bilimkurgu kulubu

Dizi Star Trek Online. Irk 8472

Tarih: 22 Mart 2017 | Yazar: Konuk Yazar

0

Borg’un Asimile Edemediği Irk: 8472

’’Zayıf yok olacak.’’ – Irk 8472

Star Trek sayesinde hayatımıza birçok ırk girdi. Irk 8472 de bunlardan bir tanesi. Bu ırk birçok farklı yönüyle diğerlerinden ayrılır. Neden onlara Irk 8472 diyoruz? Çünkü bu ırk ile ilk temas Borg tarafından yapıldı. Borg’un her ırkı numaralandırma gibi bir huyu vardır. Bu ırk da bu huydan nasibini almıştır. Fakat Star Trek Online isimli oyunda bir Irk 8472 üyesi, bir Klingon’a kendilerine Undine diye seslenmelerini söylemiştir. Akışkan boşluk adı verilen bir uzaydan gelen bu ırk diğer ırklardan çok farklı özellikler taşır. Biyolojik özellikleri ve gelişmiş organik teknolojileri sayesinde Borg’u bile yenmişlerdir. Borg, ırk 8472’yi ‘biyolojik evrimin zirvesi’ olarak tanımlar.

Yeni ırkları asimile etmek amacıyla yeni yerler keşfeden Borg, ırk 8472 ile 2373 yılında akışkan uzaya giriş yaparak ilk teması kurdu ve asimilasyon işlemlerine başladı. Ancak ırk 8472, asimilasyon işlemine bağışıklık kazandı. Ayrıca Borg’un kendi bölgelerine girmesini de bir savaş nedeni olarak görüp karşı atağa geçti. Seven Of Nine’a göre ırk 8472, ‘’Borg’a karşı gerçek direniş gösteren’’ ilk ırktı. Üstün biyolojik teknolojileriyle ırk 8472, çok sayıda Borg Drone’unu, gemilerini ve gezegenlerini yok etti. Irk 8472’nin asimilasyona olan bağışıklığı üstün teknoloji ile birleşince, Borg’u harap etmelerini ve neredeyse yok etmelerini sağladı. Savaş sürerken, tesadüfen Federasyon Yıldız Gemisi Voyager ile ırk 8472 arasında da bir temas yaşandı.

Irk 8472'nin bazı üyeleri.

Irk 8472’nin bazı üyeleri.

Yaşanılan bu ilk temastan sonra Voyager mürettebatı, Irk 8472’in yalnızca Borg’u değil, galaksideki tüm ırkları yok etmek istediklerine inanmaya başladı. Kaptan Kathryn Janeway, Irk 8472’yi durdurmak için Borg ile ittifak kurmaya ve gemisini Borg uzayına sokmaya karar verdi. Nanoproblar içeren savaş başlıkları ile donatılmış Voyager, akışkan uzayda birkaç biyo-gemiyi yok etti. Ayrıca normal uzaya döndükten sonra da birçok biyo-gemi daha bozguna uğrattı. Bu karşılaşma, ırk 8472’yi korkuttu ve akışkan uzaya geri dönmeye zorladı. Hem Voyager hem de Borg, bu ümitsiz ittifak ile kendilerini ırk 8472’den korumayı geçici bir süreliğine de olsa başardılar.

Irk 8472’nin bir üyesi bu geri çekilme sırasında normal uzayda kaldı ve birkaç ay boyunca bir grup Hirogen avcısı tarafından acımazsızca izlendi. Bu birey, daha sonra Voyager mürettebatı tarafından kurtarıldı. Kaptan Janeway, bu bireyi akışkan uzaya götürmek istedi. Fakat Seven Of Nine, akışkan uzaya bir kapı açılmasına sert şekilde karşı çıktı. Kısa bir süre sonra, Seven Of Nine bu bireyi bir Hirogen savaş gemisine ışınlama fırsatı buldu. Yaşanan bu olaylardan sonra Borg, Beta çeyreğinde bulunan akışkan alana sahip bölgede devriye gezmeye devam etti. Axum, 2377’de Unimatrix Zero’dan kurtulduktan sonra, ırk 8472 ile temas kuracağını söyledi.

USS Voyager.

USS Voyager.

Irk 8472 yaklaşık 3 metre boyunda ve 3 ayaklı bir ırktır. Göz bebekleri haç şeklindedir. Bariz bir ağızları, burun delikleri ve kulakları yoktur. Fiziksel olarak çok güçlüdürler. Gemi gövdelerini kolay bir şekilde delebilirler. Hayatta kalmak için oksijene veya herhangi bir atmosfere ihtiyaç duymazlar. Yer çekimi olmadan yürüyebilirler. Yüzeylere tutunabilme yetenekleri de vardır. Voyager, akışkan uzayda herhangi bir gök cismi veya buna benzer bir şey tespit edememesine rağmen, ırk 8472’nin anatomisi yerli çevrelerde yürümek için gerekli sistemlere sahiptir. Irk 8472’nin her bir hücresi, insan hücresinin 100 katından daha fazla DNA içerir.

