Bir Güzel Cylon: Number Six

Kuşkusuz Number Six, dilllere destan güzelliğiyle Battlestar Galactica‘nın en öne çıkan Cylon modellerinden biridir. Kanadalı aktris Tricia Helfer tarafından canlandırılan karakter, aynı zamanda bir femme fatale olarak insanlığa en büyük zararı vermiştir. İsmi, 60’ların ünlü dizisi The Prisoner‘daki Number Six’e bir göndermedir. Dizi boyunca her biri ayrı karaktere sahip pek çok Number Six kopyası ile karşılaşırız. Bu kopyalardan üzerinde en çok durulanı ise Caprica Six‘dir.

Kendisi için insan soykırımının Gaius Baltar‘la birlikte baş müsebbibi demek yanlış olmayacaktır. Kadınlar konusundaki zaafı ile tanınan Gaius Baltar, karşısına yazılım uzmanı olarak çıkan bu güzel, çekici ve zeki kadının cazibesine dayanamamış ve sonunda ona Savunma Bakanlığı’nın erişim kodlarını vermiştir. Elbette onun bu hatası insanlığı yıkıma sürüklemekte gecikmemiştir. Cylon saldırısından kısa bir süre önce Caprica Six, Baltar’a kimliğini açıklamış ve gelen patlama öncesi vücudunu ona siper etmiştir. Sonrasında tekrar dirildiğinde büyük bir Cylon kahramanı olarak adlandırılmış, ama bu görev onda büyük değişiklikler yaratmıştır.

bsg_epguide_s03_e06_01_web

Tıpkı birçok bölümde görebileceğimiz gibi nasıl Gaius Baltar’ın hayali bir Number Six’i varsa, Caprica Six de hayali bir Gaius görüntüsüne sahip olmuştur.

İlerleyen zamanda yaptığı soykırımı sorgulamaya başlayan ve yedilinin önde gelen liderlerinden D’anna Biers‘e, yani Number Three‘ye karşı çıkan Caprica Six, insanların kaderine terk edilmesi gerektiğini düşünmeye başlamıştır. Buna rağmen sonraki süreçte kendisini New Caprica‘daki Cylon istilasının başında görürüz. Burada Gaius Baltar’la tekrar başlayan ilişkisi, Baltar’ın da Cylonlarla birlikte kaçmasıyla sürmüştür.

tricia-helfer-hd-wallpaper_

Caprica Six, tıpkı diğer kopyaları gibi dindar ve tek tanrının planlarına bağlı biri olarak dikkat çeker. Özellikle tek tanrının bir sonraki jenerasyonuna büyük bir inanç duymaktadır. Ona göre Karl ve Aharon Agathon‘ın çocukları Hera Agathon da bu planın bir parçasıdır. Hera’nın sağlığını korumak için kendi türüne ihanet pahasına da olsa Sharon Agathon’a yardım etmiş ve insanlara “teslim” olarak uzunca bir süre hücre mahkumiyetini göze almıştır.

Modelin en önemli özelliğinden biri de sevilmeye olan açlığıdır. İki yüzlü ve zayıf olmasına karşın, Gaius Baltar’a bağımlılığının altında da bu yatmaktadır. Ancak hücrede geçirdiği zaman sırasında Saul Tigh ile yolları kesişmiş, Saul Tigh ne kadar başlarda Six’e kötü davranıp, dediklerini dinlemese de zamanla aralarında bir bağ oluşmuştur. Nitekim Dr. Cottle‘ın muayenesi sonucunda Saul Tigh’tan hamile kaldığı da ortaya çıkmıştır.

Tricia-Helfer-Battlestar-Galactica-Widescreen-Wallpaper-2

Daha önce de belirtildiği gibi, Number Six’in pek çok kopyası vardır. En dikkat çekenleri ise: Shelly Godfrey (Bir fotoğrafla Baltar’a hainlik suçlamasında bulunmuştur), Gina Inviere (Yazılım mühendisi olarak Pegasus‘a sızmayı başarmış ama sonrasında yakayı ele vermiştir), Natalie (Son Beşli arayışında olan ve Cylon iç savaşını başlatan kopyalardan biridir) isimli kopyalardır.

Bunların dışında başka Six kopyaları da görmek mümkündür. Diğer modellerde rastlanılmayacak şekilde bu kopyaların saç renkleri de farklı olabilmektedir.

Yararlanılan Kaynaklar:

Yazar: İsmail Yamanol

Amatör bir düş gezgini, saplantılı bir bilimkurgu hayranı. Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstelendiği Bilimkurgu Kulübü'nde at koşturmayı sürdürüyor.

İlginizi Çekebilir

battlestar_galactica_vs_stargate_universe

Battlestar Galactica ile Stargate Universe Arasındaki 5 Benzerlik

Stargate SG-1 ve Stargate Atlantis‘in ardından seyirciyle buluşan Stargate Universe, önceki Stargate dizilerinden alışık olmadığımız …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin