Bilimkurgu Dizilerinden Unutulmaz Uzay Gemileri

Jules Verne‘in 1865 yılında yazdığı “Dünya’dan Ay’a” isimli bilimkurgu romanı ile bir top mermisi içerisinde Ay’a yolculuk eden insanları anlatmasıyla uzay gemileri hayallerimizin bir parçası haline geldi. İnsanlar uzay seyahatlerini hayal ettikçe, uzay gemileri gelişti ve uzaya seyahat gerçek oldu. Artık uzay gemileri ile ilgili daha fazla hikaye, roman okuyabiliyor, televizyonda, sinemada izleme şansı bulabiliyoruz. Hatta bilgisayar oyunlarında uzay gemilerini bile kullanabiliyoruz. Uzay gemilerinin edebiyattan televizyona geçişi ile görsel olarak etkilendik, anlattıkları veya sahip oldukları teknolojiler ile büyülendik.

Muhteşem bir uzay gemisini tanımlamak zor olabilir. Çünkü herkes için farklı yönleri ile öne çıkan farklı uzay gemileri olacaktır. Bazı hayranlar uzay gemilerinin gerçeğe yakınlığı ile onları unutulmazlar arasına sokarken, bir kısmı aklımızın almayacağı kadar gelişmiş teknolojileri kullanmaları ile unutulmaz olduklarını söyleyecektir. Televizyon tarihindeki uzay gemilerinin bir kısmı babalarımızın ve hatta dedelerimizin bile tanıyabileceği kadar meşhur olsa da bir kısmını sadece ilgili dizilerin hayranları hatırlayacaktır.

USS Enterprise – Star Trek

İncelemesini Oku

Bilimkurgu tarihinden bir efsane. Ön tarafındaki disk ve motorların bulunduğu bölümün silindirik yapısıyla herkesin tanıyabileceği bir uzay gemisi. 1960’ların ortasında ortaya çıkışıyla arkasından gelen tüm uzay gemisi tasarımlarını etkilemiş ve hepsini daha gerçekçi olmaya zorlamıştır. Diziye göre 2243 ve 2245 yılları arasında yapılmıştır. Uzay yolculuklarını Warp Motoru teknolojisi sayesinde gerçekleştirir ve 8 warp hızına kadar ulaşabilir. Eğer böyle bir hız gerçekten var olsaydı, USS Enterprise ışık hızının 512 katına çıkabiliyor diyebilirdik. Üzerinde yer alan foton torpidoları, lazerler ve ışın kalkanıyla 725 metre boyundaki bu uzay gemisi zamanının çok ötesinde bir güzelliğe sahiptir.

Romulan Warbird, Valdore – Star Trek

warbird

USS Enterprise kadar efsane olmasa da Star Trek evreninin en etkileyici uzay gemilerinden bir tanesidir. Gördüğünüz anda tanınabilecek özelliklere sahip, ağır sınıf bir savaş gemisidir. Diziye göre 24. yüzyılda yapılmıştır. Uzun burun tarafı ve eğimli kanatları ile bir başka tasarım harikasıdır. 605 metrelik bu gemiyi genellikle koyu yeşil, kahverengi ve siyah renklerde görürüz. Standart hızı 6 warp’tır. Lazerleri ve plazma torpidoları ile Romulan‘ların en başarılı gemilerinden biridir.

Serenity – Firefly

firefly-serenity

Sadece 1 sezon yayımlanıp efsaneler arasına girmeyi başaran başka kaç dizi olabilir ki? Dizinin ismi Serenity‘nin modelinden gelir. Firefly tipi uzay gemileri kargo taşımak için tasarlanmıştır. Kanatlarda bulunan motorları ile dikey iniş ve kalkış yapabilme özelliğine sahiptir. Diziye göre 2434 yılında ilk üretimine başlanan gemilerin ilk uçuşları 2435 yılında yapılmıştır. 82 metre uzunluğundaki gemi seyahat edebilmek için 5 kişilik bir ekibe ihtiyaç duyar. Firefly tipi araçlar silah taşımazlar.

