bilimkurgu kulubu

Dizi the-mandalorian-boba-fett

Tarih: 16 Aralık 2020 | Yazar: Erkam Ali Dönmez

0

Boba Fett, The Mandalorian’da Kaç Yaşında?

Boba Fett geri döndü, hem de ne geri dönmek! The Mandalorian‘ın 2. sezon prömiyerinde kısa bir süre görülmesinin ardından akıllarda bir soru işareti kaldıysa bile, 6. bölüm sonrası artık her şey ortada: Meşhur Star Wars kelle avcımız biraz daha stormtrooper tepelemek için geri geldi. Peki Boba Fett, The Mandalorian’da kaç yaşında? Bunun cevabı sizi biraz şaşırtabilir.

The Mandalorian’ın “Trajedi” adlı 14. bölümünde Din Djarin ve Grogu, Tython’a gelirler ancak yalnız değillerdir. Çok geçmeden gezegene bir başka ünlü Star Wars uzay gemisinin, Slave 1’in geldiğini görürüz. İçinden kim mi çıkar? Boba Fett ve Fennec Shand… Kısa ve gergin bir diyaloğun ardından İmparatorluk çıkagelir ve üçlü kiralık katillerimiz Bebek Yoda’yı korumak için harekete geçer. Uzun sözün kısası, işler pek yolunda gitmez ama sağlam Boba Fett aksiyonu izlemiş oluruz. Kırışıklıklar içindeki yüzünden beklenmeyecek derecede çeviktir, bir Tusken gaderffii’si olan sıra dışı silahıyla harikalar yaratmaktadır ve niyeyse stormtrooper’lardan da nefret ediyor gibi görünmektedir.

Peki Boba Fett bu dönemde kaç yaşında? Gelin hızlı bir hesap yapalım.

Bu soruyu cevaplayabilmek için önce dizinin geçtiği zamanı bilmemiz gerekiyor. The Mandalorian 1. sezonu, Return of the Jedi‘da İmparatorluk’un düşüşünün beş yıl sonrasında geçiyor. Net olarak söylemek gerekirse 9 YSS (Yavin Savaşı’ndan Sonra, yani A New Hope’ta ilk Ölüm Yıldızı’nın yok edilmesi) yılında. The Mandalorian’ın 2. sezonu ise 1. sezon finalinden kısa bir süre sonra başlıyor. Yani bu bölümde en az 10 YSS yılında olmalıyız. Boba Fett’in ise 32 YSÖ (Yavin Savaşı’ndan Önce) yılında Kamino gezegeninde doğduğunu biliyoruz. Yine net olursak, The Phantom Menace‘taki olayların yaşandığı sıralarda, bir klonlama laboratuvarında Jango Fett‘in DNA’sı kullanılarak üretilmişti. Fakat hızla yaşlanmış ve klon trooper’lara dönüşmüş olan diğer Jango klonlarının aksine, Boba normal bir insan hızında yaşlanacak şekilde özel olarak programlanmıştı (Bir yerde Jango’nun oğlu sayılırdı yani).

Bu da demek oluyor ki The Mandalorian’da, Boba Fett 40’lı yaşlarının başlarında olmalı. İki sezon arasında ne kadar süre geçtiğine bağlı olarak, 41 veya 42 yaşında diyebiliriz. Dizideki görünüşü göz önüne alındığında bu kimilerine şaşırtıcı gelebilir. Fakat unutulmamalı ki, Boba’yı en son bir Sarlacc çukuruna düşerken görmüştük. Bazı ufak ipuçları olsa da oradan nasıl kaçtığını, kaçmasının ne kadar zaman aldığını kesin olarak bilmiyoruz. Bu kaçış belli ki onda bazı izler bırakmış. Elbette, nihayetinde bir klon olduğundan, Boba Fett hâlâ normal bir insana göre biraz daha hızlı yaşlanmakta. The Mandalorian’daki görüntüsünün altında yatan açıklama bu olabilir, tabii dövüş yeteneklerine bakarsak önünde sağlıklı uzun yıllarının olduğu da apaçık.

Peki Boba Fett’in Yaşı Neden Önemli?

Aslında hiç de önemli olmamalı, ancak Star Wars’un orta yaşlı karakterlere sanki yüzyıllardır var olan kadim yaratıklarmış gibi davrandığını da biliyoruz. Örneğin Luke Skywalker, The Last Jedi’da yalnızca 53 yaşındaydı ama filmde sanki fazla meditasyon yapmaktan ölen ihtiyar bir bunak gibi resmedildi. Daha geri gidersek, Obi-Wan da A New Hope’ta daha 59 yaşındaydı ama bundan bir yirmi yıl daha yaşlıymış gibi görünüyordu.

Bu yüzden, The Mandalorian’ın fiziksel olarak zirvede oldukları yaşı geride bırakmış karakterlere de gereken önemi gösterdiğini bilmek güzel. Bunun başka bir örneğini de bu sezonun daha önceki bölümlerinde Bo-Katan ile ve 13. Bölüm’de orta yaşa ulaşmış Ahsoka Tano‘da gördük tabii ama, Boba Fett’in geri dönüşüyle üstünde düşünülmüş bir detay olduğunun kesinleşmesi içimizi rahatlattı. Star Wars’tan artık bu tavrı hep bekleyebiliriz sanırız.

Kaynak

Etiketler: , , , , , ,


Yazar Hakkında

Oyun sever, oyun oynar, oyun çevirir, oyun yapar.