Babylon 5 Türleri 3. Bölüm: Centauri

Babylon 5 dizisinin bir diğer baskın türü olan Centauriler, aynı zamanda galaksideki en güçlü türlerden de biridir. Köklü bir devlet anlayışına sahiptirler ve monarşi ile yönetilirler. Özellikle ayak oyunları ve entrikalarıyla ünlüdürler. Adlarının, anayurtları olan yıldız sisteminden geldiği sanılmaktadır. Geçmişte, Narn anayurdunu istila ederek milyonlarca Narn’ı öldürmüş ve hayatta kalanları da köle olarak kullanmışlardır. Bu nedenle sonradan özgürlüklerini kazanmış olan Narnlar ile hemen hemen her konuda siyasi anlaşmazlıklar yaşamaktadırlar. Centauriler, Narn istilasını “biz Narnlar’a teknoloji ve medeniyet götürerek seviyelerini yükselttik” diye savunsalar da, onların bu düşünceleri Narnlar’ı daha da kızdırmaktadır.

Fiziksel görünümleri itibariyle, erkeklerinin saçları yelpaze şeklinde olup, dişileri ise keldir. Erkekler birden fazla kadın ile evlenebilirler. Bu evliliklerin çoğu, ailesel ittifaklar ve güç dengeleri nedeniyle gerçekleştirilir. Babylon 5 evreninde dünyalılarla temas kuran ilk uzaylı tür Centauriler olmuşlardır. Centauriler, ilk karşılaştıklarında insanları uzaya açılan kayıp kabilelerinden biri sanmış ve daha sonradan iki tür arasında hiçbir biyolojik benzerlik ya da akrabalık olmadığı kanıtlanmıştır. Buna rağmen Centauriler, söz konusu iddialarında ısrar ederler. Ayrıca, geçit teknolojisini paylaşarak insan türünün gelişimine büyük katkı sağladıkları bilinmektedir. Dış görünüşleri insana çok benzese de, iç organlarının sayısı ve yeri, dolaşım sistemleri ve üreme mekanizmaları gibi fiziksel özellikleri insanlardan tamamen farklıdır.

centauri_prime_by_archangel72367-d3g5he3
Başgezegenleri Centauri Prime’dan bir görünüm.

Centauriler, Babylon 5 Üssü’nde Büyükelçi Londo Mollari tarafından temsil edilmektedir. Mollari, güç delisi, entrikacı, üçkağıtçı, kadın ve içki düşkünü kişiliğiyle tam bir Centauri’dir. Centauri İmparatorluğu‘nun entrika ve şantaj dolu ortamında yetişmiştir. Üç eşi vardır ve üçünden de nefret eder. G’Kar‘la sürekli didişirler. Babylon 5 Üssü’nde elçi olduğu dönemde güç hırsı yüzünden uzak durması gereken güçlerle yakınlaşmış ve galaksinin başına büyük dertler açabilecek cinste hatalar yapmıştır. Daha sonradan hatasını anlayıp pişman olsa da, her şey için artık çok geç olduğunu büyük bir ızdırapla farkedecektir. Buna rağmen neşeli ve umursamaz görünmeye çalışır; ama içten içe kederlidir. Gölgeler ile yaptıkları gizli anlaşmalar ve bu anlaşmaların bir sonucu olarak yaşanan yıkımlar, dizinin ilerleyen sezonlarında belirgin bir biçimde varlığını hissettirecektir.

Kendi içinde de uyumsuz bir tür profili çizen Centauriler, imparatorluğun yönetimini ele geçirmeye çalışan kişi ve grupların siyasi komplolarıyla boğuşmaktadırlar. Öte yandan Centauriler, Büyük Gölgeler Savaşı’nın sona ermesinin ardından, geride kalan Gölgeler İttifakı üyesi karanlık türlerin kontrolüne girmiş ve pek çok uygarlığın anavatanını bombalamıştır. Ama bu durum, savaş sonrası barış ortamını korumak için kurulmuş olan Yıldızlar İttifakı‘nın devreye girmesi ve Centauri İmparatorluğu’na savaş açması sonucu değişecektir.

Önceki Sonraki

Yazar: İsmail Yamanol

Amatör bir düş gezgini, saplantılı bir bilimkurgu hayranı. Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstelendiği Bilimkurgu Kulübü'nde at koşturmayı sürdürüyor.

İlginizi Çekebilir

Gerçek Bir Uzay Kolonisi Nasıl İnşa Edilir?

Bir gün beşikten ayrılmak zorunda kalabiliriz. Tabii tercihimiz, içinde doğduğumuz bu güzel bahçeyi mahvedip uzaya …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et