Ayrıca DNA’ları üçlü sarmal yapıdadır ve Federasyon tarafından bilinen tüm diğer yaşam formlarından çok daha yoğun şekilde kodlanmıştır. Irk 8472 kimyasal, biyolojik ve teknolojik olan herhangi bir yabancı maddeyi derhal yok edebilen olağanüstü güçlü bir bağışıklık sistemine sahiptir. Bu, onları Borg asimilasyonuna karşı bağışık hale getirmiştir. Eğer ırk 8472’nin hücreleri başka bir yaşam biçimine sokulursa, hızla çoğalmaya başlar ve değişen hücreler anında yok edilip yerlerini yeni ırk 8472 hücreleri alır. Irk 8472’nin kanı, DNA ve polyfluidic bileşiklerden oluşur.

Biyo-gemiler ve enerji odaklı gemi beraber çalışırken

Biyo-gemiler ve enerji odaklı gemi beraber çalışırken.

Umutsuz durumlarda, kan akışına hücresel bir toksin bırakarak intihar edebilirler. Irk 8472, neredeyse tüm teknolojilere karşı dirençlidir. Vücutları, sensörleri bloke eden ve ışınlama kilidini engelleyen bir biyo-elektrik alanı yaratabilme kapasitesine sahiptir. Güç alanlarına nüfuz edebilirler ve çoğu diğer yaşam formları için ölümcül olabilecek silah ateşi miktarlarına dayanabilirler. Ölüm noktasına yaklaştıklarında bile kendilerini yenileyebilirler. Kendi cinslerinde, ırk 8472 sadece telepati yoluyla iletişim kurar. Ocampa ve Vulcan gibi diğer telepatik türlerle zihinsel temas başlatabilirler, ancak alıcı bu tür bir veriyi almakta ve anlamakta güçlük çeker. Irk 8472 uyumaz.

Akışkan uzayın tek sakinleri olan ırk 8472, diğer türlere karşı aşırı derecede düşmandır. Diğer tüm yaşam biçimlerini saf olmayan, zayıf ve genetik bütünlüğe tehdit olarak görürler. Kendi uzayını kirleten Borg’a cevap olarak, tüm Samanyolu galaksisini boşaltmayı amaçlamışlardır. Son derece gelişmiş bir organik teknoloji kullanırlar. Biyo-gemileri kendileri ile aynı biyolojik materyallerden oluşur. Bu sayede gemileri, teknolojiye karşı direnç ve modifiye nanoproblara karşı güç kazanır. Enerji odaklı bir gemi ile birlikte çalışan 8 biyo-gemi bir gezegeni yok etmek için yeterli ateş gücüne sahiptir.

Bir grup biyo-gemi

Bir grup biyo-gemi.

Irk 8472’nin kullandığı biyo-gemiler çok güçlüdür. Gemileri ve ırkın üyeleri aynı yapıyı paylaşırlar. Her bir biyo-gemi sadece bir tane mürettebat taşır. Bu bir mürettebat ise pilotluk görevini yapar. Biyo-gemiler, Borg yıldız gemilerini bile kolaylıkla yok edebilecek derecede güçlü bir enerji ışını silahıyla donatılmıştır. Tıpkı ırk 8472’nin üyeleri gibi gemileri de Borg asimilasyonuna karşı bağışıktır. Bir biyo-geminin gövdesi geleneksel silahlara karşı dirençlidir. Ayrıca, sensör ve çekici ışınları da geri yansıtma kapasitesine sahiptir. Biyo-gemiler, muhtemelen enerji kaynağı olarak kullanılan elektrodinamik sıvıyı taşıyan damar benzeri kanallar içerir. Bir biyo-geminin içindeki duvarlar ve zemin et gibi görünür. Bir EPS sistemi yerine örümcek ağına benzer bir materyal kullanılırlar.

Yapısal destekler kemikten oluşur. Geminin bilgisayarları sinir sistemine benzer ve nöropeptitler kullanır. Büküm hızına çıkabilen biyo-gemiler, tıpkı akışkan uzayda tam olarak çalıştıkları gibi normal uzayda da düzgün ve tam fonksiyonel bir şekilde çalışırlar. Ayrıca bir gemi normal uzaydan akışkan uzaya girdiğinde oluşan basınç dalgalarını algılamak için gerekli sensörler ile donatılmıştır. Bu gemilerden 8 tanesi bir araya gelip, enerji odaklı bir gemiye enerjilerini yansıtıp bir gezegeni yok etme yeteneğine de sahiptir. Borg, akışkan uzaya girdiğinde, bu direniş yüzünden geri çekildi. Bu gemilere karşı savunma, modifiye Borg nanoprobları şeklinde Voyager mürettebatı tarafından bulundu.

Hazırlayan: Halil Furkan Türkmen

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayınlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...