Babylon 5 Türleri 6. Bölüm: Gölgeler

Babylon 5 mitolojisinde son derece gelişmiş ve tehlikeli bir tür olan Gölgeler, Vorlonlar‘ın azılı düşmanlarıdır. Dizinin ilerleyen sezonlarında bin yıllık uykularından uyanacak ve galaksiye dehşet saçacaklardır. Kendilerine özgü savaş gemileriyle ünlüdürler. Bu gemileri etkisiz hale getirmek neredeyse imkansızdır. Görünmez olabilme yetenekleri, onları iyice tehlikeli bir hale getirmektedir. Dizinin başlarında kendileriyle ilgili parça parça bilgiler verilse de, izleyiciye tamamen tanıtılmazlar. Bu gizemli durum kendilerine yönelik merakı iyice kamçılar. Diğer türlerin birbirleriyle savaşmalarını sağlamak ve düzen ortamını bozarak kaosu egemen kılmak için, oldukça kapsamlı ve sinsi planlar geliştirirler. Pek çok uygarlık, onların bu planlarına alet olacak ve Gölgeler’in istediği ortamın oluşmasına katkı sağlayacaktır.

Gölgeler’in son uyanışına neden olan şey ise Dünya Araştırma Gemisi Icarus‘tur. Icarus, incelemek amacıyla Z’ha’Dum adlı bir gezegene gider. Ama bu gezegen Gölgeler’in yaşam alanıdır. Gemidekiler farkında olmadan Gölgeler’i uykusundan uyandırmış ve yok edilmişlerdir. Uyanan Gölgeler, uzun zamandır sinsi bir savaş stratejisi izleyerek galaksiye kaosu yaşatmayı planlıyordur.

the_shadows_attack_by_nova1701dms-d3fggud
Bir Gölgeler gemisi.

Gölgeler, diğer türler ile iletişimini Morden isimli bir insanı kullanarak gerçekleştirir. Bir zamanlar, eski uygarlıkların da yardımıyla Gölgeler mağlup edilmiştir; ama Vorlonlar hariç artık o eski uygarlıkların hepsi de evrenin uzak köşelerine göçmüştür. Dolayısıyla şu an için galakside Gölgeler’e karşı koyabilecek bir güç yoktur ve olası bir savaşta Gölgeler her yeri yakıp yıkacaktır.

Pek çok tür, Gölgeler tehdidine karşı birleşerek bir ittifak oluştururlar. Gerek bu ittifakın çabaları, gerek Kadim türlerin bulunması ve gerekse de telepatların savaşa sürülmesiyle Gölgeler mağlup edilecek ve Vorlonlar’la birlikte galaksiyi terk edecektir. Ama Gölgeler’in arkasında bıraktığı ve çeşitli türlerden oluşan karanlık müttefikleri, galaksideki kaotik ortamın bir süre daha devam etmesine neden olacaktır.

Önceki Sonraki

Yazar: İsmail Yamanol

Amatör bir düş gezgini, saplantılı bir bilimkurgu hayranı. Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstelendiği Bilimkurgu Kulübü'nde at koşturmayı sürdürüyor.

İlginizi Çekebilir

Babylon 5, Yüksek Çözünürlük Kalitesiyle Yayında

J. Michael Straczynski’nin destansı bilimkurgu dizisi Babylon 5, sonunda yüksek görüntü teknolojisine güncellendi ve Amazon, …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et