babylon-5-

Babylon 5 Efsanesi Geri Dönecek mi?

Bilimkurgu dizileri içinde adeta bir efsane mertebesine yükselmiş olan 90’ların unutulmaz yapımı Babylon 5‘a yönelik uzun zamandır yeni bir gelişme yok gibi görünüyor. Hatırlanacağı gibi 2000’lerin başında, Warner Bros ile serinin yapımcısı J. Michael Straczynki arasında görüşmeler yaşanmış ve Babylon 5’ın “büyük bütçeli” bir sinema filmi olarak izleyicilere tekrar sunulması gündeme gelmişti. Ne var ki sonrasında söz konusu projeye dair herhangi bir gelişme yaşanmamış ve hayranların hevesleri kursağında kalmıştı. Ancak Straczynski, katıldığı 2013 Comic-Con fuarında serinin yeni bir filmle dönüş yapabileceğini belirterek herkesi heyecanlandırmış ve dahası prodüksiyona 2016’da start vermeyi planladığını açıklamıştı.

Bu demecin ardından herhangi bir resmi doğrulama gelmemiş olsa da Michael Straczynski, Warner Bros’un projeye sıcak bakacağını umduğunu belirtmişti. Neyse ki Stracynski’nin elinde Babylon 5’ın haklarını kendisine veren 90’lardan kalma güzel bir anlaşma bulunuyor. Yani Warner Bros projeye yanaşmak istemese bile, Stracynski elindeki anlaşmaya dayanarak başka yapım şirketlerinin kapısını çalabilir. Ya da 2012 yılında kurduğu “Studio JMS” adlı kendi yapım şirketiyle de projeyi hayata geçirebilir.

babylon5casttvguide

Straczynski’nin daha önce Ninja Assassin, Thor ve World War Z gibi filmlerin ilk senaryo taslaklarını yazdığı da düşünülürse, geniş çaplı bir sinema filmi için gerekli uzmanlığa sahip olduğu anlaşılabilir. Hatta belki Babylon 5 hikayesinin kendi yağında kavrulmasını bile sağlayabilir. Straczynski’nin açıklamalarından anlaşıldığı kadarıyla, yeni Babylon 5 filminin bir tekrar-çekim (reboot) olması ve özgün konsepte bağlı kalması planlanıyor. Straczynski, diziden aşina olduğumuz karakterlerin yeni filmde de yer alması gerektiği fikrinde; özellikle Bruce Boxleitner tarafından canlandırılan John Sheridan karakterini, Dünya İttifakı’nın Başkanı olarak görmeyi çok istediğini belirtmişti.

Bilindiği gibi The Gathering de dahil olmak üzere, Babylon 5’ın şimdiye dek yedi filmi piyasaya sürüldü. Bu filmlerin sonuncusu 2007 tarihli The Lost Tales – Voices in the Dark idi. Bu son filmden sonra, Babylon 5’ı beyaz perdeye aktarmak için yapılan girişimler başarısız oldu. Kaldı ki söz konusu filmlerin hepsi de eski karakterlerin olduğu devam öyküleriydi ve ciddi bir gelir de sağlayamamışlardı. Şimdi Stracynski’nin kendi stüdyosu ve elinde taze Babylon 5 hikayeleri var. Bu durumun, yeni Babylon 5 yapımları izleyebilmek için büyük bir şans olduğu da ortada.

Babylon 5

Bilmeyenler için Babylon 5, çeşitli uzaylı türlerini bir araya getirmek için tasarlanmış devasa bir uzay istasyonunda geçen maceraları anlatıyor. Toplam beş sezon süren dizi, yayınlandığı dönemde büyük ilgi görmüş ve takdir edilmişti. Özellikle politik ve derinlikli senaryosuyla akıllara kazınan yapım, sayısız ödülün sahibi olmayı da başardı. Muhteşem bir kurgu eşliğinde destansı savaşları ve ittifakları anlatan dizi, adeta roman gibi ağır ağır ilerleyen bir senaryoya sahiptir.

Kısacası hayranlar, bu harikulade evrene tekrar dalabilmek için sabırsızlıkla bekliyor. Bakalım zaman neler gösterecek?

Çeviri: Cem Şensoy

Yazar: Konuk Yazar

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...

İlginizi Çekebilir

O Bir Ankaralı: Mitch Pileggi

Hollywood da dâhil olmak üzere dünya sinemasında Türkiye ile bir bağlantısı olan ya da mesleğinde …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et