling tarafından binlerce yıl önce var edilmiştir. Changeling türü, galaksinin Gamma Çeyreği’ndeki Omarion Nebulası’nda bulunan Kurucular Ana Dünyası adındaki bir gezegende yaşar. ‘M’ sınıfı bu gezegen insan yaşamına uygundur. Bir yıldızı olduğu bilinen gezegen hakkında çok fazla bilgi bulunmamaktadır. Changeling türü bu gezegende evrimleşmemiş, binlerce yıl önce Solid’ler adı verilen bir türün zulmünden kaçarak buraya yerleşmişlerdir.

Changeling, bilinen diğer türlerden oldukça farklıdır. En önemli özellikleri şekil değiştirmeleridir. Keza, bu yeteneğe sahip birkaç türden biridir. Haklarında çok fazla bilgi bulunmamaktadır. Hangi gezegende evrimleştikleri bilinmiyor. Birçok farklı çevre koşulunda yaşayabilirler. Nefes almak gibi bir ihtiyaçları yoktur. Sıvı veya katı hale gelebilirler. Genel olarak ‘Büyük Bağlantı’ adı verilen sıvı haldeki gerçek şekilleriyle Kurucular Ana Dünyası’nda yaşarlar. Changeling’ler kendilerine şekil değiştirme yeteneği veren morfogenetik enzimlerden oluşurlar. Her türlü çevreye uyum sağlama yetenekleri vardır. Bir Changeling, Büyük Bağlantı halindeyken kendi varlığını hissedebilir. Toplumlarında hiyerarşik bir düzen bulunur. Öte yandan başka bir canlıyı dış görünüş olarak taklit edebilirler.

Changeling
Changeling türü

‘’Dominion İmparatorluğu 10.000 yıl önceki kuruluşundan bu yana hiçbir savaşta teslim olmamıştır.’’ – Weyoun 8

Dominion İmparatorluğu’nun kuruluş tarihi tam olarak bilinmemektedir. Weyoun 4’ün söylediğine göre devletin kökeni 2.000 yıl öncesine kadar uzanmaktadır. İmparatorluk, Changeling türü tarafından kurulmuştur. Changeling türünden bir grup, kendilerine Kurucular adını vermiş ve o günden bu yana devleti yönetmişlerdir. Devletin kuruluş amacı, Solid’lerin zulmünden kurtulmak ve birleşerek onları kontrol altında tutmaktı. Dominion İmparatorluğu, genetik teknoloji bakımından çok gelişmiştir. Bu sayede kendilerine hizmet etmeleri için Vorta ve Jem’hadar isimlerinde iki tür yaratmışlardır. Savaşı çok aşağılık bir eylem olarak gördüklerinden, kendileri adına savaşmaları için bu iki türü kullanmaktadırlar.

Yaratılmış türlerin diplomatik ve askeri fetihleriyle beraber, Dominion İmparatorluğu’nun sınırları genişlemeye başlamıştır. Öyle ki, 24. yüzyıl itibariyle imparatorluk yüzlerce türü boyunduruğu altına almış durumdadır. 2370 yılında Bajoran Solucan Deliği’nin keşfiyle Dominion, Alfa Çeyreği’ndeki uygarlıklarla temas gerçekleştirmiştir. Daha sonra Yıldız Filosu’nun olası bir Dominion işgali durumunda solucan deliğini yok edeceğini öğrenmeleri üzerine, Alfa Çeyreği devletlerini zayıflatmaya ve yıkmaya yönelik uzun vadeli bir plan devreye sokmuşlardır..

vorta-jemhadar
Vorta ve Jem’hadar bireyleri

Dominion İmparatorluğu birçok farklı savaş gemisi kullanır. Bunlardan en bilinenleri şunlardır:

Jem’hadar Savaş Gemisi: Bu gemi 2370 yılından itibaren kullanılmaya başlanmıştır. Güçlü bir savaş gemisidir. Savunma olarak yansıtıcı kalkan bulundurur. Görünmezlik cihazı yoktur. Saldırı olarak ondan fazla torpido tüpü ve yönlendirilmiş enerji silahına sahiptir. Boyutu kabaca Yıldız Filosu’nun Galaksi Sınıfı gemilerinden 2 kat daha büyüktür. Dört yüzden fazla mürettebat taşır. Gözlemlenmiş hızı Büküm Faktörü 4.7’dir.

Jem’hadar Savaşçısı: Bu gemi sınıfı oldukça küçük boyutlara sahiptir. Genellikle büyük kruvazörlere eşlik etmek veya düşmanı oyalamak amacıyla kullanılırlar. Fakat çok güçlülerdir. Birkaç tanesi bir ana gemiyi yok edebilir. Azami Büküm 9.6 hızında seyahat ederler. Seyir hızları Büküm 5’tir. 12’den fazla mürettebat ve asker taşırlar. Savunma olarak yine klasik yansıtıcı kalkanlara sahiplerdir. Görünmezlik cihazı yoktur. Saldırı olaraksa 3 tane aşamalı polaran ışını barındırırlar. 68.32 metre uzunluğa, 70.02 metre genişliğe ve 18.32 metre yükseliğe sahiplerdir. Kütleleri 2.450 tondur.

Dominion Güçleri, Federasyon İttifakı ile savaş halinde.
Dominion Güçleri, Federasyon İttifakı ile savaş halinde.

”Alfa Çeyreği kaos yüzünden mahvolmuşa benziyor. Oraya biraz düzen gerekli.” Kadın Changeling ve Odo.

Dominion Savaşı: Dominion Savaşı’nın başlangıç nedeni imparatorluğun Alfa Çeyreği türlerini işgal etmek istemesidir. İmparatorluk, Alfa Çeyreği devletleri ile yapılan ilk temastan sonra Federasyon‘un solucan deliğini yok etmek istemesi sonucu uzun vadeli işgal planını devreye sokar ve bunun sonucunda 2 yıl sürecek Dominion Savaşı başlar. İlk sıcak karşılaşma 2373 yılında Jem’hadar gemilerinin DS9 Federasyon istasyonuna saldırmasıyla patlak vermiş ve kısa sürede devasa bir yıldızlararası savaşa dönüşmüştür. Cardassian Birliği’nin ve Breen Konfederasyonu’nun Dominion yanında savaşı girmesi sonucu işgal tehlikesi yaşayan Klingon ve Romulan İmparatorluğu, 2374 yılında Birleşik Gezegenler Federasyonu’yla ittifak kurmuştur.

Dominion birliklerinin çok kalabalık ve güçlü oluşu Federasyon İttifakını zora sokmuştur. Dominion teknoloji bakımından bütün Alfa ve Beta çeyrekleri devletlerinden ileri olsa da, Klingonlar, Romulanlar ve Federasyon’un stratejik hamleleri nedeniyle bu avantajını çok iyi kullanamamıştır. Yine de diğer devletlere çok büyük zarar vermeyi başarmıştır. Dominion, eninde sonunda yenilgiyi kabullenmiş ve Cardassian Prime’a kadar çekilmiştir. Burada Cardassian Prime’yı bombalayıp, birliklerini Gamma Çeyreği’ne çekmiştir. Bu son yenilginin ardından Bajor Antlaşması imzalanmıştır. Savaş sonucunda Cardassian Birliği çöküş dönemine girmiş, Dominion güçleri kalıcı olarak Gamma Çeyreği’ne çekilmiş ve Federasyon-Romulan soğuk savaşı kaldığı yerden devam etmiştir. Dominion bu savaşta çok büyük kayıplar vererek baş gezegenlerini değiştirmek zorunda kalmıştır.

Hazırlayan: Halil Furkan Türkmen

Önceki Sonraki

Yazar: Konuk Yazar

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...

İlginizi Çekebilir

bilim ve bilimkurgu teoride mumkun 5 kavram

Teoride Mümkün Olan 5 Bilimkurgu Kavramı

Bu yaygın bilimkurgu temaları, bir gün birer bilimsel gerçeğe dönüşebilir… Bilimkurgu romanları ve filmleri, çoğu …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et