bilimkurgu kulubu

Dizi blood drive

Tarih: 20 Temmuz 2017 | Yazar: Konuk Yazar

0

Kült Olmaya Aday Bir Dizi: Blood Drive

B sınıfı bir istismar sineması örneği, grindhouse, post-apokaliptik distopya türlerindeki Blood Drive, her mideye uymayacak bir saçmalıkta olduğu kadar sezonun sürprizidir de; saçma ama bir o kadar da eğlenceli. Her bölümü farklı senarist ve yönetmenler tarafından hazırlanan dizinin günümüz itibariyle SyFy‘da 7. bölümü yayınlanmış durumda.

Dizimizin ana konusu geleceğin mahvolmuş Amerika’sında, yakıt olarak kan kullanan arabalarla yapılan bir yarış. Yarışmacıların psikopat olduklarını ve kanı da yolda buldukları kurbanlardan aldıklarını söylemek lazım. Depremler sonucu ABD’nin ortasında Scar adı verilen bir yarık oluşmuş. Heart Enterprises şirketi ise Scar sayesinde her şeye hükmetmekte.

blood drive

Ana kahramanlarımız, hükümet gibi kadın diye tabir edebileceğimiz Grace ve onun yarış partneri olmak zorunda olan kaslı polis Arthur. Arthur döneme pek uygun olmayan, dürüst ve biraz da saf bir polis memuru. Zira dönemin polisleri şiddette çığır açmış durumda ve topladıkları dişler onlar için övünç kaynağı. Zaten polis teşkilatı Heart adlı yarışmanın da organizatörü olan kötülük şirketine bağlı. Heart Enterprises, bu anlamda Resident Evil’daki Umberella şirketini andırıyor.

Her bir bölüm, bilimkurgu ve korku sinemasının bir türüne selam çakıyor: yamyamlar, mutantlar, manyak tarikatlar, delilerin ele geçirdiği tımarhane, insanları çıldırtan şekerler, manyak reklamlar, tehlikeli robotlar, tehlikeli uyuşturucular… Dizi her ne kadar absürt ve kendini ciddiye almıyor görünse de ardında büyük yaratıcılık ve emek var. Seyrederken seks, kan ve vahşete doymak mümkün; zira kadınlar ateş parçası, erkekler yapılı ve bolca insan parçalanıyor.

blood drive

Diziden bazı karakterlere gelirsek:

Julian Slink: Heart’a bağlı kan yarışının organizatörü, tam bir manyak. Canlandıran Colin Cunningham bu zamana kadar fazla dikkat çekmemiş vasat bir aktör ama Blood Drive’da etkileyici sesi, mimikleri ve manyaklıklarıyla şov yapıyor.

Grace D’argento: Dizinin femme fatalesi. Soyadıyla kült korku filmlerinin yönetmeni Dario Argento’ya selam çakılmış. İspanya doğumlu oyuncumuz göz zevkimize cömertçe hitap ediyor.

Aki: Heart şirketine bağlı, ne yapacağı belli olmayan manyak bir robot. Malta doğumlu, garip fakat güzel tipiyle dikkat çeken Marama Corlett tarafından canlandırılıyor.

Hazırlayan: Orkun Uçar

Etiketler: , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayınlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...