Babylon 5 Türleri 2. Bölüm: Minbari

Babylon 5 mitolojisinin baskın türlerinden biri olan Minbariler, ruhban, işçi ve savaşçı sınıfı olmak üzere üç ayrı kasttan oluşan toplumsal ve siyasi bir yapılanmaya sahiptirler. Her kastın, Minbari siyasi rejiminin en yetkili organı olan Gri Konseyi‘ne temsilci gönderme hakkı bulunmaktadır. Böylelikle tüm kastların temsilcilerinden oluşan Gri Konseyi, uygarlığın her türlü politik sorununu çözmekle görevlendirilmiştir. Onbinlerce yıllık köklü bir geçmişe sahip olan Minbariler, bilimde, teknolojide, sanatta ve felsefede oldukça ileri boyutlara ulaşmıştır. Türler arası ilişkilerin uzlaşıyla çözülmesi gerektiğine dair yaygın ve genel bir kanıları vardır; fakat Dünya ile yaptıkları savaşta olduğu gibi kimi durumlarda, şiddete de başvurabilmektedirler.

Çok sıkı bir hayat dsiplini içerisinde yaşayan Minbariler, özellikle geleneklerine ve inançlarına bağlılıklarıyla bilinirler. Bir kısmı kişisel ve bir kısmı da topluluksal olarak gerçekleştirilen pek çok törenleri vardır. Bu törenlerin bazısı gündelik olarak yapılırken bazısı da dönemsel olarak yapılmaktadır ve Minbari bireylerinin bu geleneğe uyması zorunludur. Minbari Federasyonu olarak adlandırılan devletlerinin başkenti Minbar gezegenidir ve özellikle Minbar, gösterişli kristal yapılarıyla tüm galakside ün salmıştır.

minbari

Galaktik komşu devletlerle iyi ilişkiler içerisinde olan ve hemen hemen tüm türler tarafından saygı duyulan Minbariler, türler arasında çıkan politik ya da ticari anlaşmazlıklarda hakem görevi üstlenerek tarafları uzlaştırmaya gayret ederler. Minbariler, dış görünüşleri itibariyle insanlara oldukça benzerler. Saçsız (Delenn bir istisnadır) ve humanoidtirler. Kafalarının yan tarafında; kulaklarının üzerinden kafanın arkasına kadar giden bir kemik bulunur. Kafalarındaki bu kemiksel yapı doğum sırasında yoktur, ergenlik döneminde oluşur.

Minbariler, Valen adlı tarihi ve dinsel kişiliğin fikirleri etrafında geliştirdikleri bir dinsel ve felsefi bakış açısına sahiptirler. Valen’i kutsal yol gösterici ya da kılavuz olarak kabul eder ve ona sonsuz bir saygı duyarlar. Öte yandan Valen tarafından kurulduğu bilinen ve Gölgeler‘e karşı savaşmak üzere eğitilen Kolcular Birliği‘nin en büyük destekçisi de yine Minbariler olmuştur. Minbariler, geleneksel ve muhafazakar yapılarının bir sonucu olarak, Kolcular Birliği’ni yüzyıllar boyunca muhafaza etmiş ve bu örgütü asla dağıtmamıştır. İlk başlarda yalnızca Minbari bireylerinden oluşan Kolcular Birliği, zaman içinde başka türlerden savaşçıları da bünyesine kabul etmiş ve çok türlü bir yapılanmaya dönüşmüştür. Gölgeler ile girişilen savaşta Kolcular Birliği hayati bir rol oynayacak ve savaşın kazanılmasında büyük katkılar sağlayacaktır.

tumblr_md1ag7oWNU1r4wg2oo1_1280
Başgezegenleri Minbar’dan bir görünüm.

Bir yanlış anlaşılma sonucu başlayan ve kısa sürede felakete dönüşmekte gecikmeyen Dünya-Minbari Savaşı‘nın her iki tarafta da derin izler bırakmış olması, zaman zaman İnsanlar ile Minbariler arasında kişisel gerginlikler doğurabilmektedir. Minbariler, Babylon 5 Üssü‘nde büyükelçi Delen tarafından temsil edilmektedir. Üssün Dünyalı komutanı John Sheridan ile Delenn arasında her zaman düzeyli ve saygılı bir ilişki olmuş, bu ilişki ilerleyen zaman içinde aşka dönüşmüştür. Bu durum, Delenn’i çoğu zaman zor durumda bırakmışsa da, ikili tüm zorlukları aşmasını bilmiş ve aşklarının bitmesine izin vermemiştir.

Önceki Sonraki

Yazar: İsmail Yamanol

Amatör bir düş gezgini, saplantılı bir bilimkurgu hayranı. Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstelendiği Bilimkurgu Kulübü'nde at koşturmayı sürdürüyor.

İlginizi Çekebilir

Gerçek Bir Uzay Kolonisi Nasıl İnşa Edilir?

Bir gün beşikten ayrılmak zorunda kalabiliriz. Tabii tercihimiz, içinde doğduğumuz bu güzel bahçeyi mahvedip uzaya …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et