bilimkurgu kulubu

Dizi Bajoran Bayrağı.

Tarih: 9 Ekim 2016 | Yazar: Konuk Yazar

0

Star Trek Devletleri #8: 3. Bajor Cumhuriyeti

Bajoran’lar! Galaksinin en ruhani ırkı. Dinleri uğruna ölmeye hazırlar. İşgal edildiler, öldürüldüler fakat sonunda bağımsızlıklarını kazandılar. Gelin bu ruhani ırkı daha yakından inceleyelim.

Bajoran ırkı, Galaksinin Alfa Çeyreği’ndeki Bajor isimli bir gezegende evrimleşmişlerdir. Bajor, Bajoran sisteminin yedinci gezegenidir. Gezegende evrimleşen tek akıllı tür Bajorlardır. Gezegen, B’hava’el VII veya Bajora olarak da anılır. Endalla, Derna, Penraddo, Jeraddo ve Baraddo isimli 5 doğal uyduya sahiptir. Endalla uydusu, gezegenin en büyük uydusudur. Gezegenin başkenti Ashalla şehridir. Nüfus 3.8 milyardır. Gezegende 1 gün, 26 Dünya saatine eşittir. Bajor’da, Korvale ve Valor isimli iki okyanus vardır. Bajoran sistemi ile Sol sistemi arasında 62 ışık yılı mesafe bulunur. Sistemin, B’hava’el isimli bir yıldızı vardır. B’hava’el yıldızı G2V sınıfı bir sarı cüce olup yıldızımız Güneş ile aynı sınıftadır. Bajor’un arkeolojik kayıtları çok uzun yıllar geriye dayanmaktadır. Öyle ki üzerinde oldukça eski yapılar bulunur.

Bajor Gezegeni

Bajor Gezegeni.

Bajoran ırkı galakside, ruhani, dinine çok bağlı ve sakin bir ırk olarak tanınır. Alfa Çeyreği’ndeki en eski ve zengin kültüre sahip ırklardan biridir. Uygarlık tarihleri yarım milyon yıl geriye dayanır. Kadim Bajoran’lar, matematik, felsefe, edebiyat ve sanattaki başarılarıyla tanınırlar. 1. Bajor Cumhuriyeti, 20 bin ila 25 bin yıl önce altın çağını yaşamıştır. Bu dönemde B’hala gibi fevkalade şehirler inşa etmişlerdir. Uygarlığın bir sonraki büyük evresiyse 10.000 yıl önce yaşanmıştır.

Bu dönemde ilk Orb, Bajor üzerinde keşfedildi. Orb adı verilen bu eserlerin bulunması, Bajoran tanrıları ve Bajor’lar arasında ruhani bir yeni dönem başlatmıştır. Bajoran dini yönden çok derin bir toplumdur. Bajoran dininin, gezegen üzerinde büyük bir birleştirici gücü bulunur. Ruhani lider, yani ‘Kai’ büyük bir ahlaki ve siyasi yetkilidir. Aynı zamanda gezegenin başbakanlığını ve politik liderliğini de yapar. Diğer dinlerde Kai, Ranjen ve Prylar olarak isimlendirilir. Kai, Vedekler Konseyi adı verilen bir meclis tarafından seçilir. Bajoran dininin temelinde Elçiler (solucan deliği uzaylıları) adında bir uygarlık vardır. Elçiler ırkı zamandan münezzeh olan ve Bajoran solucan deliğinde yaşayan uzaylı bir ırktır. Yıldız Filosu Subayı Benjamin Sisko onlarla ilk teması gerçekleştirdiğinden beri elçilerin temsilcisi olarak Bajoranların ruhani lideri olmuştur.

Kai Winn Adami

Kai Winn Adami.

Bajoran fizyoloji diğer insansı ırklarla büyük benzerlikler gösterir. Dış görünüş olarak insanlardan, burunlarındaki 4 ila 7 yatay kırışıklık ile ayrılırlar. Bajoran’lar genel olarak açık tenlilerdir. Çok az da olsa koyu tenli Bajoran’lara rastlamak mümkündür. Kanları pas rengine benzer. Ömürleri yaklaşık 100 Dünya yılıdır. Bazı yerlerde bu oran 100’ün üzerine çıkmaktadır. Hiçbir Bajoranlı’da telepatik yetenek gözlemlenmemiştir. Bajoran’ların kalbi insanlarınki gibi dikey olarak değil, yatay olarak simetriktir.

Sağ ve sol kulakçık yerine üst ve alt kulakçıklara sahipler diyebiliriz. Kalbin alt karıncığına açılacak bir delik Bajoran’lar için ani bir ölümle sonuçlanır. Bajoran kadınları, anne ve fetüs arasında kan damarlarından karmaşık bir ağ oluştururlar ve sadece 5 ay boyunca gebe kalıp sonra doğururlar. Hamilelik döneminde, Bajoran kadınları sık sık kontrol edilemeyen hapşırma nöbetleri geçirirler.

Binbaşı Kira Nerys. Bir Bajoran Kadını

Binbaşı Kira Nerys. Bir Bajoran Kadını.

