doctor who yol arkadaslari

Doctor Who: Tüm Zamanların En İyi 15 Yol Arkadaşı

Televizyon ya da internete erişimi olan hemen herkes kuşkusuz elli yılı aşkın bir süredir fenomen olan Doctor Who’nun adını duymuştur. Hayranları onu zaten yalnızca “Doktor” diye andığından karakterden “Doctor Who” olarak söz ederseniz alaycı tepkiler alabilirsiniz. Bu “James T. Kirk, Atılgan’ın kaptanı” demek gibi bir şey oluyor, yani malumun ilanı… Yeni sezonu beklerken, serinin arka planda kalmış kahramanları olan bütün o sempatik yol arkadaşlarına biraz sevgi gösterelim dedik.

En sevilen yol arkadaşları listesini yaparken birkaç farklı ölçütü dikkate aldık. Öncelikle, bu karakterlerin serinin tümüne etkisini değerlendirdik. Ardından hayranların favorilerini inceledik, çünkü dizi dinamizmini bu hayranlara borçlu. Son olarak da her karakterin Doktor’la ilişkisini ve uzun vadede Doktor’un yolculuğu üzerinde yarattıkları etkiye eğildik. Yani bu listede ciddi spoiler var, ona göre. Kuşkusuz bu yol arkadaşlarından birçoğunun dokuzuncu Doktor ve sonrasından olduğunu fark edeceksiniz. Bunun nedeni yeni hayranların sayısının müthiş yüksek olması. Ayrıca listede Astrid Peth’e yer ayıramadığımız için peşinen özür dileriz; üzgünüz, Kylie! İşte Screen Rant’in Doctor Who’da Tüm Zamanların En İyi 15 Yol Arkadaşı listesi…

15- Adric

Biz de malumun ilanı ile başlayalım o zaman: Adric bazen kibirli bir tip olabiliyordu. O kadar zekiydi ki, bir kez Usta tarafından süper keskin matematik yeteneği için kaçırılmıştı. Adric TARDIS’e mülteci olarak kaçak bindi. Her şeyi bildiğini sanan ve size ne kadar aptal olduğunuzu söylemek için fırsat kollayan bir tipti. Ama küçümsendiğinde veya kendisine yanlış yapıldığını hissettiğinde izleyicileri oynadığı 40 bölüm boyunca deli eden ağlamaklı bir mızmızlığa bürünürdü. Yine de fazla yüklenmeyelim, kendisi aynı zamanda bugüne kadar dizide izlediğimiz tüm yol arkadaşları arasında açık ara en genciydi.

Ama sonra… Adric öldü. Dizideki uzun süreli yol arkadaşları arasında (dördüncü ve beşinci Doktorlar’a eşlik etmişti) ilk ölen Adric’ti. Bu olay diğer yol arkadaşları, Doktor ve izleyiciler tarafından büyük bir hüzün dalgasıyla karşılandı. Bu nedenle de ilk kez kapanış jeneriğine (Taht Oyunları dizisinin “Kızıl Düğün” bölümünde de olduğu gibi) geleneksel fon müziği eşlik etmiyordu. Adric’sin ölümü şok edici, cesurca ve büyük ölçüde de o lanet Siber Adamlar’ın suçuydu. Bu olay Doktor’un yol arkadaşlarını riske atma biçimini ve genel olarak yol arkadaşı seçimlerini de etkilemişti. Adric huzur içinde yatsın…

14- Leela

Louise Jameson’ın oynadığı Leela karakteri, uzun kariyerinde ünlü olduğu birçok televizyon rolünden biriydi. Leela adını bir türlü öğrenemediğimiz bir gezegendeki Sevateem kabilesinden bir savaşçıydı. Genellikle alışıldık mağara adamı tiplemesiyle hayvan postlarına sarınarak çeşit çeşit silahlar taşıması dizinin hayranları tarafından keyifle izlenirdi. Bazı izleyiciler Leela’nın vücut hatlarını sergilemesinin etkileyici savaş becerilerini gölgede bıraktığı kanısındadır. Bize göre ise kıyafetler hareketleri kısıtlar ve savaşçı bir kadının bununla uğraşacak zamanı yoktur.

