cigarette-smoking-man-the-xfiles

Büyük Bir Komplocu: Sigara İçen Adam

Sinema tarihinde yaptığı ayak oyunları, çevirdiği entrikalarla ortalığı karıştıran ve insanların başlarına türlü çoraplar ören nice karakter gördük. Ancak özellikle bir tanesi var ki, Senatör Palpatine’i bile çırak çıkarır. Bu komplocu The X-Files dizisindeki Kanser Adam ya da namı diğer Sigara İçen Adam. Kendisi The X-Files dizisindeki en önemli karakterlerden biridir. Dizide ilk kez müdür yardımcısı Skinner’ın ofisinde bir köşede otururken gördüğümüz karaktere aktör William B. Davis tarafından hayat verilmiştir. Sürekli olarak kurgusal Morley marka sigarasından içen, çakmağının üzerinde İngilizce “kimseye güvenme” yazan, Skinner’ın bile yanında çekinerek durduğu, çevresindeki herkesi ve her olayı manipüle ederek kendi davası yararına kullanmasıyla meşhur biri o. Dizinin yaratıcısı Chris Carter, “O The X-Files’ın Darth Vader’ıdır,” demiştir. Ne var ki Darth Vader ile Sigara içen Adam kıyaslandığında, Darth Vader yanında bir çocuk kadar masum ve temiz kalmaktadır.

Gerçek adı C.G.B. Spender olan Sigara İçen Adam, subay düzeyinde bir askerken -hatta henüz sigaraya bile başlamamışken- istihbarat teşkilatı tarafından keşfedilir ve departmana kaydırılır. Zamanla sorunları tespit etmedeki zekâsı ve çözmedeki yeteneği sayesinde giderek daha da gizli görevlere atanmaya başlar. Sonunda iyiden iyiye devletin derinliklerinde, gizli dehlizlerinde önemli görevler alan bir gölge ajana dönüşür. Artık bizatihi Amerikan derin devletinin unsurlarından biri hâline gelmiştir. Dizide gördüğümüz ve “Amerikan Gladyosu” diye de adlandırabileceğimiz Sendika tarafından 1963 yılında Kennedy suikastı ile görevlendirilir. Bu görevi başarıyla yerine getirmesinin ardından derinlerdeki bu Sendika’nın yüzeydeki sözcülüğünü, tetikçiliğini, arabuluculuğunu, kısacası her türlü kirli işini yapan bir üyesine dönüşür.

The X-Files

Dizideki kahramanlarımız Mulder ve Scully ile yollarının kesişmesi, bir uzay gemisinin Dünya’ya düşmesi ile olur. Spender, bu olayı örtbas etmekle ve ortaya çıkacak her türlü kanıtı ve tanığı yok etmekle görevlendirilir. Ajan Mulder da bu olayı araştırmaktadır. Scully, aslında –kendisi bilmese de- Spender’ın ayarlamalarıyla Mulder’ın yanında göreve başlamıştır. Amacı Mulder’ın neyi ne kadar bildiğini öğrenmek ve kendisini yanlış yönlendirerek bu durumun üzerini örtmektir. Ancak zaman içinde olayların akış yönünün değişmesi, planların da değişmesini sağlar.

Sendika, düşen uzay gemisinin geldiği gezegendeki uzaylılar ile işbirliği içindedir. Onların Dünya’ya gelip yerleşmesi için gerekli ayarlamalar yapılmaktadır. Ancak uzaylıların vücutlarında taşıdıkları hastalıklar insanlar için ölümcüldür. Hakeza Dünya’daki hastalıklar da uzaylılar için ölümcüldür. Her iki türün de genetiği üzerinde deneyler yapılmaya başlanır. Mulder’ın uzaylı virüslerine doğuştan bağışık olduğunun öğrenilmesi üzerine, Sendika ve doğal olarak Sigara İçen Adam tamamen Mulder’a yoğunlaşır. Böylece Mulder’ın bu komployu kendilerinin izin verdiği ölçüde parça parça öğrenmesine izin verilir. Amaç Mulder’ı da kendilerinden biri yapmak ve DNA’sı üzerinde çalışmaktır.