Nova Class Battlestar – Battlestar Galactica

İncelemesini Oku

Televizyon ve uzay dizisi dendiğinde akla ilk gelenlerden biridir. Nova Class Battlestar’ı günümüzde bir araç ile kıyaslamak gerekirse tam olarak bir uçak gemisidir. İçerisinde Viper ve Raptor’lardan oluşan bir savaş gücü barındırır. Tıpkı uçak gemilerinde olduğu gibi kendi silahları, hastanesi ve çeşitli yaşam alanları vardır. 2276 metre uzunluk ve 920 metre genişliği ile devasa boyutlara sahip bir gemidir. Tek başına 200 Viper’a ev sahipliği yapabilir. Bunların yanında 8 adet NAC 10 ve 84 adet NAC 5 kinetik enerji silahına sahiptir. Tam anlamıyla bir bayrak gemisidir.

The White Star – Babylon 5

babylon 5 - white star

Başladığı andan itibaren sonu belli olan, 5 sezon olacağı söylenen ve 5 sezonda bitirilen efsane dizinin en güzel uzay gemilerinden bir tanesidir White Star. Adının aksine beyaz değil mor renklidir. Babylon 5 evreninin en güçlü ırklarından biri olan Vorlon‘lar ile diğer bir baskın ırk Minbari‘lerin ortak çalışmalarının ürünüdür. Diziye göre ilk White Star 2259 yılında geliştirilmiştir. Yaklaşık olarak 476 metre uzunluğundadır. 1 adet quantum ışın topu, 2 nötron topu ve ikiz füzyon toplarına sahiptir. Geminin en ilginç özelliği uçuş ekibinin Minbari dili konuşma zorunluluğudur. Aksi halde gemideki hiç bir şey çalışmayacaktır.

Red Dwarf – Red Dwarf

red dwarf

Ülkemizde fazla bilinmeyen İngiliz bilimkurgu komedi dizisi Red Dwarf‘ın diziye ismini veren gemisi. Jüpiter Madencilik Şirketinin bir gemisi olarak Red Dwarf, galakside maden bulabileceği asteroidler arar. Diziye göre gemi tam tamına 3 milyon 200 yıldır faaliyet göstermektedir. Gemi uzaydan topladığı hidrojenleri yakıta çevirerek teoride sonsuza kadar çalışabilir. 10 kilometre uzunluğunda, 6 km genişliğinde bir gemidir ve 6000 IQ’ya sahip bir ana bilgisayara sahiptir.

O’Neill-class – Stargate SG-1

İncelemesini Oku

oneill sınıfı asgard

Önce filmi daha sonra dizileri ile efsane olan bir yapım Stargate. Tüm serinin en bilinen karakteri Jack O’neill şerefine isimlendirilmiş bir uzay gemisidir. Asgard ırkının en iyi ve en güzel görünen savaş gemilerindendir. 1500 metre uzunluğa, 700 metre genişliğe sahip olmasına rağmen savaş alanında bir avcı gibidir. 2 adet kanatlarında ve iki adette burnunda olmak üzere toplam 4 adet iyon topuna sahiptir.

Rocinante – The Expanse

Rocinante - The Expanse

Henüz sonlanmış ikinci sezonu ile son dönemin en iyi bilim kurgu dizilerinden biri olan The Expanse‘in hemen her bölümünde görebileceğimiz Corvette sınıfı Mars yapımı bir uzay gemisi. Orjinal ismi Tachi olan bu uzay gemisi Epstein sürücüsü adı verilen bir teknoloji ile seyahat etmektedir. Kitaplarda ve dizide boyutu ile ilgili detaylı bilgi yer almamaktadır ancak ekranda gördüğümüz hava kilidinin 2 metre olduğundan yola çıkarsak geminin de yaklaşık olarak 57 metre uzunluğunda 18 metre genişliğinde olduğunu tahmin edebiliriz. Dört tarafında yer alan topları ile eskort görevleri için uygun bir uzay gemisidir.

Sonraki

Yazar: Cem Can

Üniversite tezini robotlar üzerine vermiş bir bilgisayar mühendisi. Kılıcın yolunda ilerleyen, an itibariyle 2. Dan bir kendocu. Müzik tutkunu ve bilim kurgu hayranı. Kurduğu hayalleri yazıya dökmeye çalışan bir hayalperest."Ben bu dünyayı değiştiremeyeceğimi biliyordum; o yüzden başka dünyalara gittim." - PKD

İlginizi Çekebilir

Stargate: Timekeepers Üzerine

İkmal malzemeleriyle yüklü bir konvoy isyancılara ulaşmak üzeredir. Konvoyun güzergâhı ise efendilerine sadık Jaffa’lar tarafından …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et