Bilimkurgu Dizilerinde 10 Seçim

Seçimler, demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından biridir. Bu durum bilimkurgu dizilerinde de sık sık karşımıza çıkar. Çünkü bilimkurgu sadece bilimsel ya da teknolojik değil, aynı zamanda toplumsal ve politik manzaraları resmetme konusunda da bir hayli hünerlidir. Bilimkurgu yapımlarında karşımıza çıkan seçimler sayesinde farklı politik sistemleri keşfeder, toplumların ve bireylerin hayatında oluşan değişiklikleri ilk elden gözlemleme şansı yakalarız.

Ayrıca seçimler, toplumsal hayata doğrudan etki eden önemli bir kurgu eşiğidir. Zira bir politikacının zaferi hem toplumun hem de karakterlerin yaşam koşullarını belirler. Böylelikle gerek distopik gerekse ütopik sıfır noktaları yaratmak mümkün hâle gelir. Tabii insanın olduğu her yerde kişisel çıkarların ve hırsların devreye girmekte gecikmediğini söylemeye bile gerek yok.

İşte karşınızda, bilimkurgu dizilerinden 10 seçim…

Best Man for the Job (02×47) – Mighty Morphin Power Rangers

Seçimin Konusu: Angel Grove Lise Sınıf Başkanlığı
Taraflar: Tommy Oliver / Kimberly Hart / Farkaş “Bulk” Bulkmeier

Tommy ve Kimberly arasındaki dostane rekabet, Rita’nın etkisi altına girdikten sonra hararetlenir. Hatta birbirilerine lakap takıp posterlerine zarar vermeye bile başlarlar, ta ki Zordon onları normale döndürmek için bir çiçek koklatana kadar… Bulk da yarışa girer ve Power Rangers’ın kimliklerini keşfetme vaadiyle ortaya çıkar ama bunda pek de başarılı olamaz.

Bölümün final sahnesinde Kimberly, çoğunluğu ekran dışında olmak üzere etkileyici bir konuşma yapar ve Tommy de onun gerçekten harika biri olduğunu ve kazanmayı hak ettiğini düşündüğü için yarıştan çekilir.

Drone (01×18) – Smallville

Seçimin Konusu: Smallville Lise Sınıf Başkanlığı
Taraflar: Sasha Woodman / Paul Chan / Felice Chandler (vs. Clark Kent)

En uygun aday (Paul) ile en popüler aday (Felice) arasındaki yarışta Sasha, arıları kontrol edebilme yeteneğini kullanarak rakiplerini ortadan kaldırana kadar bir kenara itilir.

Clark yarışa dâhil olduğunda, o da Sasha’nın hedefi hâline gelir fakat oyununa son verir ve Paul, hastaneye yatmasına rağmen yarışı kazanır.

Everything is Broken (01×13) – Defiance

Seçimin Konusu: Defiance Belediye Başkanlığı
Taraflar: Amanda Rosewater (İncumbent) / Datak Tarr

Oylama oldukça yakın geçer fakat sevilen Rosewater, insanların korkularını istismar eden ve Dünya Cumhuriyeti’nin gelip güvenliği sağlaması için uğraşacağına söz veren Datak’a karşı kaybeder.

Ancak, Dünya Cumhuriyeti’nin sadece kendisini kullanmak istediğini öğrenen Datak, E-Rep Albay Marsh’i öldürür ve tutuklanır.

Vox Populi (01×11) – Jericho

Seçimin Konusu: Jericho Belediye Başkanlığı
Taraflar: Johnston Green (İncumbent) / Gray Anderson

Jericho’daki seçimlerde, bir aday büyük resme bakarken (Green) diğeri kısa vadeli sonuçlar arar (Anderson).

Bir bakkal öldürüldükten sonra, Jericho halkı kasabayı daha iyi koruması ve katili cezalandırması umuduyla atılgan ve vahşi Anderson’ı seçer.

Redemption (01×17) – TekWar

Seçimin Konusu: Los Angeles Belediye Başkanlığı
Taraflar: Frank Avery (Former) / Kyle Brackett

Eski Belediye Başkanı Avery, Tek kullanımı nedeniyle tutuklanır ve 5 yıl boyunca dondurucuda (kriyojenik hapishanede) kalır. Çıkışının üzerinden birkaç ay geçtikten sonra, pozisyonunu geri kazanmak için bir kampanya başlatır. Avery, Tek bağımlılarına yardım etmek ister, Brackett ise onlara daha sert cezalar verilmesi taraftarıdır.