Bajoran ırkı tarihte birçok devlet kurmuştur. Bunlar içinde en büyüğü 1. Bajoran Cumhuriyeti’dir. Cardassian işgali bittikten sonra 3. Bajoran Cumhuriyeti kurulmuş ve tüm Bajoran’ları tek çatı altında toplamıştır. Cumhuriyet, Dünya yılı ile 2369 kurulmuştur. Kuruluştan kısa bir süre sonra geçici Bajoran hükümeti, Terok Nor adlı eski Cardassian uzay istasyonunu Birleşik Gezegenler Federasyonu’nun kullanımına vermiştir. Cumhuriyetin başkenti Bajor gezegenindeki Ashalla şehridir. Cumhuriyet, kuruluşundan yaklaşık 6 yıl sonra Jaro Essa’nın radikal ittifakı’nın organize ettiği bir darbe teşebbüsü yaşamıştır. Daha sonra 3. Bajoran Cumhuriyeti, Birleşik Gezegenler Federasyonu’na katılma başvurusunda bulunmuştur. Benjamin Sisko’nun elçilerin temsilcisi olmasının bu karar üzerinde büyük etkisi vardır.

Başbakan Shakaar Edon önderliğinde Dominion savaşı sırasında Cumhuriyet, Federasyon İttifakı’na de facto şekilde yardım etmiş ve savaş sırasında Derin Uzay 9 isimli uzay üssünün kullanımını hem Federasyona hem de Dominion İmparatorluğu’na vererek görünüşte tarafsızlığını korumuştur. Bajoran Başbakanı gerek devlet gerekse hükümet başkanlığı görevini yürütür. Cumhuriyet aynı zamanda, 3. Bajoran Cumhuriyeti’nin bakanlarından oluşan bir meclise sahiptir. Başkanlığını 2380’lerde Başbakan Asarem Wadeen yürütmüştür. Baras Rodirya ise 2384-2385 yılları arasında Federasyon senatörü görevini icra etmiştir. Bajoran Milis kuvvetleri, Cumhuriyetin birincil savunma gücü konumundadır. 2409 yılına kadar da uzayda hizmet vermişlerdir. Federasyon’a katılımdan sonra Bajoran Milis kuvvetleri sadece gezegen yüzeyindeki güvenlikten sorumlu olmuş, diğer konular Yıldız Filosu‘na bırakılmıştır.

Bajoran Milis Kuvvetleri rütbeleri ve simgeleri.

Bajoran Milis Kuvvetleri rütbeleri ve simgeleri.

Bajor’un İşgali: Bajor sistemi 2319-2369 yılları arasında Cardassian İmparatorluğu tarafından işgal edilmiştir. 50 yıl süren işgal, Cardassian’lara olan yüksek maliyeti ve sürekli çıkan isyanlar nedeniyle sona erdirilmiştir. İki taraf içinde çok acı kayıplar yaşanmış, birçok Bajoran ve Cardassian çıkan çatışmalarda ölmüştür. İşgalin başlıca sebebi, Cardassian’ların topraklarını genişletme ve yeni doğal kaynaklara ulaşma amacıdır. Cardassian’lar ile Bajoran’lar arasındaki ilk temas 2318 yılında barışçıl bir şekilde gerçekleşmiştir. İlk temastan sonra Cardassian hiçbir direniş görmeden 10 yıl içinde Bajoran sistemini ilhak etmeye başlamış ve daha sonra Bajoran’lar barış içinde teslim olmuşlardır.

Ancak Cardassian’lar bir grup kara kuvveti gönderdikten sonra 50 yıl sürecek kölelik, işkence ve işgalcilere karşı direniş başlamıştır. İşgal sırasında Cardassian’lar, Bajoran’lar üzerinde acımaz deneyler gerçekleştirdiler. Ayrıca halkı susturmak ve baskı altında tutmak amacıyla Cardassian Merkez Komutanlığı‘na bağlı bir kukla devlet oluşturdular. İşgal bittiğinde devletin valisi Gul Skrain Dukat’tır. İşgal sonucunda birçok tarihi eser Cardassia Prime’a kaçırılmış, 10-15 milyon Bajoran ölmüş ve geride acılı bir halk kalmıştır.

Gul Skrain Dukat. Son Bajoran Valisi.

Gul Skrain Dukat. Son Bajoran Valisi.

Dominion Savaşı: Dominion savaşı sırasında Cumhuriyet görünüşte tarafsızlığını korumuştur. Fakat gizlice her konuda Federasyon İttifakı ile yardımlaşmaktan asla vazgeçmemiştir. Dominion kuvvetleri Bajoran yakınlarındaki Solucan Deliği sayesinde Alfa ve Beta Çeyreklerine ulaşmıştır. Solucan deliğinin Bajor yakınlarında bulunması Bajoran’ları tehlikeye sokmuşsa da Bajoran’lar savaşa girmekten kurtulmuşlardır. Derin Uzay 9 adlı uzay istasyonunun Bajor yörüngesinde bulunması, Bajor’u çok stratejik bir bölge yapmaya yetmiştir. Savaşı çok az kayıpla atlatan Bajoran’lar savaş sonrasında ise Federasyon’a katılmış ve tekrar yükselmeye başlamışlardır.

Hazırlayan: Halil Furkan Türkmen

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayınlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...