Babylon 5 Türleri 5. Bölüm: Vorlon

Babylon 5 evreninin en güçlü türlerinden biri olan Vorlonlar hakkında, dizinin ilerleyen sezonlarına değin pek fazla bilgi verilmez. Hatta o kadar ki çok uzun zaman boyunca gerçek görüntüsünde bir Vorlon gören kimse olmamıştır. Çünkü Vorlonlar kendi biyolojilerine uygun bir kıyafetin içinde dururlar ve bu kıyafetlerini zorunda kalmadıkça çıkarmazlar. Özellikle dizinin ilk sezonunda oldukça gizemli bir tür profili çizen Vorlonlar, diğer türlerin henüz ulaşamadığı çapta bir teknolojik seviyeye sahiptirler. Başka türlerle çok nadiren temas kurarlar. Temas kurma amacıyla Vorlon bölgesine giden hiçbir gemiden ise şimdiye kadar haber alınamamıştır. Bu ve buna benzer olaylar, Vorlonlar’ı korkulan ve çekinilen bir tür haline getirmiştir.

Dizinin ilerleyen sezonlarında aktarıldığına göre, Vorlonlar geçmişte insan kaçırma olaylarına karışmış ve kaçırdıkları kişilere zihin okuyabilme gibi bir takım özellikler kazandırmışlardır. Telepat olarak adlandırılan bu kişiler, aslında Vorlonlar’ın yaklaşan Gölgeler savaşına yönelik izlediği stratejinin bir sonucudur. Çünkü üstün Gölgeler gemileri yalnızca telepatlar tarafından etkisiz hale getirilebilmektedir. Fakat, Dünyalı telepatlar zaman içerisinde kendi örgütlenmeleri olan Psi Birliği‘ni kuracak ve bu birlik Dünya yönetimine müdahalelerde bulunacaktır.

Babylon-5-разное-Vorlon-Vorlon-transport-1458993
Bir Vorlon Gemisi

Tüm bunların yanı sıra, Gölgeler adı verilen bir türle mücadele halinde olduklarını görürüz. Vorlonlar, Kadimler olarak adlandırılan güçlü türlerden biridir.. Milyonlarca yıldır uzayda dolaşan, yükselerek fiziksel bedenlerini geride bırakmış bir türdür. Zamanlarını “Bir türün gelişmesinde düzen mi yoksa kaos mu daha önemlidir?” sorusu üzerinden Gölgeler ile birbirlerini yiyerek ve genç türleri bu kavgada satranç taşları gibi kullanarak geçirirler. Kapalı ve alengirli konuşma hususunda sanatkardırlar. Gölgeler Savaşı‘nın patlak vermesi ve Vorlonlar’ın bu savaşı bitirmeye yönelik izlediği strateji büyük çaplı yıkımlara neden olacak, galaksinin genç türleri, Gölgeler’in yanı sıra Vorlonlar ile de mücadele etmek zorunda kalacaktır.

Vorlonlar, Babylon 5 Uzay İstasyonu’nda Büyükelçi Kosh tarafından temsil edilmektedir.

Önceki Sonraki

Yazar: İsmail Yamanol

Amatör bir düş gezgini, saplantılı bir bilimkurgu hayranı. Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstelendiği Bilimkurgu Kulübü'nde at koşturmayı sürdürüyor.

İlginizi Çekebilir

mira furlan

Mira Furlan 65 Yaşında Hayatını Kaybetti

Babylon 5‘ın Delenn’i ve Lost‘un Danielle Rousseau’su olarak geniş kitlelerin beğenisini kazanan ünlü aktris Mira …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et