bilimkurgu kulubu

Dizi Cardassian Birliğinin Bayrağı

Tarih: 7 Eylül 2016 | Yazar: Konuk Yazar

0

Star Trek Devletleri #4: Cardassian Birliği

Cardassian’lar, Samanyolu Galaksisi’nin Alfa Çeyreği‘nde Cardassian sistemindeki bir gezegen olan Cardassia Prime’da evrimleşmiş bir insansı sürüngen ırktır. Cardassia Prime, M sınıfı bir gezegen olup atmosferin çoğunluğu nitrojen ve oksijenden oluşur. 3 Adet doğal uydusu bulunmaktadır. Bunlardan ikisinin adı ‘Letau’ ve ‘Blind Moon’dur. Diğerinin adı bilinmiyor. Gezegenin nüfusu 7.9 milyadır. Fakat Dominion savaşından sonra nüfus 7 milyara gerilemiştir.

Gezegenin başkenti ‘Lakat’ şehridir. Cardassia Prime doğal kaynaklar bakımından oldukça fakirdir. Gezegende evrimleşen ilk akıllı canlı türü Cardassian’lardır. Yüzeyinin çoğunluğu sularla kaplıdır. Kara parçaları genellikle verimsiz arazilerden oluşmaktadır. Gezegen aynı zamanda Cardassian İmparatorluğunun yönetim merkezidir. Letau isimli doğal uydu, gezegenin yüzeyinden asla görünmemektedir. Cardassia Prime sistemin 6. gezegenidir.

Cardassia Prime ve Bir Cardassian Savaş Kruvazörü.

Cardassia Prime ve Bir Cardassian Savaş Kruvazörü.

Cardassian’ların derileri haki veya gridir. Saçları siyah ya d koyu kahverengidir. Çok az da olsa mavi gözlü Cardassian’lara raslamak mümkündür. Kadınlarında enseden şakaklarına kadar mavi benekler vardır. Cardassian’lar bilinen evrende en uzun yaşayan canlılardır. Fakat tam ömürleri bilinmemektedir. Toplumlarında cinsiyet ayrımı yoktur. Kadın ve erkek her yönden eşittir. Cardassian ırkının eğitim sistemi Alfa ve Beta çeyreklerinde dillere destandır. Cardassian çocukları küçüklükten itibaren fotoğrafik hafıza konusunda sıkı bir eğitimden geçmektedir. Çok büyük miktarlarda bilgiyi akıllarında tutma kapasitesine sahiptirler. Aynı zamanda zihinsel eğitime büyük önem verirler. Bu yüzden Vulcan zihin okuma yöntemleri Cardassian’lar üzerinde işe yaramaz. Çok şüpheci ve kurnaz olarak tanınırlar. Bir Klingon, Cardassianlar hakkında şöyle demiştir:

”Cardassian’ların bir plan içinde planları ve o planın içinde de başka planları vardır ve o planın da sonu bir tuzağa çıkar.”

Ailevi değerlere çok büyük önem verirler. Bir evde neredeyse 4 nesil birlikte yaşarlar, fakat aynı önemi yetimlere göstermezler. Dış görünüş olarak sürüngenimsidirler. Orta kuvvette bir vücuda sahiptirler. Bir insanla teke tek dövüşebilirler, fakat teke tek bir kavgada insanlar gibi bir Klingon karşısında şansları yoktur. Cardassian’lar geçmişte barışçıl ve ruhani bir toplum olarak bilinirler. Ancak gezegenlerindeki kaynakların tükenmesi sonucu ellerindeki her şeyi satmışlar ve yine yetmeyince diğer ırklara saldırarak günümüzdeki hallerine dönüşmüşlerdir. Kanar adlı alkollü içecekleri çok ünlüdür. Birçok yemeklerinde Taspar Yumurtası kullanırlar.

Gul Macet - Bir Cardassian

Bir Cardassian Erkeği. Gul Macet.

