bilimkurgu kulubu

Dizi

Tarih: 27 Ağustos 2015 | Yazar: İsmail Yamanol

0

Babylon 5 Irkları 5. Bölüm: Vorlon

Babylon 5 evreninin en güçlü ırklarından biri olan Vorlonlar hakkında, dizinin ilerleyen sezonlarına değin pek fazla bilgi verilmez. Hatta o kadar ki çok uzun zaman boyunca gerçek görüntüsünde bir Vorlon gören kimse olmamıştır. Çünkü Vorlonlar kendi biyolojilerine uygun bir kıyafetin içinde dururlar ve bu kıyafetlerini zorunda kalmadıkça çıkarmazlar. Özellikle dizinin ilk sezonunda oldukça gizemli bir ırk profili çizen Vorlonlar, diğer ırkların henüz ulaşamadığı çapta bir teknolojik seviyeye sahiptirler. Başka ırklarla çok nadiren temas kurarlar. Temas kurma amacıyla Vorlon bölgesine giden hiçbir gemiden ise şimdiye kadar haber alınamamıştır. Bu ve buna benzer olaylar, Vorlonlar’ı korkulan ve çekinilen bir ırk haline getirmiştir.

Dizinin ilerleyen sezonlarında aktarıldığına göre, Vorlonlar geçmişte insan kaçırma olaylarına karışmış ve kaçırdıkları kişilere zihin okuyabilme gibi bir takım özellikler kazandırmışlardır. Telepat olarak adlandırılan bu kişiler, aslında Vorlonlar’ın yaklaşan Gölgeler savaşına yönelik izlediği stratejinin bir sonucudur. Çünkü üstün Gölgeler gemileri yalnızca telepatlar tarafından etkisiz hale getirilebilmektedir. Fakat, Dünyalı telepatlar zaman içerisinde kendi örgütlenmeleri olan Psi Birliği‘ni kuracak ve bu birlik Dünya yönetimine müdahalelerde bulunacaktır.

Babylon-5-разное-Vorlon-Vorlon-transport-1458993

Bir Vorlon Gemisi

Tüm bunların yanı sıra, Gölgeler adı verilen bir türle mücadele halinde olduklarını görürüz. Vorlonlar, Kadimler olarak adlandırılan güçlü ırklardan biridir.. Milyonlarca yıldır uzayda dolaşan, yükselerek fiziksel bedenlerini geride bırakmış bir ırktır. Zamanlarını “Bir ırkın gelişmesinde düzen mi yoksa kaos mu daha önemlidir?” sorusu üzerinden Gölgeler ırkıyla birbirlerini yiyerek ve genç ırkları bu kavgada satranç taşları gibi kullanarak geçirirler. Kapalı ve alengirli konuşma hususunda sanatkardırlar. Gölgeler Savaşı‘nın patlak vermesi ve Vorlonlar’ın bu savaşı bitirmeye yönelik izlediği strateji büyük çaplı yıkımlara neden olacak, galaksinin genç ırkları, Gölgeler’in yanı sıra Vorlonlar ile de mücadele etmek zorunda kalacaktır.

Vorlon ırkı, Babylon 5 Uzay İstasyonu’nda Büyükelçi Kosh tarafından temsil edilmektedir.

 

Etiketler: , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Amatör bir düş gezgini ve saplantılı bir bilimkurgu hayranı. Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstelendiği Bilimkurgu Kulübü'nde at koşturmayı sürdürüyor. Daha mutlu, daha yaşanası ve daha özgür bir gelecek için…