Leela’nın en ilginç yönlerinden biri de Tom Baker’ın oynadığı, o zamana kadarki en cin fikirli Doktor’a taban tabana zıt olmasıydı. Doktor hayal gücü geniş, güler yüzlü ve başka kültürlerin geleneklerine saygılı biriydi. Öte yandan Leela ne isterse yapan, hatta hayvanların masada derisini yüzüp yiyen biriydi. Leela hiç beklenmedik biçimde bir Gallifrey’liye aşık olarak K-9 ile birlikte Gallifrey’de kaldı ve böylece diziden ayrıldı. Açıkçası bu hiç hesapta yoktu!

13- Susan Foreman

Susan Foreman’ın anlatıma katkısı Doktor Who’nun hangi ekolünden geldiğinize göre değişir. Ana öykü Doktor’un yol arkadaşı ve biyolojik torunu olduğunu söylüyor. Bir dakika, ne dedik biz? Bu durumda annesi River Song, yani Melodie Pond mu oluyor? Olamaz, çünkü bu durumda birçok zaman akışı birbirine karışır. Yedinci ve dokuzuncu doktorlar, Doktor’un tüm ailesinin Büyük Bölünme sırasında Gallifrey’de öldüğünü söylemişlerdi. Diğer yandan on bir daha sonra bir kez torununu “Akhaten’in Halkalarını” görmeye götürdüğünü anlatmıştı. Gerçek hangisi? Biz de bilmiyoruz. Hatırlarsanız onuncu doktorun da bir yerlerde dolaşıp duran bir çocuğu vardı. Bu nokta cidden çok karışık.

Carole Ann Ford’un oynadığı Susan, birinci sezon boyunca ilk Doktor’a (William Hartnell) eşlik etmiş ve ikinci sezonda da birkaç bölümde görünmüştü. Daha sonra 20. yıldönümü özel bölümünde de yer almıştı. Gallifrey’lilerin çoğu gibi onun da Dalek savaşında öldüğüne inanılsa da, aslında “Doktor’un Günü” bölümünde öğrendiğimiz gibi Gallifrey bir baloncuk içine hapsedildiğinde diğerleriyle birlikte hayatta kalmış olabilir. Ayrıca iki kalbi olan tek yol arkadaşıdır.

12- Wilfred Mott

Wilfred (Bernard Cribbins), Doktor’un yol arkadaşı Donna Noble’ın anne tarafından dedesi olur. Hayranların çok sevdiği bu karakter ne yazık ki istediğimiz kadar çok yer almadı dizide. Kendisiyle ilk önce “Lanetli Yolculuk” bölümünde tanıştık, ardından da Donna onuncu Doktor’la yolculuğundan eve dönerken gördük. Donna, Wilfred’e annesinden daha çok, en azından tehlikede olduğunu ondan saklamayacak kadar güvenir. Wilfred uzayı ve gizemleri sevdiği gibi, son derece de ahlaklı bir karakterdir. Bu yüzden de Doktor’u öz oğlu gibi sevmesi şaşırtıcı değildir.

Wilfred, Usta’nın da yer aldığı birçok büyük hikaye boyunca önemli roller oynar. Ayrıca Martha Jones ve Sarah Jane Smith gibi birçok başka yol arkadaşını da görür. “Zamanın Sonu” bölümündeki olaylar taştan bir heykele dahi gözyaşı döktürdüğünden burada bir kez daha anlatmayacağız. Bu olayın çizgi romandaki alternatif zaman çizgisinde onuncu Doktor’un Wilfred’i reaktörün içinde ölüme terk etmesi korkunç bir durum. Herkesçe malum olduğunu düşündüğümüz nedenlerle kimsenin bunu okumaması gerektiği kanısındayız.

11- Mickey Smith

Mickey Smith’in, tüm yol arkadaşları özellikle de ikincil yol arkadaşları arasındaki en ilginç ve dramatik karakter yolculuğuna sahip olduğunu söylemek yanlış olmaz. Mickey (Noel Clarke) ile ilk kez “Rose” bölümünde tanıştığımızda, sıradan bir kasiyer olan Rose Tyler’ın sıradan ve genç bir erkek arkadaşıdır. Biraz sırnaşık ve sıkıcı olmakla birlikte, iyi bir adam ve iyi bir erkek arkadaştır. Rose’un nereye gittiğini ve ne zaman döneceğini söylemeden ikide bir Doktor’la birlikte şehri terk etmesini gönülden destekler. En sonunda Rose’un onuncu Doktor’a aşık olduğu artık saklanamaz hale gelince de Mickey ve Rose ayrılırlar. Yani, Rose’u kim suçlayabilir?