Cardassian Birliği (Cardassian İmparatorluğu olarak da anılır), Cardassian ırkının resmi devletidir. Baş gezegeni Cardassia Prime’dır. Dünya tarihi ile 19. yüzyılda kurulmuştur. Cardassian’lar büküm motorunu 19. yüzyılda icat etmişlerdir. Birliğin yasama organı Detapa Konseyi‘dir. Devlet ve hükümet başkanı Birliğin Castellanı’dır. 2385 yılında Birliğin Castellan’ı ‘’Elim Garak’tır’’. Cardassian’ların anadili Cardassianca adında oldukça ilginç bir dildir. Cardassian’lar diğer ırklarla alışveriş yaparken ‘’Drokna’’ adında bir para birimi kullanırlar. Kendi içlerinde ise bazen ‘’Lek’’ bazen de ‘’Drokna’’ kullanırlar.

İmparatorluk Konseyi, Cardassian Prime’daki Lakarian şehrinde bulunur. Konsey Cardassian istihbarat teşkilatı olan ‘’Obsidian Order’ın etkisi altındadır. Devletin askeri gücü Cardassian ordusudur. Federasyon ve Cardassian’ların ilk karşılaşması 22. yüzyılda olmuştur. 2347 yılında Cardassian Birliği, Federasyon topraklarına doğru ilerlemeye başlamıştır. Bazı olaylardan sonra Cardassian İmparatorluğu ve Birleşik Gezegenler Federasyonu arasında bir tampon bölge kurulmuştur. 2372 yılında Cardassian Birliği, Dominion Birliği tarafından işgal edilmiş ve Birliğe katılmıştır.

Cardassianın-Baş-şehri-Lakarian

Cardassian Ordusu, Birliğin birincil savunma gücü konumundadır. Yıldız Filosu, Klingon Savunma Gücü ve Romulan İmparatorluk Filosu’nun karşısında oldukça güçsüz kalmaktadır. Fakat kendi çeyreğindeki en güçlü ordulardan biridir. ‘’Legata’’, Cardassian ordusunun en yüksek rütbesidir. Çok güçlü gemilere sahip olmasalar da güçsüz de sayılmazlar. Cardassian Filosunun en iyi gemi sınıfları ‘’Galor-Sınıfı’’ ve ‘’Hutet-Sınıfı’’ gemilerdir.

Galor-Sınıfı Yıldız Gemisi: Bu gemi Cardassian Filosunun en önemli gemilerinden biridir. Teknolojisi çok gelişmiş olmamakla beraber yeterince iyidir. Standart savaş gemisi konumundadır. 371.88 metre uzunluğa, 192.23 metre genişliğe ve 59 metre yüksekliğe sahiptir. 300’den fazla birlik taşır. Saldırı olarak 8 spiral dalga kesici ve 1 ağır parçalayıcı topu kullanır. Savunma olarak orta güçte bir yansıtıcı kalkanı vardır. İçinde 15 mekik ve savaşçı taşır. Galor ismi Cardassian mitolojisindeki Kapşonlu Savaşçı Galor’dan gelir.

Hutet-Sınıfı Savaş Gemisi: Bu gemi hem savaş için hem de gezegen yüzeyine çıkarma yapmak için kullanılır. Oldukça büyük bir gemidir. 1.640 metre uzunluğa, 1.395 metre tam genişliğe sahiptir. Büküm 9.3 hızına ulaşabilir. Saldırı olarak 8 uzun spiral dalga kesiciy, 3 büyük parçalayıcı dalga topu ve foton torpidoları kullanır. Birincil amaç bir gezegeni işgal etmek için yüzeye asker çıkarmaktır. Savunma olarak klasik yansıtıcı kalkanlar bulundurur. İçinde sınıf 1 ve 2 araçlar taşır. 475 mürettebata sahiptir. 24. yüzyılda kullanılmıştır. Cardassian veri bankasında ağır zırhlı savaş gemisi olarak tanımlanmıştır. İlk olarak 2372 yılında görülmüştür.

Galor-Sınıfı Yıldız Gemisi

Galor-Sınıfı Cardassian Savaş Gemisi.

“Herkesin Obsidian Order’dan korkmak için bir nedeni vardır.” – Enabran Tain.

