bilimkurgu kulubu

Dizi

Tarih: 25 Mayıs 2015 | Yazar: İsmail Yamanol

0

Bir Güzel Cylon: Number Six

Kuşkusuz Number Six, dilllere destan güzelliğiyle Battlestar Galactica‘nın en öne çıkan Cylon modellerinden biri. Kanadalı aktris Tricia Helfer tarafından canlandırılan bu karakter, aynı zamanda bir femme fatale olarak insan ırkına en büyük zararı vermiştir. İsmi, bir zamanların meşhur dizisi The Prisoner‘daki Number Six’e bir göndermedir. Dizi boyunca her biri ayrı karaktere sahip pek çok Number Six kopyası ile karşılaşırız. Bu kopyalardan üzerinde en çok durulanı Caprica Six‘dir.

Kendisi için insan soykırımının Gaius Baltar‘la birlikte baş sebebi demek yanlış olmayacaktır. Kadınlar konusunda zaten çok büyük zaafı olan Gaius Baltar, karşısına yazılım uzmanı olarak çıkan bu çok güzel, çekici ve zeki kadının cazibesine dayanamamış ve sonunda ona Savunma Bakanlığı’nın erişim kodlarını vermiştir. Elbette onun bu hatası, insanlığı yıkıma sürüklemekte gecikmemiştir. Cylon saldırısından çok kısa bir süre önce Caprica Six, Baltar’a kimliğini açıklamış ve gelen patlama öncesi vücudunu ona siper etmiştir. Sonrasında tekrar dirildiğinde büyük bir Cylon kahramanı olarak adlandırılmış ama bu görev, onda büyük değişiklikler yaratmıştır.

bsg_epguide_s03_e06_01_web

Tıpkı bir çok bölümde görebileceğimiz gibi nasıl Gaius Baltar’ın hayali bir Number Six’i varsa, Caprica Six de hayali bir Gaius görüntüsüne sahip olmuştur. İlerleyen zamanda yaptığı soykırımı sorgulamaya başlayan ve yedilinin önde gelen liderlerinden D’anna Biers, yani Number Three‘ye karşı çıkan Caprica Six; insan ırkının kaderine terk edilmesi gerektiğini düşünmeye başlamıştır. Buna rağmen sonraki süreçte kendisini New Caprica‘daki Cylon istilasının başında görürüz. Burada Gaius Baltar’la tekrar başlayan ilişkisi, Baltar’ın da cylonlarla birlikte kaçmasıyla sürmüştür.

tricia-helfer-hd-wallpaper_

Caprica Six, tıpkı diğer kopyaları gibi en dindar ve tek tanrının planlarına bağlı karakterlerden biri olarak dikkat çeker. Özellikle de tek tanrının bir sonraki jenerasyonuna büyük bir inanç duymaktadır. Karl Agathon ve Aharon Agathon‘un çocukları Hera Agathon da bunun bir parçasıdır. Hera’nın sağlığını korumak için Sharon Agathon’a, ırkına ihanet pahasına yardım etmiş ve insanlara “teslim” olarak uzunca bir süre hücre mahkumiyetini göze almıştır.

Bu modelin en önemli özelliğinden biri de gerçekten sevilmeye muhtaçlığıdır. İki yüzlü ve zayıf olmasına karşın belki de Gaius Baltar’a bağımlılığının sebebi de bu açlığıdır. Ancak hücrede geçirdiği zaman sırasında Saul Tigh ile yolları kesişmiş, Saul Tigh ne kadar başlarda Six’e kötü davranıp, dediklerini dinlemese de zamanla aralarında bir bağ oluşmuştur. Nitekim Dr. Cottle‘ın muayenesi sonucunda Saul Tigh’dan hamile kaldığı da ortaya çıkmıştır.

Tricia-Helfer-Battlestar-Galactica-Widescreen-Wallpaper-2

Daha önce de belirtildiği gibi Number Six’in pek çok kopyası vardır. En dikkat çekenleri ise: Shelly Godfrey (Bir fotoğrafla Baltar’a hainlik suçlamasında bulunmuştur), Gina Inviere (Yazılım mühendisi olarak Pegasus‘a sızmayı başarmış; ama sonrasında yakayı ele vermiştir), Natalie (Son Beşli arayışında olan ve Cylon iç savaşını başlatan kopyalardan biridir) isimli kopyalardır. Bu kadar çok karakter olmasına karşın aslında dizi boyunca başka Six modelleri de gördük. Diğer modellerde görülmeyen şekilde bu kopyaların saç renkleri de farklı olabilmektedir.

Etiketler: , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Amatör bir düş gezgini ve saplantılı bir bilimkurgu hayranı. Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstelendiği Bilimkurgu Kulübü'nde at koşturmayı sürdürüyor. Daha mutlu, daha yaşanası ve daha özgür bir gelecek için…