Mickey onuncu Doktor’la (David Tennant) geçirdiği süre içinde sıradan bir adamdan önce yardımcıya ve sonrasında da yol arkadaşına dönüşür. Ama asıl inanılmaz olan görmediğimiz kısımdır. Onuncu Doktor “Zamanın Sonu” bölümünde eski yol arkadaşları ile yeniden buluştuğunda Mickey’nin UNIT’e katıldığını ve uzaylı tehdidiyle savaşmayı meslek edindiğini görürüz. Dahası da var: Artık Martha Jones ile evlidir! Bu durum dizinin hayranları için şok edici olsa da, aslında oldukça mantıklıdır. Mickey’yi seviyoruz, “teneke bir köpeğin” insan kılığına girmişi olsa bile.

10- K-9

K-9 hakkında söylenecek ne var? Çok şey… Dördüncü Doktor’un hüküm sürdüğü sırada Dr. Marius tarafından yapılmış, beşinci ve onuncu Doktor tarafından kullanılmış ve bir sürümü de Leela ve Sarah Jane gibi bir grup yol arkadaşıyla yolculuk etmiş. K-9 herkesin telefon, bilgisayar, kamera ve tüm internetin bir birleşimini arka cebinde taşımadığı yıllarda izleyicilere muhtemelen daha şaşırtıcı görünmüş olabilir. Ama unutmayın, K-9’un ayrıca bir lazeri, bir çeşit sonik edevatı, kulaklar için sonar şeysi de vardı ve üstelik tüm köpekler gibi sevimli ve sadıktı. Belki de bu sayede Sarah Jane ile bir spin-off dizisinde oynama şansı buldu.

K-9’un yaptığı pek çok şey şaşırtıcı görünse de – ki gerçekten şaşırtıcı – bu mekanik köpeğin birçok modeli olduğunu da unutmayalım. Mark I, Mark II, Mark III (bunlar sırasıyla Sarah Jane, Rose ve onuncu Doktor’u kurtarmak için hayatlarını defa etmişlerdi) ve Mark IV vardı örneğin. Onuncu Doktor’un K-9 sürümü biraz değişikti ve kendi adı veya numarası bulunmuyordu. Ayrıca BBV K-9, BBV K-9 Mark 2 ve gerçek K-9’a düşman olan kötü köpekleri de sayarsak Orthrus da vardı. Ha bir de, K-9 konuşabiliyordu. Bu bir bilgisayar için çok özel bir yetenek olmasa da, bir köpek için inanılmazdı.

9- Amy Pond

Onuncu Doktor gidip de, on birinci Doktor sigara istese kimlik soracağınız bir tip olarak geldiğinde dizinin hayranlarının biraz canı sıkılmıştı. Amelia adında üzgün küçük bir kızla tanışması da müdavimlere pek fazla güven vermedi. Ama tam olarak neyden vazgeçtiğini bile anlamadan nişanlısını Doktor için terk etmesine rağmen birkaç bölüm sonra hepimiz “bekleyen kızı” çok sevdik. Sonuçta tüm zamanların en iyi erkek arkadaşına sahipti. Ayrıca Vincent Van Gogh da Amy’yi sevdi, bu da güzel bir şey.

Amy’nin, Doktor’un öyküsüne en önemli katkısı müstakbel eşi River Song’u dünyaya getirmesi oldu. Ama ayrıca bize eşiyle birlikte gelmiş geçmiş en göz yaşartıcı bölümü de yaşattı. Belki gerçek ölümler bile izleyicileri “Melekler Manhattan’da” bölümündeki gibi açıkça ağlatmamıştır. Bu da Doktor Who’nun önemli bir unsurunu bize hatırlatır: Her bölüme başladığınızda karşınıza “Uzay Gemisindeki Dinozorlar” gibi hafif ve sevimli bir konu çıkabilir. Veya kalbinizi yerinden söken, üzüntüden haykırışınızı ayyuka yükselten bir bölümle de karşılaşabilirsiniz.

8- Rory Williams

Bunu gören okuyucularımız “Rory nasıl Amy’nin önünde olur? Cidden mi? Rory daha çok ikincil bir yol arkadaşı değil mi?” diye sorabilir. Haksız da değiller. Ama Rory (Arthur Darville) ve Auton kopyası Doktor Who evrenindeki en üstün karakterlerden biri. Öncelikle, nişanlısı/eşinin sevgisi için Doktor’la rekabet etme konusunu şaşırtıcı biçimde hiç kafasına takmıyor. Kıskanç ve hafifçe kendine güvensiz olsa da asla yakışıksız davranışlara girmiyor. İkinci olarak da, kendisi Doktor’un kayınpederi olur. Ayrıca Rory sayma şeklinize bağlı olarak 6 ila 11 defa öldü. Bunların çoğu da doğrudan Amy ile ilgili meseleler yüzünden oldu. Ayrıca o Bekleyen Çocuk veya diğer bir deyişle Son Senturyon. Neden mi? Bakalım…

Sevgilisi Pandorica’da hapis kalmışken, Rory yaklaşık 2000 yıl, hatta tam olarak 1,894 yıl boyunca dışarıda ona bekçilik etti. Bu süre boyunca işgalcilerle dövüşüp onları püskürttü, Amy’yi korkunç bir yangından çıkardı ve Roma’nın yıkılışını gördü. Rory yaşamı boyunca yalnızca Amy’yi ve ailesini sevdi. Rory ve Amy’nin diğer çocuğunun Rory’nin babasını (Mark Williams) ziyaret ettiği çekilmemiş sahneyi görmediyseniz mutlaka izlemelisiniz. Mendilinizi hazır edin…

7- Kaptan Jack Harkness

Dizinin hayranları Kaptan Jack’in, Doktor Who’nun gerçek bir yol arkadaşı olup olmadığı konusunda kesin bir karara varmış değil. Hem BBC, hem de Doktor Who Wikia, Kaptan’ın yol arkadaşı olduğu konusunda hemfikirken hayranlar hala neyi tartışıyor bilinmez. Harkness dokuzuncu (Chris Eccleston) ve onuncu Doktor’la birlikte maceralar yaşadı; Rose, Martha, Martha’nın kardeşi, Martha’nın annesi ve tanıştığı hemen her çekici insanla da dostluk kurdu. Jack havalı, maceracı, biseksüelliğin keyfini süren ve daha sonraları da ölümsüzlüğe erişen bir karakter. Aslında Jack Harkness o kadar ölümsüz ki, ileride sönüp gittiğinde dünya üzerinde canlı kalan son varlıklardan biri olduğunu öğreniyoruz: Boe’nun Yüzü desek? Tek başına bu bile muhteşem bir olay.

Ayrıca Jack (Sarah Jane ve K-9’dan sonra) bir spin off dizisine geçen üçüncü Doktor Who karakteri. Torchwood, Doktor Who evreninde geçen ve büyükler için yazılmış çok eğlenceli bir dizi. Buna rağmen, Harkness’ı dokuzuncu ve onuncu doktorlarla beraberken izlemek, Torchwood’u yönetmesini izlemekten çok daha eğlenceli. O dizinin özellikle de üçüncü sezonu hayatınızı mahveder.

6- Dr. Martha (Smith) Jones

En çalışkan yol arkadaşı için bir ödül olsaydı, bunu hak eden kesinlikle Martha Jones (Freema Agyeman) olurdu. Dizinin hayran kitlesi onu Rose’la kıyaslayıp hakkında atıp tutsa da, bu tabii ki haksızlık aslında. Martha’nın Rose ile birçok ortak yanı var: Her ikisinin de sevimsiz anneleri var, ikisi de Doktor’a fena halde çarpılmış durumda ve ikisi de maceracı ruhlu. Ama Martha aynı zamanda bir doktor ve onuncu Doktor’un en unutulmaz, trajik ve hayati serüvenlerini onunla birlikte yaşadı. Ayrıca UNIT’te de zaman geçirdi ve hatta Torchwood’da da yer aldı.

