Brad Wright Yeni Bir Stargate Projesi Olduğunu Doğruladı

Bir yıldan uzun süredir Stargate cephesinde sessizlik hakimdi. Buna rağmen MGM (Metro Goldwin Mayer)‘in yeni bir Stargate projesi fikrinden vazgeçmediğini öğrenmek oldukça sevindirici. SG-1, Atlantis ve Universe dizilerinin yaratıcılarından Brad Wright‘ın en azından son 18 aydır bir Stargate projesi üzerinde çalıştığını biliyoruz. Kendisi, Ocak 2019’da Nerks of The Hub podcastinde MGM ile birlikte bu yönde bir hazırlık içinde olduklarını duyurmuştu. Burada bahsedilenin tam teşekküllü bir televizyon dizisi mi, bir film mi, mini dizi mi, yoksa Stargate Origins bölümlerini takip eden başka bir Web dizisi mi olacağı belli değildi. Fakat bunun ardından MGM, 2019’un sonlarında Stargate Origins’ın yayın mecrası olan ‘Stargate Command‘ adlı platformu kapatma kararı almıştı

Uzun süren sessizlik ve platformun kapanması hayalkırıklığını beslerken, Wright’ın söylediği tek kelime hayranlarına tekrar umut ışığı sundu. Wright’ın, ‘gelecekte yeni bir Stargate yapımı olasılığı‘nı soran bir hayrana cevabı “deniyorum!” oldu. Bu cevap aslında Mart ayındaki başka bir Twitter etkileşimini hatırlattı. Kendisine yeni Stargate yapımlarını kastederek “Sırada ne var?” diyen başka bir hayranı, “Denemediğimden değil” şeklinde cevaplamıştı. Satır aralarını okursak, Wright’ın yeni Stargate projesi planlarının uzun süredir var olduğu fakat birçok engelle yüzleştiği şeklinde bir tahmin yürütebiliriz. Stargate’in ardından Wright, Kanada kökenli Showcase kanalı ile birlikte Travelers isimli 3 sezon devam eden Netflix orjinal etiketli bilimkurgu dizisinin yapımını üstlendi.

Stargate dizilerinin yayın hakları ABD’de halen Amazon Prime ve Hulu‘da. Apple, Kasım 2019’da kendi yayın platformunu kurduğundan beri orjinal içerik peşinde koşuyor ve MGM ile görüşme halinde olduğu bildiriliyor. Ayrıca MGM’nin EPIX ve Comet gibi başka yayın platformları da var. Bunlardan herhangi biri Stargate’in yeni yapımları için uygun ev sahibi olabilir. Bütün bunlara rağmen, bugün yeni Stargate yapımlarının önündeki engelin ne olduğu bilinmiyor. Görünüşe göre masada en azından ‘fikir‘ var. Tıkanmanın ise MGM’den mi, potansiyel bir proje ortağından mı, yoksa henüz ağzından “evet” alınamayan herhangi başka birinden mi kaynaklandığı belli değil.

Elbette bu durum, bazı fikirlerin oluşmasının yıllar sürdüğü, bazılarınınsa hızla yeşil ışık yakılıp kamera start vermeden tekrar söndüğü film ve dizi endüstrisinde nadir bir durum değil. Film yapımı karmaşık ve pahalı bir girişim. Bir prodüksiyonu ilerletmeye karar vermek için hevesli bir adımdan ve yeni Sargate içeriğine aç olan hayran kitlesinin feryatlarını kulak vermekten daha fazlası gerekir. Yalnızca sanat ve stüdyo yönetmenlerinin hazır olması yeterli değil, aynı zamanda finansörlerden, yayıncılardan ve diğer yapım ortaklarından da birtakım taahhütler gerekiyor.

Bütçeyi belirlemek, bir yayın platformuyla anlaşmak, yaratıcı ekibi seçmek, zaman çizelgesini planlamak, oyuncuları derlemek gibi şeyler çoğunlukla duyurudan önce halledilmelidir. Aksaklık bu aşamalardan herhangi birinde olabilir. Ayrıca Koronavirüs salgını nedeniyle film ve televizyon yapımlarının küresel ölçekte sekteye uğraması işleri daha da karmaşıklaştırabilir. Ancak MGM gibi stüdyolar ileriye bakmaya devam ediyor, yavaş yavaş tesisler açılmaya ve yeni projeler duyurulmaya başlandı.

Umulur ki yakında bu yapımlardan biri de insanı diğer gezegenlere götüren halkaların hikayesini anlatmaya devam etsin. En azından Brad Wright hâlâ bunu yapmaya çalışıyor.

Kaynak

Yazar: Almıla İkra Akgül

Ay heyecanlandım, bilemedim şimdi!

İlginizi Çekebilir

stargate universe

Stargate Universe’ten Cevapsız Kalmış 10 Soru

Stargate külliyatının üçüncü TV dizisi Stargate Universe, seleflerinden farklı olarak bir hayli karanlıktı. Kendilerini Dünya’dan …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin