Babylon 5, Yüksek Çözünürlük Kalitesiyle Yayında

J. Michael Straczynski’nin destansı bilimkurgu dizisi Babylon 5, sonunda yüksek görüntü teknolojisine güncellendi ve Amazon, iTunes, HBO Max gibi dijital izleme platformlarındaki yerini aldı.  Yeni Babylon 5 güncellemesi, Star Trek: The Next Generation’ın aldığı revizyon kadar kapsamlı değil, ancak mevcut DVD kalitesinden çok daha iyi durumda. Ve bu, muhtemelen elde edilebilecek en kaliteli sürümü.

Warner Bros’un açıklamasına göre yeni sürüm, dizinin negatifleri taranarak geliştirildi ve renk düzenlemelerinin yanı sıra görüntülerde diğer birçok iyileştirme de yapıldı. Ancak bazı küçük tamiratlar yapılsa da görsel efektlerde kapsamlı bir güncellemeye gidilmediğini belirtmek gerek. Çünkü böylesi bir revizyon için dizideki tüm görsel efektlerin sıfırdan yaratılması gerekiyor ki bu da şu an için mümkün görünmüyor. Öte yandan dizi geniş ekrana uyumlu şekilde çekilmesine ve DvD’de geniş ekran olarak yayımlanmasına rağmen, güncelleme 16:9 değil, 4:3 çerçeve oranına sahip.

Babylon 5 ilk olarak Şubat 1993’te yayımlandı ve beş buçuk yıl boyunca televizyondaki önemli bilimkurgu olaylarından biriydi. Akıllıca planlanmış kurgusu ve ilmek ilmek örülmüş senaryosuyla çok konuşulan yapım, Star Trek: Deep Space Nine başta olmak üzere pek çok bilimkurgu dizisine de ilham kaynağı oldu.

Dizinin, sergiledikleri başarılı performansları ile adından çok söz ettiren oyuncu kadrosunda ise şu isimler yer alıyordu: Andreas Katsulas (G’Kar), Peter Jurasik (Londo), Mira Furlan (Delenn), Jerry Doyle (Michael Garibaldi), Bruce Boxleitner (Kaptan John Sheridan), Richard Biggs (Dr. Franklin), Claudia Christian (Komutan Susan Ivanova), Stephen Furst (Vir Cotto), Bill Mumy (Lennier), Andrea Thompson (Talia Winters), Patricia Tallman (Lyta Alexander), Jeff Conaway (Zack Allan) ve Michael O’Hare (Komutan (Jeffrey Sinclair).

Ne yazık ki bu yetenekli bilimkurgu oyuncularının çoğu artık aramızda değil ve Mira Furlan da geçtiğimiz günlerde aramızdan ayrıldı.

Kaynak | Telepreter

Yazar: Konuk Yazar

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...

İlginizi Çekebilir

X-Men '97

Küllerinden Doğan Animasyon: X-Men ’97

Karakter derinliğinden sarsıcı olay örgüsüne ve ayrımcılığa karşı duruşuna kadar X-Men, tarihteki en önemli çizgi …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin