bilimkurgu kulubu

Dizi

Tarih: 27 Ağustos 2015 | Yazar: İsmail Yamanol

0

Babylon 5 Irkları 6. Bölüm: Gölgeler

Babylon 5 mitolojisinde son derece gelişmiş ve tehlikeli bir ırk olan Gölgeler, Vorlonlar‘ın azılı düşmanlarıdır. Dizinin ilerleyen sezonlarında bin yıllık uykularından uyanacak ve galaksiye dehşet saçacaklardır. Kendilerine özgü savaş gemileriyle ünlüdürler. Bu gemileri etkisiz hale getirmek neredeyse imkansızdır. Görünmez olabilme yetenekleri, onları iyice tehlikeli bir hale getirmektedir. Dizinin başlarında kendileriyle ilgili parça parça bilgiler verilse de, izleyiciye tamamen tanıtılmazlar. Bu gizemli durum kendilerine yönelik merakı iyice kamçılar. Diğer ırkların birbirleriyle savaşmalarını sağlamak ve düzen ortamını bozarak kaosu egemen kılmak için, oldukça kapsamlı ve sinsi planlar geliştirirler. Pek çok uygarlık, onların bu planlarına alet olacak ve Gölgeler’in istediği ortamın oluşmasına katkı sağlayacaktır.

Gölgeler ırkının son uyanışına neden olan şey ise Dünya Araştırma Gemisi Icarus‘tur. Icarus, incelemek amacıyla Z’ha’Dum adlı bir gezegene gider. Ama bu gezegen Gölgeler’in yaşam alanıdır. Gemidekiler farkında olmadan Gölgeler’i uykusundan uyandırmış ve yok edilmişlerdir. Uyanan Gölgeler, uzun zamandır sinsi bir savaş stratejisi izleyerek galaksiye kaosu yaşatmayı planlıyordur.

the_shadows_attack_by_nova1701dms-d3fggud

Bir Gölgeler gemisi.

Gölgeler, diğer ırklar ile iletişimini Morden isimli bir insanı kullanarak gerçekleştirir. Bir zamanlar, eski uygarlıkların da yardımıyla Gölgeler mağlup edilmiştir; ama Vorlonlar hariç artık o eski uygarlıkların hepsi de evrenin uzak köşelerine göçmüştür. Dolayısıyla şu an için galakside Gölgeler’e karşı koyabilecek bir güç yoktur ve olası bir savaşta Gölgeler her yeri yakıp yıkacaktır.

Pek çok ırk, Gölgeler tehditine karşı birleşerek bir ittifak oluştururlar. Gerek bu ittifakın çabaları, gerek Kadim ırkların bulunması ve gerekse de telepatların savaşa sürülmesiyle Gölgeler ırkı mağlup edilecek ve Vorlonlar’la birlikte galaksiyi terk edecektir. Ama Gölgeler’in arkasında bıraktığı ve çeşitli ırklardan oluşan karanlık müttefikleri, galaksideki kaotik ortamın bir süre daha devam etmesine neden olacaktır.

 

Etiketler: , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Amatör bir düş gezgini ve saplantılı bir bilimkurgu hayranı. Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstelendiği Bilimkurgu Kulübü'nde at koşturmayı sürdürüyor. Daha mutlu, daha yaşanası ve daha özgür bir gelecek için…