Doktor bir başka kaçak zaman lordu olan Dr. Lazarus’u keşfettiğinde Martha yanındaydı. O adamı hiç anmasak daha iyi olacak. Onuncu Doktor’un, erkek öğrencilerin okuduğu bir okulda öğretmenlik yaptığı yıllarda da Martha yanındaydı ve Doktor’un bir hemşireye aşık olarak umutsuz bir ilişkiye başlamasını izledi. Birinci Dünya Savaşı dönemindeki oldukça tatsız ırkçılığı yaşadı. Ve tabii ki Martha Jones bir yıl boyunca dünyayı dolaşarak Doktor’un öykülerini anlattı, bu da sonunda birçok gezegenin toplu halde kurtuluşunu sağladı, ama bunları kimse anmıyor bile.

5- Sarah Jane Smith

Üçüncü Doktor (Jon Pertwee, Gotham dizisinde Alfred Pennyworth’ü canlandıran Sean Pertwee’nin babası) ile dördüncü, beşinci ve onuncu doktorların arkadaşı olan Sarah Jane Smith’in (Elizabeth Sladen) kendi spin off dizileri olmasa efsane olurdu. Ama spin off’larının çekildiği yetmezmiş gibi, bir de giderken K-9 Mark I’i yanında götürdü. İzleyicilerin birçoğu Sarah Jane’i tüm diğer yol arkadaşlarını değerlendirmemiz için bir ölçüt kabul ederken, daha yeni hayranlar ise bu onurun Rose’a ait olduğunu düşünüyor.

Biz Sarah Jane’in özgeçmişinin daha etkileyici olduğunu düşünüyoruz ve bildiğimiz kadarıyla Doktor’un yanından ayrıldıktan sonra da hayatta başarılı oldu. Bu özellikle etkileyici bir şey, çünkü beşinci Doktor onu bırakıp gittiğinde sanki hemen dönecekmiş gibi bir izlenim yaratmıştı. Ama Sarah Jane onuncu Doktor ile bir araya geldiğinde en az 30 yaş yaşlanmıştı… ve bu bile kazayla gerçekleşmişti. Dizinin hayranları Sarah Jane’i zeki olduğu ve bir sürü Doktor’la birlikte yolculuk yaptığı halde hepsiyle kimyası tuttuğu için seviyorlar. Elizabeth Sladen artık aramızdan ayrılmış olsa da, 2011 yılındaki ölümüne kadar oyunculuk yapmayı ve hayranlık toplamayı sürdürdü.

4- River Song / Melodie Pond

Ne zaman Doktor’un yakınlarında bir yerde “selam tatlım” sözlerini duysanız River Song’un yakınlarda olduğunu anlarsınız. Muhteşem Alex Kingston’un (Amerikalılar kendisini ER/Acil Servis dizisindeki rolünden tanır) canlandırdığı River Song sonunda Doktor’un eşi olacaktır. Ama onun hakkındaki en şaşırtıcı bilgi bu değil tabii. Onuncu, on birinci ve on ikinci doktorlarla maceralar yaşadı, bir gün Savaş Doktoru’yla da tanışıklığı ortaya çıkarsa hiç şaşırmayız. River seyahatleri sırasında hapsedildi, takip edildi ve tehdit edildi. Bir süreliğine Doktor’la ters yönde bir zaman çizgisinde yaşıyordu ve onun hayatı hakkında kendisinden daha fazla bilgiye sahipti; bunun kanıtını da yanındaki dehşetengiz bir defterde taşıyordu.

River Song’un en tuhaf yönü 30’lu yaşların sonuna yakın görünmesi, fakat öte yandan da henüz 20’lerinde görünen Amy ile Rory Williams-Pond’un kızları olması. Ailesi tarafından verilen adı olan Melodie Pond önce bir uzaylı diline, sonra da tekrar İngilizceye tercüme edilince River Song’a dönüşmüş. Hayranlarının onu sevmek için pek çok nedeni var, özellikle de spoiler’lardan hiç hoşlanmaması gibi.

3- Rose Tyler

Doktor Who yeniden başladığında hayranlarının beklediği aynı gösterişsiz tasarım ve zeka parıltıları ile örülü senaryoya sahipti. İlk yol arkadaşı da belli ki dikkatle seçilmişti: Komşu kızı tipine sahip olmakla beraber Sarah Jane kadar güzel, Leela kadar becerikli ve doktora K-9 kadar yardımcı bir karakterdi. Buna bir de capcanlı bir kişilik, berbat bir iş ve dolu dolu şımarıklık ekleyin, işte size Rose Tyler (şimdilerde Penny Dreadful’da izleyebileceğiniz Billie Piper). Rose’un ilgisiz bir erkek arkadaşı ve sürekli aşkı arayan bir annesi var. Bu durumda Rose’un Doktor’a aşık olması da uzun sürmüyor ve aşkı öncesinde ve sonrasında başka hiçbir yol arkadaşına nasip olmayan biçimde karşılık buluyor.