Obsidian Order, Cardassian Birliği’nin resmi istihbarat ajansıdır. Bu istihbarat ajansı, Romulan’ların istihbarat ajansı olan Tal Shiar’dan bile daha tehlikelidir. 19. yüzyılda Birlik kurulduktan sonra, Detapa Konseyi’nin komutası altında oluşturulmuştur. Merkez Komuta tarafından yönetilir. Enabran Tain, 2373’e kadar 20 yıl boyunca Order’ın liderliğini yapmıştır. Bu örgüt birçok Cardassian’ın kaçırılmasından sorumludur. Örgütün halk üzerinde muazzam bir baskısı ve etkisi vardır. Cardassian halkı örgütün onay vermediği yemeği bile yemez. Obsidian Order’ın ajanları çok mükemmel bir eğitimden geçerler ve yakalandıkları zaman hiçbir sorgu yöntemi ile konuşturulamazlar.

Elim Garak, Iliana Ghemor ve Corbin Entek örgütün bilinen üyelerinden birkaçıdır. Elim Garak aynı zamanda örgütün lideri olan Enabran Tain’in oğludur. Örgüt, ordudan bile daha yüksektedir. Birçok ordu komutanı örgüt tarafından sorgulanmıştır. Dominion savaşı sırasında Tal Shiar ile birlikte gemilerini toplayarak Gamma Çeyreği‘ndeki Dominion’a saldırsalar da çok ağır bir darbe almışlardır. Bu savaşa Omarian Nebulası savaşı adı verilir. 5 Romulan Savaş Kuşu, 15 Cardassian Kruvazörü ve 1 Federasyon gemisi, 150 Jem’hadar gemisi ile çarpışmışlardır. Tüm Romulan ve Cardassian gemileri yok olmuş, sadece Federasyon gemisi sağ kalmıştır. Bu savaş Obsidian Order’ın sonunu getirmiş ve Tal Shiar’ın zayıflamasına neden olmuştur.

Cardassia Prime'ın Bombardıman Sonraki Hali

Dominion Bombardımanından Sonra Cardassia Prime.

Dominion Savaşı ve Cardassian Birliği: Birlik savaş sırasında Federasyon İttifakı yerine Dominion’a katılarak büyük bir hata yapmış ve kendi elleriyle, kendi çöküşünün zeminini oluşturmuştur. Birliğin bu savaşa katılmasının ve Dominion’u seçmesinin en büyük nedeni güç ve toprak kazanma isteğidir. Diğer Alfa ve Beta çeyrekleri devletlerinin karşısında güçlü kalması onu Dominion tarafına itmiştir. Böylece 2373 yılında Dominion saflarında Federasyon İttifakı’na karşı savaşa girmiştir. Fakat bu durum, çöküşünün başlangıcını hazırlamıştır. Birliğin liderlerinin savaşı Dominion’un kazanacağını düşünmeleri sebebiyle verilen kayıplar önemsiz görülmüştür. 2 yıl süren savaş sonunda birçok Cardassian taraf değiştirmiş ve Federasyon ittifakına katılmışlardır.

Ardından Cardassian Kurtuluş Cephesi adı altında bir örgüt kurulmuş ve Federasyon İttifakı’nın yanında Dominion’a karşı savaşa girilmiştir. Dominion’un, Birliği acımazsa yönetmesi, Cardassian’lar aleyhine birçok karar alması ve hatta Cardassian’ları öldürmeye başlaması üzerine, savaşın son yılı olan 2375’te Cardassian İmparatorluğu taraf değiştirip Federasyon İttifakı’na katılmıştır. Savaşın ardından Dominion’un Cardassia Prime’ı bombalaması sonucu 800.000.000 Cardassian sivili hayatını kaybetmiş ve Cardassian İmparatorluğu çöküş evresine girmiştir. Fakat yapılan yardım ve reformlar sonucu Cardassian İmparatorluğu çöküşten kurtulmuş, ancak zaten az olan gücü daha da azalmıştır.

Hazırlayan: Halil Furkan Türkmen

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayınlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...