Babylon 5 Türleri 4. Bölüm: Narn

Babylon 5 dizisinin bir başka baskın türü olan Narnlar, güçlü ve savaşçı kişilikleriyle bilinirler. Uzun zaman önce, hızla gelişmekte olan bir uygarlık iken anavatanları Centauriler‘in saldırısına uğramış ve bu savaşta milyonlarca Narn yaşamını yitirmiştir. Hayatta kalanlarsa, Centauri güçlerince köle olarak kullanılmıştır. Geniş ormanları ve bereketli toprakları olan Narn Anavatanı, bu saldırı sonrasında çorak ve ölü bir gezegene dönüşmüş, hayat koşulları iyiden iyiye zorlaşmıştır. Tüm bu felaketlere ve olumsuz koşullara rağmen Narnlar özgürlük ve bağımsızlık mücadelelerinden asla vazgeçmemişler, kurdukları gizli direniş örgütleriyle istilacı Centauri güçlerine karşı savaşmışlar ve sonunda özgürlüklerini kazanmışlardır. Sahip oldukları kanlı geçmişin hafızalarında silinmez izler bırakması nedeniyle, Centauriler’e yönelik büyük bir nefret ve kin beslemektedirler.

Narnlar, Babylon 5 Üssü’nde büyükelçi G’Kar tarafından temsil edilmekte ve Narn Rejimi ile Centauri İmparatorluğu arasında sürekli diplomatik gerilimler yaşanmaktadır. Kendilerine özgü bir dinsel anlayışa sahip olan Narnlar, dayanıklı ve güçlü fiziksel yapılarının da bir sonucu olarak küçük yaşlardan itibaren doğal bir savaşçı olarak yetişmektedirler. Narnlar, gururlu ve savaşçı bir türdür. Metotları saldırgan ve zaman zaman zararlı olsa da türler arası kaotik manzara içerisinde bir şekilde tutunmaya çalışırlar. En büyük amaçları, kendilerine büyük acılar ve yıkımlar yaşatmış olan Centauri İmparatorluğu’ndan bir gün intikamlarını alabilmektir. Bu uğurda hemen hemen her yolu denerler ve Centauri İmparatorluğu’nu köşeye sıkıştırmaya yönelik kararlı bir politika izlerler.

05-narn_g_quan_class_heavy_cruiser
Bir Narn savaş gemisi ve arkada da Narn Anayurdu görülmekte.

Dizinin ilerleyen sezonlarıyla birlikte, tarih tekerrür ederek Narn Anavatanı bir kez daha Centauri Güçleri tarafından istilaya uğrayacak ve tüm Narn toprakları fethedilecektir. Artık Narn devleti diye bir şeyin olmaması nedeniyle G’Kar, Centauri İmparatorluğu tarafından görevden alınacak ve idamı istenecektir. Fakat G’Kar, Babylon 5 Üssü’ne sığınma talebinde bulunur ve bu talebin kabul edilmesiyle birlikte Centauri Güçlerinin eline geçmekten kurtulur. İlk başlarda, nefret ve kinle dolu tipik bir diplomat olan G’Kar, geçen zaman içerisinde dini bir kişiliğe dönüşecek ve türünün gözünde büyük bir saygınlığa erişecektir. Onun bu dönüşümü, Centauri İmparatorluğu büyükelçisi Londo Mollari ile aralarında bir dostluğun oluşmasına neden olacak, bu dostluksa günün birinde Narnlar’ı tekrar özgür kılacaktır.

Önceki Sonraki

Yazar: İsmail Yamanol

Amatör bir düş gezgini, saplantılı bir bilimkurgu hayranı. Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstelendiği Bilimkurgu Kulübü'nde at koşturmayı sürdürüyor.

İlginizi Çekebilir

mira furlan

Mira Furlan 65 Yaşında Hayatını Kaybetti

Babylon 5‘ın Delenn’i ve Lost‘un Danielle Rousseau’su olarak geniş kitlelerin beğenisini kazanan ünlü aktris Mira …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et