Avery’e suikast girişiminde bulunulduktan sonra, Brackett’in Tek Lortlarıyla işbirliği yaptığı ve kukla olarak kullanılmak istendiği ortaya çıkar. Brackett tutuklanır ve Avery yarışı kazanır.

Landslide (01×22) – Heroes

Seçimin Konusu: ABD Kongresi
Taraflar: Nathan Petrelli / Dena Allen / Daniel Doyle / Kate Snow

Seçim kampanyası, sezonun büyük bir bölümünde arka planda yürütülür, ancak Nathan’ın gerçekte neyi savunduğunu pek görmeyiz. Muhtemelen iyi bir şeydir.

Ancak seçim günü Candice, Mica’nın güçlerini kullanarak oy sayma makineleriyle oynar ve Nathan’a ezici bir zafer kazandırır.

Crossfire (02×22) – Earth: Final Conflict

Seçimin Konusu: ABD Başkanlığı
Taraflar: Daniel Thompson (İncumbent) / Jonathan Doors

Bu seçim, işgalci Taelon’ları eleştiren direniş lideri Jonathan Doors ile mevcut Taelon destekçisi Başkan Thompson arasında gerçekleşir.

Thompson, sahnelenmiş bir suikast girişiminden sonra yaralanınca seçimi kazanır ve sıkıyönetim ilan eder.

Decision 3012 (09×03) – Futurama

Seçimin Konusu: Dünya Başkanlığı
Taraflar: Richard Nixon (Incumbent) / Chris Travers

Başkan Nixon, yeniden seçim için adaydır (üçüncü dönemi) ve karşısında aslında Nixon’ı yenmek için gönderilen, gelecekten gelen Travers adında biri vardır.

Travers kazanır, ancak bir zaman yolculuğu paradoksu nedeniyle ortadan kaybolur ve Nixon zaferini ilan eder.

The Collaborator (02×24) – Star Trek: Deep Space Nine

Seçimin Konusu: Bajoran Kai
Taraflar: Bareil Antos / Winn Adami

Kai Opaka’nın sonsuz savaş gezegeninde kalma kararının ardından, yeni bir Kai – yani Bajoran “Uzay Piskoposu” – seçilecektir. Opaka’nın öğrencisi olan Bareil’in seçimi kazanacağı düşünülür, ancak Bajor’un Cardassian işgalinde işbirlikçi olduğunun delilleri ortaya çıkınca Bareil yarıştan çekilir.

Aslında işbirlikçi olan Opaka’dır ve Bareil, onun ününü lekelememek için suçlu durumuna düşer. Rakipsiz kalan muhafazakâr Winn, yeni Kai olur.

Lay Down Your Burdens (02×19-20) – Battlestar Galactica

başkan baltar

Seçimin Konusu: 12 Koloni’nin Başkanlığı
Taraflar: Laura Roslin / Gaius Baltar

Baltar, anketlerde Roslin’in gerisinde görünmektedir, ta ki yakınlarda yaşanabilir bir gezegen keşfedilene kadar. Gezegende kalıcı koloni kurma planını açıklayan Baltar, uzun zamandır uzayda sersefil dolanmaktan bıkmış kitlelerin bir anda teveccühünü kazanır.

Ancak yenileceğini anlayan ve Baltar gibi birine kontrolü vermek istemeyen Roslin, kendisini destekleyenlerle birlikte seçime hile karıştırmaya yeltenir. Tabii bu tutumuyla da Adama’yı karşısına alacaktır.

Kaynak

Yazar: Ceren Çalıcı

Türkçe öğretmeni. Okur, yazar, çevirir. Edebiyatı, sinemayı sever, animeye bayılır. Bilimkurgusal ve fantastik evrenlerde gezinmekten keyif alır.

İlginizi Çekebilir

ludizm ve bilimkurgu

Bilimkurgu ve Ludizm

1811-1816 yılları arasında, kendilerine “Ludistler” adını veren gizli bir topluluk İngiltere’deki fabrikalarda tekstil makinelerini parçalamıştı. …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin