doctor-who-kapak

Doctor Who’nun 70’lerden Yeni Set Fotoğrafları Ortaya Çıktı

Radio Times Arşivi’ndeki hazineler, Zaman Lordu’nun baş düşmanları olan Master ve Davros hakkında bize biraz daha bilgi veriyor. 60. yıl dönümünü kutlayan Radio Times, Doctor Who ile ilgili ender bulunan bir yayının 3.’sünü hayranlarla buluşturdu. Paylaşılan görseller, bizleri 50 yıl geriye götürerek yeni şeyler keşfetmemizi sağladı.

Tarih 24 Mart 1973, Cumartesi. BBC One, Jon Pertwee‘nin Doktor olarak oynadığı altı bölümlük bir macera olan Frontier in Space‘in beşinci bölümünü yayımladı. Radio Times uzun bir zamandır dördüncü bölümden siyah beyaz pek çok görüntüyü arşivinde barındırıyordu rdu ve bunlar yıllardır medyanın kullanımındaydı. Ancak Radio Times bu kez beşinci bölüme ait çok detaylı ‘yeni’ bir fotoğraf makarası buldu. Radio Times’ın yakın zamanda merhum olan fotoğrafçısı Don Smith’in kişisel koleksiyonuna ait bu siyah beyaz görseller, Master ve Davros hakkında yeni bir perspektif sunuyor.

Frontier in Space uzak bir gelecekte geçiyor ve fotoğraflar, Doktor ve arkadaşı Jo Grant’in (Katy Manning) Dünya ile Draconia arasındaki galaktik bir savaşı (Roger’ın canlandırdığı kötü Master’ın -Roger Delgado bu rolde son kez görülüyor- kışkırttığı bir krizi) engellemeye çalıştığını gösteriyor.

Don Smith, fotoğrafları 1 Kasım 1972 Çarşamba günü Londra’daki BBC Televizyon Merkezi’nde bulunan Studio 3’teki prodüksiyon provaları sırasında çekiyor. Aşağıdaki fotoğraflarda Draconian İmparatoru (John Woodnutt), Draconian Prensi (Peter Birrell), Dünya Başkanı (Vera Fusek) ve General Williams (Michael Hawkins) görülüyor. Küçük ama merak uyandıran bir detay da fotoğraflarla ilk kez ortaya çıkıyor. Emil Keller, Yüce Yargıç, Profesör Thascales gibi sık sık takma adlar kullanan Master’ın, Frontier in Space’te Sirius Four’un İsimsiz Komiseri olarak poz verdiği görülüyor.

Zamanda bir kez daha geri gidiyor ve 48 yıl önce Tom Baker klasiği Genesis of the Daleks‘in BBC One’da ilk kez gösterildiği Mart 1975’e geliyoruz. Radio Times arşivi, daha önce de belirttiğimiz gibi dördüncü bölümden bir dizi fotoğrafı uzun zamandır elinde tutuyordu ve yine yakın zamanda Don Smith’in koleksiyonundan başka bir setin tamamı kurtarıldı. Görmüş olduklarınız 28 Ocak Salı günü Television Centre’daki Studio One’da ikinci bölümün kaydı sırasında çekilmiş.

Fotoğraflar Davros’u (Michael Wisher), Dalek’in prototip silahının ilk kez sergilendiği ‘Ext. Shattered Wall’ setinde gösteriyor. Ne yazık ki makaradan çıkan görsellerde, Elisabeth Sladen’ın canlandırdığı Sarah Jane Smith rolüne dair eser yok. Film makarası, Davros’un bilimcilerinden biri olan Ronson (James Garbutt) ile Doktor’u ve onun yol arkadaşı Harry’yi (Ian Marter) Kaled Sığınağı’nda gösteren kareler içeriyor.

Özellikle Davros’un son fotoğrafı bizi birazcık meraklandırıyor. Zira eldivenli ve makyajlı sağ elinde kablolu küçük bir valf tutuyor. Belki de bu, Wisher’ın Davros’un üçüncü gözünü harekete geçirme yöntemiydi; ne zaman heyecanlansa mavi renkte parlaması gerekiyordu. Ayrıca bu parlamanın nedeni olan valf, prodüksiyon esnasında sık sık arıza vermesiyle de meşhurdu.

Kaynak

Yazar: Serpil Şahin

"Eşek kadar kadın çizgi film mi izlermiş" isyanına cevap olarak doğdum. Radyo ve TV ile başlayan iş hayatı, dergi ile devam etti ve 2006'dan bu yana dijital reklam sektöründe çalışıyorum. Hikaye kitapları (Aşk Yemeği Acılı Sever ve Yakıngörmez) yazdıktan sonra, şimdilerde bir roman üzerine çalışıyorum.

İlginizi Çekebilir

2024 bilimkurgu dizileri

2024 Yılının En Çok Merak Edilen Bilimkurgu Dizileri

2024, pek çok iddialı bilimkurgu dizisinin seyirciyle buluştuğu bir yıl olacak. Popüler roman uyarlamaları giderek …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et