Rose’un en müthiş numarası belki de TARDIS’in kalbine bakıp Kötü Kurt olması. Ayrıca Jack Harkness’a ölümsüzlük kazandırdı ve sayısız hayat kurtardı. Hem Cassandra, hem de Jack Harkness Rose Tyler’ın poposunun güzel olduğu konusunda hemfikirler. Paralel Doktor Rose ile birlikte yaşamak için paralel Dünya’ya (yoksa bu Dünya mıydı?) gittiğinde dizinin dünya çapındaki kadın hayranları kendinden geçmişti.

2- Donna Noble

TARDIS’e nadiren davetsiz konuklar biner, Adric, Donna… aklımıza Doktor’la aynı anda TARDIS’te olan davetsiz başka kimse gelmiyor… Donna, TARDIS’e binmek istememişti, aslında sadece evlenmeye çalışıyordu. Ama iyi ki evlilik tamamına ermemiş, çünkü nişanlısı aslında kötü ruhlu bir örümcek kadının kontrolü altındaymış. Tüh… Onuncu Doktor’la geçirdiği sürede Donna bir aileyi volkandan kurtardı, sırtına bir şey yapıştı, Agatha Christie ile tanıştı ve Ood’ları azat etti.

Yine de en kayda değer başarısı Doktor’un mevcut bilgisinin tümünü zihnine kaydedip sonra da Dalek’leri yok etmek için kullanmasıydı. Çünkü Dalekler’in canı cehenneme! Önceki yaşamının ne kadar sıkıcı olduğunu bildiğimizden Donna’nın hafızasının silindiğini görmek korkunç üzücüydü. Sonunda Donna ve Wilfred Usta’nın yenilmesine yardım ettiler. Onuncu Doktor yaşamının sonunda veda ziyaretlerini yaparken Donna’ya düğün hediyesi olarak yıllar önce ölen babasının parasıyla alınan ve ikramiye çıkacak bir piyango bileti verdi. Donna’nın mutlu bir yaşam sürdüğünü düşünüyoruz.

1- Clara Oswin Oswald

Doktor’un sayısız yol arkadaşının hepsi yaşamını, yolculuklarını ve kurtardığı kişileri etkilediler. Yine de başka bir yol arkadaşının onun gözünde Clara’dan daha önemli olduğunu iddia etmek mümkün değil. Oswin Oswald’la iç paralayıcı “Dalek Akıl Hastanesi” bölümünde tanıştık. Çoğumuz “vay, bu kız harikaymış, yazık ki bir daha göremeyeceğiz” dedik. Meğer “Doktor’un Zamanı” bölümünde çok başarılı bir kurguyla gördüğümüz gibi ta başlangıçtan itibaren tüm doktorlar üzerinde bir etkisi varmış. Evet, buna Savaş Doktoru da dahil. Clara’nın en az iki zaman çizgisinde öldüğünü hatırlatalım, bu açıdan ona Schrodinger’in yol arkadaşı da denebilir.

Clara tüm doktorları tanımanın yanı sıra Kraliçe I. Elizabeth ile de tanıştı. Bir Dalek’in içine girdi, Hanım’ı engelledi ve erkek arkadaşı Danny Pink’in ölümüne tanık oldu, hem de iki kez! Clara kapris çekmeyen, hayat dolu ve sevimli bir yol arkadaşı ve muhtemelen Doktor kadar çok hayat kurtarmıştır.

Peki, sizin favori yol arkadaşınız bu listede kaçıncı oldu? Listemize itirazınız mı var? Yorumlarınızı görmek isteriz…

Hazırlayan: Gamze Özfırat | Kaynak

Yazar: Konuk Yazar

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...

İlginizi Çekebilir

Ncuti Gatwa

Doctor Who’nun Yeni Doktor’u Ncuti Gatwa ile Tanışın

Açılın, o “Doktor”! Yeni Zaman Lordumuz Ncuti Gatwa, bayrağı Jodie Whittaker’dan devralarak 14. Doktor’umuz olacak. …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et