bilimkurgu kulubu

Dizi stargate kapak

Tarih: 16 Kasım 2021 | Yazar: Almıla İkra Akgül

0

Brad Wright, Yeni Stargate Projesine Dair İpuçları Paylaştı

Son zamanlarda köklü yapımların ekranlara geri dönmesi oldukça revaçta. Star Wars ve Star Trek gibi nostaljik bilimkurgu evrenlerinin ekranlarda yeniden popülarite kazandığı bir dönem, Stargate‘i diriltmek için de harika bir zaman olabilir. 2011’de yayımlanan ve iki sezon süren Stargate Universe‘ün apar topar final yapmasından bu yana TV’de bir Stargate dizisi göremedik. Bilindiği gibi Amazon, kısa bir süre önce MGM’yi satın aldı ve bu da geliştirilmekte olan projelerin akıbetini belirsiz hâle getirdi. Ancak Stargate SG-1’in yapımcılarından Brad Wright, henüz hayallerinden vazgeçmiş değil.

Syfy Wire’a konuşan Wright, aklındaki yeni Stargate dizi projesine dair ipuçları paylaştı. Eğer projesini gerçekleştirebilirse, yeni yapımda Richard Dean Anderson (Jack O’Neill), Amanda Tapping (Samantha Carter) ve Michael Shanks (Daniel Jackson)‘in de yer alacağını belirtiyor. Bununla birlikte, bazı yeni yüzleri de görme şansına erişeceğimizin altını çiziyor. “Yeni projeyi, mevcut evrene bir saygı gösterisi olarak SG-1, Atlantis, Universe çizgisinin devamı olacak şekilde tasarlamaktan yanayım. Yeni bir kahraman mı? Elbette. Ancak eski kahramanları da bir köşeye atamazsınız,” diyor.

Öte yandan Wright, eski hikâye çizgisini tekrar ziyaret etme fikrine sıcak bakmıyor, bunun yerine karakterlerin yeni yönlere ilerlemeleri gerektiği fikrinde. “Bugüne kadar pek çok mitolojiyi işledik, fakat henüz değinilmemiş nice hikâye ve ziyaret edilmemiş nice mekân var. Bunun eğlenceli olacağını düşünüyorum,” diyor. Ayrıca Wright, aklındaki senaryonun diğer Stargate yapımlarından ne kadar farklı olacağıyla ilgili etkileyici bir ayrıntı da paylaşıyor:

“Bence tüm dünyanın Yıldız Geçidi programını öğrenme vakti geldi. Bütün bu teknolojiyi, pandemilerle boğuştuğumuz ve iklim değişikliğinin gerçek bir tehdide dönüştüğü çağımızda dünyadan saklamak yanlış olur. Çünkü birçok sorunun çözümü bu teknolojilerde yatıyor. Bence artık dünyanın, Yıldız Geçidi diye bir şeyin var olduğunu öğrenmesi lazım!”

stargate

Stargate en son bir TV’de yayımlandığında yıl 2011’di ve Yıldız Geçidi Programı uzay gemisi filolarına, hiperuzay motarlarına, çok sayıda uzaylı teknolojisine, ışınlanma halkalarına ve en önemlisi de Asgard’ın miras olarak bıraktığı binlerce yıllık veritabanına sahipti. Bu bilgiler bazı devletlerle paylaşılmış olsa da, halkın henüz hiçbir şeyden haberi yoktu.

Wright daha önce, Jack O’Neill‘ı merkezine alan Stargate: Revolution adlı bir DVD filmi de planlamıştı. Bu filmde insanlık eşiği atlayacak ve Stargate Projesi’nden haberdar olacaktı. Ancak belirsizlikle geçen uzun bir sürecin ardından proje rafa kaldırıldı ve ne yazık ki bu ezber bozan fikir hayata geçirilemedi. Tüm insanlığın artık Yıldız Geçidi’nden, yıldızlararası yolculuktan, ileri teknolojiden, hatta uzaylı türlerden haberdar olduğu dördüncü bir TV dizisi, gerçekten de Stargate evreni için bir dönüm noktası teşkil edebilir.

stargate

Stargate evreni, web dizisi Stargate: Origins‘ı saymazsak on yıldan uzun süredir yayında değil. Buna rağmen Wright, yeni bir Stargate projesine imza atabilmek için uğraşından hiç vazgeçmedi. İlk olarak Ocak 2019’da, Wright’ın MGM ile bir tür yeni Yıldız Geçidi projesi oluşturma konusunda görüşmeler yürüttüğü haberi geldi. 2020’de, nihayet projeyi potansiyel yayın platformlarına sunmaya hazır olduğunu ve hatta MGM için bir pilot bölüm bile yazdığını açıkladı, ancak patlak veren küresel salgınla birlikte tüm film ve televizyon endüstrisi belirsizliğe sürüklendi.

Film ve dizi sektörünün toparlanmaya başladığı ve sonunda yeni Stargate projesinin hayata geçirilebileceği düşünülen bir döneme girilmek üzereydi ki bu sefer de Amazon, Metro-Goldwyn-Mayer’i ve Stargate evreni de dâhil olmak üzere tüm varlıklarını satın aldığını duyurdu. Her ne kadar bu satın alım süreci geliştirilmekte olan projeleri bir süreliğine belirsizliğe itse de, Stargate evreni açısından yeni olasılıkları da beraberinde getirdi. Çünkü Amazon, Stargate gibi dev bir markadan mutlaka yararlanmak isteyecektir. Ancak bunu Wright’ın senaryosuyla mı yapar, yoksa bambaşka isimlerle mi çalışmaya karar verir, işte orası meçhul.

Sonuç olarak Brad Wright’ın planları için hâlâ umut var, ancak bir süre daha beklememiz gerekecek gibi. Wright kendi adına, yeni sahiplerin markaya hayat vermeye çalışırken eskileri gözardı etmeyeceğini umuyor ve üstü kapalı da olsa projede yer almak istediğini belirtiyor. Bakalım Amazon bu çağrıya kulak verecek mi, bunu hep birlikte göreceğiz.

Kaynak

Etiketler: , , , , , ,


Yazar Hakkında

Ay heyecanlandım, bilemedim şimdi!