Spender, gençliğinde Mulder’ın babası ile bir dönem birlikte çalıştığını fark eder. İlerleyen bölümlerde Mulder, babası sandığı kişinin öz babası olmayabileceğini öğrenir. Manipülasyon ustası olan Sigara İçen Adam, bu durumu da kullanır ve hatta Mulder’ın kendisini babası sanmasını sağlar. Bunu yaparken de bir diğer FBI ajanı Jeffrey Spender’ın Sigara İçen Adam’ın oğlu olduğunu öğreniriz. Jeffrey bizzat babası tarafından öldürülür ve bu olaya şahit olan Mulder’a, “Babana layık bir evlatsın,” der. Mulder, Spender’ın öz babası olduğunu düşünmeye başlar.

Görüldüğü gibi Sigara İçen Adam, davası uğruna kendi evladını bile elleriyle öldürmekten çekinmeyecek derecede cani bir adamdır. Oğlunu İmparator Palpatine’nin elinden kurtarmak için canını feda eden Darth Vader, davası için oğlunu öldüren Sigara İçen Adam’ın yanında zemzem suyuyla yıkanmış gibi kalır. Hatta The X-Files’ın yıllar sonra başlayan 10. ve 11. sezonlarında artık uzaylıların bile arkasından iş çevirdiğini, entrikalarının galaksiler arası bir boyuta ulaştığını görürüz.

Kendisi aynı zamanda başarısız bir roman yazarıdır. Sahip olduğu onca güce rağmen yazdığı hiçbir eseri bir yayınevine beğendirip de bastırmayı başaramamıştır. Ayrıca bir türlü ölmek bilmediğini; roket saldırısından, uzaylıların baskınlarından bile sağ kurtulduğunu belirtmek gerekir. Kelimenin tam anlamıyla başa bela bir karakterdir. Sigara İçen Adam, sinema/dizi tarihinin en iyi yazılmış ve kurgulanmış karakterleri arasında yer alır. The X-Files dizisini tek başına çok başka bir noktaya ve çok üst düzeye taşımıştır.

Son olarak, ilginç bir bilgiyle yazımızı bitirelim: Sigara İçen Adam karakterine hayat veren aktör William B. Davis, gerçek hayatta sigara içen bir insan değildir. Dizideki sahnelerinde nikotin içermeyen ve bağımlılık yapmayan bitkisel sigaralar kullanmıştır.

Yazar: Halil Alpaslan Hamevioğlu

1980 Polatlı doğumluyum. 80'ler ve 90'lar kuşağında yetişmiş bir bireyim. O devrin her bireyi gibi ben de bilimkurguyu video kasetlerden tanıdım. Sonra özel kanallar geldi. Hayal dünyam iyice genişledi. Eh, gerçek yaşamda da dünyanın içinden geçtiği dönüşümü gördüm. Sovyetler'in bitişini, Berlin Duvarı'nın yıkılışını, popüler kültürün tüm dünyayı etkisi altına alışını... Bir gün okulum bitti ve hem gördüklerimi hem de yaşadıklarımı yeni nesillere aktarayım dedim. Öğretim görevlisi oldum. Gazi Üniversitesi’nde başlayan, Başkent Üniversitesi’nde devam eden öğreticiliğimde ülke sınırlarını aştım ve kendimi Amsterdam Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde buldum. Oldum olası yazmayı sevmişimdir. Aşık olduğum bilimkurguyu ve yazma hobimi de burada birleştireyim dedim. Şimdiden iyi okumalar.

İlginizi Çekebilir

Edebiyat ve Sinemada Şehir Efsaneleri

Şehir efsanesi nesilden nesile, kulaktan kulağa aktarılmış, doğruluğu olmayan ya da bir kısmı doğru bile …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et