gallifrey

Bilimkurgu Dizilerinden Unutulmaz 7 Gezegen

Destansı bilimkurgu dizileri ve uzay operaları sayesinde hayranlar, nefes kesen görseller ve inanılmaz uzaylı türleriyle birlikte dikkat çekici kurgusal gezegenleri de keşfetme şansı yakalıyor. Üstelik bu diziler, bizleri televizyon tarihinin en iyi kurgulanmış gezegenlerinden bazılarında heyecan verici maceralara çıkarmayı da ihmal etmiyor.

Dizilerdeki gezegenlerin çoğu Dünya’dan ve diğer gerçek gezegenlerden ilham almış durumda, ancak izleyiciler tekil dünyaları, o dünyalarda yaşayan yaratıkları, mimariyi ve faunayı keşfe çıkmaktan gayet hoşnut. İşte karşınızda, bilimkurgu dizilerinden unutulmaz 7 kurgusal gezegen…

Terminus  – Foundation

Terminus, Trantor ile birlikte Vakıf serisinin en önemli gezegenlerinden biridir. Aynı zamanda Galaktik merkeze en uzak diyardır. Konumu nedeniyle Terminus’ta neredeyse hiç yıldız yoktur ve çoğunlukla sularla kaplı olduğu için gezegenin başkenti de büyük bir ada üzerine kurulmuştur.

Apple TV+’ın Vakıf’ı, Isaac Asimov’un aynı adlı bilimkurgu roman serisinden uyarlandı. Romanlarda olduğu gibi hayranlar, dizi sayesinde birçok kurgusal gezegeni keşfetme şansına erişti. Dizinin hikâyesi, Galaktik İmparatorluk çökerken uygarlığın bilgi birikimini korumaya çalışan Hari Seldon ve onun yolundan gidenlerin maceralarına dayanıyor.

Unity – Rick and Morty

Rick and Morty, komik hikâyeleri ve garip gezegenleriyle 2010’ların en iyi çizgi filmlerinden. Bu diziyi sevenler birçok eğlenceli gezegeni ziyaret etme şansı yakalasa da, şüphesiz en unutulmaz olanı Unity‘ydi.

Unity, Rick’in eski sevgilisi Unity tarafından asimile edilmiş bir çeşit ortak zihindir ve Rick and Morty’de olması gerektiği gibi keşfedilen birkaç gezegen arasındadır. Bu sebeple izleyiciler, onun benzersiz dünyasını ve içinde yaşayan saldırgan mavi uzaylılarını da tanıma fırsatına erişir.

Gallifrey – Doctor Who

Yıllar boyunca Doctor Who hayranları, Doctor’un birçok farklı versiyonuyla tanıştı. Her biri de kendi benzersiz kişiliğine sahipti. Yine de hepsinin ortak noktası, izleyicilerini uzak gezegenlerdeki eğlenceli maceralara götürebilmesiydi. Uzun yıllar boyunca dizide birçok farklı gezegen ziyaret edildi, ancak dizinin en ikonik kurgusal gezegeni kuşkusuz ki Gallifrey‘di.

Gallifrey, bir zamanlar Doktor’a ve tüm Zaman Lortları’na ev sahipliği yapıyordu. Bu BBC klasiği, 1963’ten beri yayında olduğundan Gallifrey de televizyon tarihinin en eski kurgusal gezegenleri arasındadır.

Kobol – Battlestar Galactica

Battlestar Galactica dizisi de hayranlarını pek çok gezegenle tanıştırdı. En önemlilerinden biri de Kobol‘du. Bu gezegen, serideki insanlığın orijinal dünyası olarak karşımıza çıkar. Başlangıçta burası, tüm insanlığın ve hatta sonradan adı 13. Koloni olacak insansı robotların bir arada yaşadığı yerdi.

Ne var ki bir felaket yaşandı ve insanlık 12 farklı gezegende 12 koloniye ayrılırken, insansı robotlar da 13. Koloni’yi kurmak üzere Kobol’dan ayrıldı. Kobol, binlerce yıldır tamamen terk edilmiş durumdadır ve sonunda Galactica ekibi tarafından yeniden keşfedilir.

Krill  – The Orville

The Orville, içerisinde yer alan büyüleyici ve ayırt edici niteliklere sahip kurgusal gezegenlerle Hulu’nun en iddialı yapımlarından. Orville ekibi, Kaylon, Xelaya ve Moclus gibi pek çok heyecan verici gezegeni ziyaret eder, ancak bunların en önemlisi ve en ilginç olanı Krill‘dir.

Krill, agresif Krill’lerin ana gezegeni olmakla beraber, Orville evrenindeki en gelişmiş gezegenlerden de biridir. The Orville, büyüleyici yeni dünyaları keşfederken eğlenceli maceralara atılmayı sevenlere ve çok çeşitli uzaylı türlerini, onların kültürlerini tanımak isteyen bilimkurgu tutkunlarına hitap eden iyi diziler arasında.

Coruscant – Andor

Andor sayesinde hayranlar, sonunda Star Wars evreninin en önemli gezegenlerinden birini yeniden ziyaret etme şansı buldu. Bu devasa ve canlı gezegen, galaksinin başkentidir ve çok çeşitli yabancı türlere ev sahipliği yapar.

Coruscant, Star Wars evrenindeki en yoğun nüfuslu gezegenler arasındadır ve devasa gökdelenlerin yanı sıra, gezegen yüzeyinin altında yer alan iç katmanlara da sahiptir. Sonuç olarak, Andor’daki en güzel anlardan biri, Cassian’ın İmparatorluk’un bu en önemli metropolünü tekrar ziyaret ettiği zamandır.

Vulcan – Star Trek

vulcan

Star Trek serisinde düzinelerce ilginç gezegen var, ancak hiçbiri Vulcan kadar ikonik değil. Vulcan bir çöl gezegeni olmasına rağmen birçok güzel şehre sahip yoğun nüfuslu bir dünyadır. Bu ikonik kurgusal gezegen yalnızca Vulcan türünün anavatanı değildir, aynı zamanda yeniden birleşme sonrası Romulanlar’a da ev sahipliği yapmıştır.

Kısacası Vulcan, televizyon tarihindeki en eski ve en çok tanınan kurgusal gezegenlerden biridir. Büyüleyici bir tarihe ve kültüre sahiptir. Yıllar boyunca birçok Star Trek dizisinde ve filminde yer almıştır.

“Uzun ve muzaffer yaşa!”

Kaynak

Yazar: Cem Can

Üniversite tezini robotlar üzerine vermiş bir bilgisayar mühendisi. Kılıcın yolunda ilerleyen, an itibariyle 2. Dan bir kendocu. Müzik tutkunu ve bilim kurgu hayranı. Kurduğu hayalleri yazıya dökmeye çalışan bir hayalperest."Ben bu dünyayı değiştiremeyeceğimi biliyordum; o yüzden başka dünyalara gittim." - PKD

İlginizi Çekebilir

battlestar galactica

Battlestar Galactica’nın Bilimkurguda Bıraktığı Derin İzler

Battlestar Galactica, kendi yarattığı robotlar tarafından soykırıma uğrayıp kaçak durumuna düşen bir grup insanın hikâyesi …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et