bilimkurgu kulubu

Dizi

Tarih: 16 Aralık 2018 | Yazar: Konuk Yazar

0

Doctor Who Evreninde Türler #8: Sonsuzlar

”Zihinleri boş, bitmiş. Bizden gelecek fikirlere ihtiyaçları var. Onlar için çaresizler.”  5. Doktor

Sonsuzlar, uçsuz bucaksız bir güce sahip olmalarına rağmen sınırlı bir yaratıcılıkları bulunan ve ‘Fani’ diye isimlendirdikleri canlıların düşüncelerini ve duygularını kullanan bir türdür. Faniler, evrendeki herhangi bir galaksinin herhangi bir gezegeninde -hangi dönemde yaşadığı fark etmeksizin- bulunan tüm ölümlü canlılardır.

Nasıl ortaya çıktıkları bilinmese de, haklarında birçok efsane vardır. Efsaneye göre, Akıl Çağı’ndan bir çocuk öldüğünde, günahkâr ruhu Null-Space’de kaybolabilir. Günahkâr Ruh, Null Space’de kaybolduğu zaman bu ruhun fobileri ve kaygıları daha az intikamcı ruhlardan beslenir ve böylece ortaya Sonsuzlar çıkar. Sonsuzlar, Calabi-Yau Uzayı’nda diğer yükselmiş canlılarla birlikte yaşar. Calabi-Yau Uzayı, insanların 6-Kıvrımlı-Diyar’ı tanımlamak için kullandıkları bir terimdir.

5.Doktor ve Sonsuzlar

5.Doktor ve insan formunda bir grup Sonsuz

”Üstün varlıklar aşağıları cezalandırmazlar.” | ”Üstün mü?” | ”Onları sadece kullanırız.”  Striker ve 5.Doktor.

Ahlaksız Sonsuzlar’ın tek bir hayat amaçları vardır: Fanileri kullanarak kendilerini eğlendirmek. Bunu yaparken çeşitli oyunlar oynarlar. Bazen bu oyunlar sırasında tanrı olurlar ve gezegenlerde kıyamet koparırlar. Oyunlar Zamanın Gardiyanları tarafından başlatılmıştır. Sonsuzlar, Zamanın Gardiyanları’na çok büyük bir saygı duyarlar. Ayrıca Gardiyanlar’a “aydınlatan kişiler” derler. Sonsuzlar büyük güçlere sahip canlılardır. 5. Doktor, onları parazit olarak tanımlamıştır. Bunun nedeni, yukarıda da bahsedildiği üzere fanilerin yaratıcılıklarını kullanmalarıdır.

Herhangi bir dönemden, herhangi bir gezegenden, herhangi bir canlıyı alıp kullanabilirler. Zaman yerine sonsuzlukta yaşarlar. Bu yüzdendir ki zamandan etkilenmezler ve yaşlanmazlar. Hatta fanileri zamanda dondurabilme yetenekleri vardır. Bir diğer yetenekleri de fanilerin anılarını kullanarak nesneler yaratabilmeleridir. Telepati yetenekleri bulunur. Dışarıdan her ne kadar sonsuz gibi görünse de yetenekleri sınırlıdır. Örneğin çok uzak mesafelerde bulunan veya kendilerinden güçlü olan canlıların zihinlerini okuyamazlar.

5.Doktor, Tegan ve Sonsuzlar

5.Doktor, Tegan ve bir grup Sonsuz yemek masasında

Sonsuzlar büyük güçlere yoğunlaşabilir ve onları kanalize edebilirler. Kendilerini Siyah Gardiyan’dan gelen gücü kanalize ederlerken gördük. Fakat bu yetenek sadece ve sadece odak noktası varsa kullanılabilir. Bedenden ayrılmış enerji matrisleri olarak var oldukları için yok edilemezler, sadece transfer edilebilirler. Zaman Lordları’na ve bazı diğer türlere benzer şekilde Zamana Duyarlı canlılardır. Trans-Dimentional canlılar oldukları için de istedikleri zaman bir gezegenden diğerine, uzay ve zaman boyunca seyahat edebilirler. Bir başka yetenekleri ise canlıların zihinlerini bulandırmaktır. Örneğin bir canlının davranışlarını etkileyebilir, kendilerini kabul etmelerini sağlayabilir ve daha önce orada olduklarını unutturabilirler.

Herhangi bir doğrudan karşılaşma durumunda, rakibinin gücünden kendisine güç aktarımı yapabilirler. Bazı daha az güçlü Sonsuzlar ise sadece nesneleri yerinden oynatabilir. Ayrıca canlılarının rüyalarına girebilir ve kontrol edebilirler. Genellikle insansı formda olurlar ve istedikleri bireyin görünüşünü alabilirler. Yine kaderi ve alın yazısını kontrol edebildiklerini iddia ederler.

Sonsuz'ların Gemileri

Sonsuzların Enlightenment’ı kazanmak için kullandıkları gemiler

Sonsuzlar’ın tarihleri hakkında çok fazla bilgi bulunmamaktadır. Fakat Carrionite ve Hervoken tarafından, Evrenin Karanlık Zamanlarında Derin Karanlığın içine doğru sürgün edildikleri sanılmaktadır. Eski çağlarda Dünya’yı ziyaret ettikleri için, Dünya üzerinde tanrılar, melekler ve şeytanlar gibi birçok değişik doğaüstü varlık olarak tanınırlar. Bazı Sonsuzlar kendilerinin Gallifrey tanrıları olduklarını iddia etmişlerdir ki bunlar Menti Celesti olarak bilinirlerdi ve kadim Gallifrey’de halk bunlara tapınmıştı. Bu grup içinde Zaman, Acı ve Ölüm de vardır. Fakat bunu tüm Sonsuzlar yapmamıştır. Örneğin bir keresinde Striker isimli bir Sonsuz, 5. Doktor’la karşılaşıp onun zihnini okuyuncaya kadar Zaman Lordları’nı hiç duymadığını söylemiştir.

Ayrıca Zamanın Gardiyanları tarafından düzenlenen bir oyun sırasında da görünmüşlerdir. Bu oyunda ortada Enlightenment isimli bir ödül vardır. Sonsuzlar, dünyanın çeşitli zamanlarından aldıkları yelkenli gemilere ion motorları takarak birbirleri ile mücadeleye girişmişlerdir. Fakat 5. Doktor’un müdahaleleri sayesinde hiçbir Sonsuz ödüle ulaşamamıştır. Son Büyük Zaman Savaşı sırasında evreni terk etmişlerdir.

Hazırlayan: Halil Furkan Türkmen

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayınlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...